Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przybywa bezrobotnych w Tomaszowie Maz. Zwolnienia grupowe w dużym zakładzie w powiecie

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
Na koniec sierpnia w powiecie tomaszowskim zwiększył się poziom bezrobocia. W porównaniu do lipca przybyło 49 nowych bezrobotnych i na koniec sierpnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tomaszowie zarejestrowanych było 3344 bezrobotnych. Stopa bezrobocia w wakacje sięgała 7 procent, ale niestety istnieje realna obawa, że w najbliższych miesiącach bezrobocie będzie rosnąć. Zwolnienia grupowe przeprowadza zakład drzewny z bogatymi tradycjami działający w Konewce.

Zwolnienia grupowe zgłosiła obecnie do Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim jedna firma, jest w trakcie ich przeprowadzania. To firma "Nowe Koronki", szerzej znana jako zakład przemysłu drzewnego w Konewce koło Spały. Firma zgłosiła zamiar zwolnienia 89 pracowników, co niestety w praktyce oznacza całkowitą likwidację firmy, która m.in. od lat produkuje krzesła dla sieci IKEA. Do końca sierpnia wypowiedzenia otrzymało już 66 pracowników.

- Czekamy na kolejną informację od przedstawicieli firmy pod koniec września. Wiemy, że pojawiła się nadzieja na przejęcie zakładu przez inną firmę, wówczas będzie szansa na przejęcie również zatrudnionych pracowników. Jeśli tak się nie stanie, przygotowujemy się do objęcia zwalnianych opieką - mówi Tomasz Wawro, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Maz.

Zakład z Konewki to na chwilę obecną jedyna firma, która zgłosiła zwolnienia grupowe do PUP w Tomaszowie. Ze względu na trudną sytuację, która zapanowała choćby na rynku nieruchomości, może się okazać, że jesień i zima nie będzie łaskawa dla innych pracodawców w Tomaszowie i okolicy.

- Liczymy się z tym, że w najbliższych miesiącach bezrobocie może w naszym powiecie rosnąć. Inflacja, rosnące koszty mediów, a za chwilę podwyżka płacy minimalnej mogą spowodować, że tomaszowscy przedsiębiorcy będą redukować zatrudnienie - mówi dyrektor i dodaje, że w Powiatowy Urząd Pracy cały czas prowadzi wiele projektów aktywizujących bezrobotnych.

W tej chwili cały czas można się starać o pieniądze na prace interwencyjne, bony na zasiedlenie, na doposażenie miejsca pracy, rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także na szkolenia. Skończyły się w tym roku już pieniądze na staże.

Nowym programem, jaki jest realizowany w pośredniaku w Tomaszowie to "Ja, pracująca mama", który skierowany jest do kobiet po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, które chcą wrócić na rynek pracy. PUP pozyskał na ten cel ponad 400 tys. zł z ministerialnego programu. W tym roku program objął już 9 kobiet, a łącznie ma pomóc wrócić na rynek pracy 15 mamom. Kobiety mają możliwość odbycia płatnych praktyk, jednocześnie otrzymując bon na szkolenie oraz bon, który pozwoli w tym czasie sfinansować opiekę nad dziećmi. Na pracodawców, którzy chcą zatrudnić mamy, czeka zachęta finansowa.

Dla chcących pracować oferty pracy są i czekają. Powadzony jest nabór m.in. do Roldrobu na różne stanowiska, na stanowiska sprzedawcy w nowym Dino na Grota Roweckiego, są również pojedyncze oferty pracy w branży budowlanej. Są także oferty pracy dla nauczycieli, pedagogów i psychologów.

Pracodawcy zainteresowani się nadal przyjmowaniem do pracy Ukraińców, obecnie czeka na nich praca m.in. w Roldrobie, Megatechu, a także w firmie zajmującej się sprzątaniem Galerii Tomaszów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto