Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek w Tomaszowie Maz. na ludowo w MCK Za Pilicą. Na scenie Lubochnianie i Mali Lubochnianie. ZDJĘCIA, VIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tłusty czwartek w Tomaszowie Maz. na ludowo w MCK Za Pilicą. Na scenie Lubochnianie i Mali Lubochnianie. Zobaczcie zdjęcia, a także materiał video!

Tłusty czwartek na ludowo w MCK Za Pilicą w Tomaszowie

W wyjątkowej, ludowej oprawie świętowano w Tomaszowie Mazowieckim tłusty czwartek. Miejskie Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej zaprosiło mieszkańców na widowisko obrzędowe, w którym przypomniano zwyczaj darcia pierza na poduszki. Był też pokaz tańców regionalnych i znane ludowe piosenki.

- Inicjatywa świętowania tłustego czwartku na ludowo powstała już kilkanaście laty temu. Była krótka przerwa, ale wracamy do tej tradycji, bo dzisiejsza frekwencja pokazała, że jest ogromne zainteresowanie takimi wydarzeniami i występ spotkał się z niezwykle ciepłym odbiorem, co nas bardzo cieszy - mówi Paulina Rek-Bożyk, kierownik MCK Za Pilicą w Tomaszowie. - Publiczność bawiła się rewelacyjnie, śpiewała razem z występującymi, więc jesteśmy zachwyceni, że się udało i zapraszamy już na kolejne nasze wydarzenia.

Lubochnianie dbają o tradycję

Na scenie wystąpiły Młodzieżowo-Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lubochnianie” oraz dorośli „Lubochnianie” z wiązanką tańców i piosenek ludowych z regionu rawsko-opoczyńskiego. Obu zespołom akompaniował m. in. na akordeonie Jerzy Rozpędek. Widowisko przygotowała Małgorzata Tyce.

- Chcemy przybliżyć ludowe tradycje mieszkańcom miasta, ale też młodemu pokoleniu. Bo przecież kiedyś było rzeczą naturalną, że starsze panie i młode dziewczęta spędzały wieczory przy pracy. Były to zarazem spotkania towarzyskie, rozrywka, wymiana informacji, czasem koncert czy trochę horroru. To było to, co teraz mamy w telewizji czy w komputerze - mówi nam Małgorzata Tyce, opiekunka zespołu Mali Lubochnianie.

Pani Małgorzata napisała scenariusz widowiska w konsultacji ze swoją 84-letnią mamą, która dobrze pamięta czasy spotkań przy darciu pierza. Jak przyznaje, z przyjemnością wplotła w niego autentyczne historie z jej życia.

Małgorzata Tyce:

- Staramy się przywracać do ponownego życia tradycje, które są trochę zapomniane. Na Wielkanoc chodzimy z kurkiem po dyngusie, w ostatki z przebierańcami pójdziemy po wsi. Chcemy żeby te tradycje nie były tylko widowiskiem na scenie, ale żeby to była prawdziwa, żywa historia.

Uczestników Tłustego czwartku na ludowo częstowano w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą pysznymi pączkami. Wszystkim jednak najlepiej smakowało to, co działo się na scenie. Zespoły z Lubochni oklaskiwano gromiki brawami i musiały one kilkakrotnie bisować.

Lubochnianie i Mali Lubochnianie

Młodzieżowo-Dziecięcy Zespół Pieśni I Tańca „Mali Lubochnianie” powstał w 2011 roku. Działa przy Gminnym Centrum Kultury w Lubochni. W swoim repertuarze ma tańce, piosenki, przyśpiewki i zabawy dziecięce regionu rawsko-opoczyńskiego, a także tańce narodowe. Kultywuje tradycje ludowe, odtwarza i propaguje dawne obrzędy i zwyczaje. Instruktorem tańca i choreografem zespołu jest Milena Dzięcielewska, akompaniatorem Jerzy Rozpędek, a opiekunem Małgorzata Tyce.

Zespół Pieśni i Tańca „Lubochnianie” skupia osoby dorosłe. Instruktorem tańca i choreografem jest Jacek Malczewski, akompaniatorem Jerzy Rozpędek.

Tłusty czwartek w Tomaszowie Maz. na ludowo w MCK Za Pilicą. Na scenie Lubochnianie i Mali Lubochnianie. ZDJĘCIA, VIDEO

Zespoły ludowe z Lubochni zachwyciły swoimi występami teatralnymi i tanecznymi tomaszowską publiczność

Tłusty czwartek w Tomaszowie Maz. na ludowo w MCK Za Pilicą....

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto