Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Żelechlinku 2023 i odpust św. Bartłomieja Apostoła. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Marek Obszarny
Marek Obszarny
Święto plonów w gminie Żelechlinek obyło się 27 sierpnia i było połączone z dożynkami kościelnymi oraz odpustem św. Bartłomieja Apostoła
Święto plonów w gminie Żelechlinek obyło się 27 sierpnia i było połączone z dożynkami kościelnymi oraz odpustem św. Bartłomieja Apostoła mat. Gmina Żelechlinek
Dożynki w Żelechlinku 2023 połączone były z odpustem św. Bartłomieja Apostoła. Zobaczcie zdjęcia ze święta plonów!

Dożynki w Żelechlinku 2023 i odpust św. Bartłomieja Apostoła. ZDJĘCIA

Uroczystości w Żelechlinku rozpoczęły się mszą świętą, podczas której ks. prałat Marek Kania, proboszcz miejscowej parafii, docenił wysiłek, jaki rolnicy każdego dnia wkładają w pracę na roli. Starostowie przekazali kapłanowi chleb i dziękowali Bogu za urodzaj. Wieniec dożynkowy wręczyli przedstawiciele sołectwa Żelechlin. W procesji z darami złożono również owoce, miód i kwiaty.

Zobacz zdjęcia!

Po uroczystościach kościelnych, korowód dożynkowy - przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Żelechlinku - przemaszerował na scenę letnią, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości dożynkowych. Wzięli w niej udział m. in. były wicepremier Roman Jagieliński z małżonką, poseł Dariusz Klimczak, przedstawiciele samorządu gminy Żelechlinek i powiatu ze starostą Mariuszem Węgrzynowskim.

Starostami tegorocznych dożynek byli Irena Cywińska, mieszkanka wsi Kopiec i Sylwester Pietrzyk, mieszkaniec wsi Żelechlinek. Zgodnie z tradycją, starostowie przekazali na ręce gospodarza gminy, wójta Bogdana Kaczmarka bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż oraz miód. Wójt zobowiązał się dzielić go sprawiedliwie, by nikomu nie zabrakło.

Wieniec od Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw gminy Żelechlinek trafił do przedstawicieli samorządu - Diany Muchy, przewodniczącej Rady Gminy Żelechlinek i Bogdana Kaczmarka, wójta gminy. Zgodnie z tradycją, gospodarze zostali ośpiewani i obtańczeni przez zespół składający się z członków KGW, który przygotował ceremoniał dożynkowy przy akompaniamencie zespołu Quatro.

W części artystycznej wystąpiły: Kapela Cytrynki pod przewodnictwem Moniki Janochy z Wolicy, „Piliczanie”, Kapela Podwórkowa Tolka Gałązki z Moszczenicy, a na koniec wystąpił włoski artysta Marco Bocchino.

W imprezie uczestniczyły setki osób, które częstowano tradycyjnie grochówką z kuchni wojskowej oraz kiełbaską i kaszanką z grilla. Sołectwa i koła gospodyń przygotowały stoły z tradycyjnymi potrawami, na których goszczono uczestników imprezy. Wszyscy bawili się do wieczora.

Podczas dożynek w Żelechlinku przeprowadzono też zbiórkę pieniędzy na protezę nogi dla Konrada Kępińskiego, który od roku walczy z chorobą nowotworową. Odbyła się licytacja fantów, a mieszkańcy Czerwonki i Radwanki zorganizowali stoisko, na którym również można było wspomóc Konrada. W sumie udało się zebrać 21.161 zł.

Święto plonów w gminie Żelechlinek obyło się 27 sierpnia i było połączone z dożynkami kościelnymi oraz odpustem św. Bartłomieja Apostoła

Dożynki w Żelechlinku 2023 i odpust św. Bartłomieja Apostoła. ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto