Ile wynosi dodatek za pracę w godzinach nocnych?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Jak wynika ze statystyki, praca w systemie jednozmianowym to przywilej dla nielicznych – zdecydowana większość z nas musi od czasu do czasu przestawić się na nocny tryb życia. Szczęśliwie jednak, choć fakt ten napawać może dyskomfortem, Kodeks Pracy zapewni nam w zamian dodatkowe wynagrodzenie.

Praca w porze nocnej, a dodatkowe wynagrodzenie

Nad sytuacją osób pracujących w nocy, w sposób drobiazgowy pochyla się Kodeks Pracy. Zgodnie z brzmieniem odpowiednich przepisów, za pracę w porze nocnej określa się świadczenie usług na rzecz przedsiębiorcy w godzinach od 21:00 do 07:00 dnia następnego. Pracodawca jest obowiązany do ujęcia rzeczonej informacji w regulaminie pracy.

W tym samym dokumencie widnieje informacja o obligatoryjnym dodatku za pracę w nocy. Wynosi on 20% minimalnego wynagrodzenia, oczywiście w rozumieniu stawki godzinowej. W jaki sposób dokładnie obliczyć przysługujący nam dodatek za pracę w nocy?

Jak obliczyć dodatek za pracę w porze nocnej?

Choć wysokość dodatku za pracę w nocy par excellence może być zmienna, to zasada dotycząca jego obliczenia jest stała. Jak już nadmieniliśmy wyżej, ostateczna wysokość dodatku jest ściśle powiązana z ustawowym wynagrodzeniem minimalnym – i to właśnie jest pierwsza z danych, jakie musimy wziąć pod wzgląd w naszych obliczeniach.

Płaca minimalna w 2023 roku ma dwukrotnie ulec podwyżce. Pierwsza z rzeczonych jest już za nami – od pierwszego stycznia wynosi ona 3 490 złotych brutto w skali miesiąca. Od początku lipca tego roku będzie jeszcze wyższa, wynosząc dokładnie 3 600 złotych brutto.

Aby obliczyć wysokość dodatku przysługującego nam za każdą godzinę pracy w nocy, pierwszym działaniem jakie powinniśmy wykonać, będzie obliczenie stawki godzinowej w odniesieniu do minimalnej krajowej. W myśl obowiązujących przepisów, regulaminowy czas pracy w ciągu miesiąca wynosi średnio 168 godzin (8 godzin na dobę, maksymalnie 40 w tygodniu), więc jedynym co musimy zrobić to podzielić wysokość płacy minimalnej przez ilość rzeczonych godzin.

Otrzymamy wówczas informację, że minimalna stawka godzinowa na podstawie umowy o pracę to 20,77 złotych brutto. Jak nietrudno obliczyć, 20% z tej sumy to 4,15 złotych – dokładnie tyle pracodawca zapłaci nam dodatkowo za każdą godzinę pracy w nocy.

Dodatek za pracę w nocy – lipiec 2023

Jak nietrudno się domyślić biorąc pod uwagę wzmiankowane już tu informacje, wraz z zadekretowanym wzrostem płacy minimalnej od lipca – do poziomu 3 600 złotych brutto – wzrośnie również średnia wysokość dodatku za pracę w nocy. Zgodnie z powyższym wzorem, osoby wykonujące swe służbowe obowiązki w godzinach nocnych, będą mogły liczyć na dodatkowe 4,29 złotych brutto za każdą godzinę pracy.

Tomaszów Mazowiecki – najlepsze sposoby na znalezienie pracy

Zasadniczo, wymienić możemy przynajmniej cztery miejsca, w których będziemy w stanie bez problemu znaleźć zatrudnienie. Trzeba jednak powiedzieć otwarcie, że wyłącznie jedna z opcji będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Mowa tu oczywiście o skorzystaniu z asysty portali internetowych, takich, jak na przykład Gowork.pl, gdzie ofert pracy znajdziesz zdecydowanie najwięcej.

Nieprzemijająca popularność tego rodzaju serwisów nie wzięła się znikąd. To właśnie dzięki nim pracodawcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez większych trudności weryfikując nadsyłane ku nim aplikacje. Kandydaci z kolei mogą zmaksymalizować swoje szanse na znalezienie stabilnej posady, odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń dziennie.

Możesz również udać się do lokalnego urzędu pracy i tam przejrzeć najnowsze z anonsów. W niektórych sytuacjach, dobrze będzie zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Wówczas nie tylko będziesz mógł liczyć na priorytetowe potraktowanie swojej sprawy przez miejscowych urzędników, ale również będziesz mógł cieszyć się rozmaitymi przywilejami, w skład których wejść może zasiłek dla bezrobotnych czy możliwość korzystania z państwowej służby zdrowia.

Jeżeli zaś interesuje Cię wyłącznie praca dodatkowa, wówczas dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia tymczasowego. Niestety w takim przypadku nie będziemy mogli mówić o stabilności zatrudnienia – umowa o pracę to rzadkość, najczęściej zastępowana umową zlecenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto