Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół w Spale ma 100 lat. Jubileusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski - ZDJĘCIA

OPRAC.:
Marek Obszarny
Marek Obszarny
Jubileusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski świętowano w niedzielę, 30 lipca 2023
Jubileusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski świętowano w niedzielę, 30 lipca 2023 mat. powiat tomaszowski
Kościół w Spale ma 100 lat. Jubileusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski odbył się w ostatnią niedzielę, 30 lipca 2023. Zobaczcie zdjęcia z uroczystej mszy świętej, odprawionej przez księdza biskupa Andrzeja Dziubę!

Kościół w Spale ma 100 lat. Jubileusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski

Ksiądz proboszcz Dariusz Łosiak przybliżył uczestnikom historię powstania kościoła w Spale i powitał gości, wśród których byli między innymi: Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Mariusz Węgrzynowski, starosta tomaszowski, Bogdan Kącki, wójt gminy Inowłódz, Ewa Wendrowska, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Zobacz zdjęcia!

- Spalski kościół zajmuje szczególne miejsce na duchowej i historycznej mapie powiatu tomaszowskiego, stając się kaplicą prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Piękna architektura i wspaniałe wzornictwo czynią z kościoła również cenny zabytek architektury sakralnej i perełkę turystyczną. Jubileusz jest szczególnym czasem wdzięczności Bogu za dar wspólnoty - mówił w swym wystąpieniu starosta Mariusz Węgrzynowski.

Z okazji 100-lecia kościoła w Spale, starosta podarował proboszczowi Dariuszowi Łosiakowi figurkę świętego Antoniego, który od 2016 roku jest patronem zarówno powiatu tomaszowskiego, jak i miasta Tomaszów Mazowiecki.

Historia kościoła w Spale

Za czasów carskich w Spale nie było kościoła ani cerkwi. Po pierwszej wojnie światowej gospodarzem Spały został Stanisław Wojciechowski, prezydent RP w latach 1922-1926. To on był pomysłodawcą wzniesienia kościółka w miejscu po zburzonych carskich koszarach. Projekt i budowę kościoła zlecono architektowi, Kazimierzowi Skórewiczowi (1866-1950), pełniącemu wówczas funkcję Kierownika Zarządu Gmachów Reprezentacyjnych w Ministerstwie Robót Publicznych. Podczas wmurowania kamienia węgielnego w dniu 9 czerwca 1923 roku powstał "Akt założenia kamienia erekcyjnego kaplicy w Spale",

"Skórewicz nawiązał formą architektoniczną kaplicy do tradycyjnych form ciesielstwa, znanych mu z wielokrotnie rysowanych i inwentaryzowanych drewnianych kościołów wiejskich. Kościółek w Spale nie jest jednak prostą kopią czy nawet prostym przeniesieniem jakiegoś konkretnego stylu. Jest raczej nowoczesną syntezą tradycyjnych wzorów i form" – czytamy o historii kościoła w Spale na stronie Spala.pl.

Jubileusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski świętowano w niedzielę, 30 lipca 2023

Kościół w Spale ma 100 lat. Jubileusz parafii Najświętszej M...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto