Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmigus-dyngus w Smardzewicach 2024, czyli lany poniedziałek jakiego nie było. Smardzewianie pokazali ludową tradycję! ZDJĘCIA, WIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Śmigus-dyngus w Smardzewicach 2024, czyli lany poniedziałek jakiego jeszcze nie było. Członkowie zespołu Smardzewianie i Mali Smardzewianie pokazali piękną, ludową tradycję chodzenia z kurkiem i gaikiem po dyngusie, a strażacy OSP Smardzewice wyprawili lany poniedziałek, jakiego nie widzieliście! 1 kwietnia 2024 roku woda dosłownie lała się strumieniami... Zobaczcie zdjęcia, a także wideo!

Śmigus-dyngus w Smardzewicach

W lany poniedziałek wielkanocny liczna grupa chłopców i dziewcząt oraz kobiet i mężczyzn ubranych w oryginalne, wielokolorowe stroje ludowe, wędruje z kogutkiem i gaikiem od domu do domu przez wieś Smardzewice. Po drodze towarzyszą im okolicznościowe przyśpiewki oraz akompaniament akordeonu i bębna.

Gospodarze, którzy przyjmują przebierańców, wychodzą przed domy i zostają obtańcowani. Składają też datki, by się wykupić. Jedni wrzucają do puszki banknoty, inni rozdają cukierki, a bywa, że goście witani są mocnymi trunkami i wówczas leje się nie tylko woda...

- Wszyscy domownicy mokrzy, ale taka jest tradycja i tego się trzymajmy - uśmiecha się Bogdan Taraska, gospodarz ze Smardzewic, u którego stoczono bodaj najbardziej zaciętą bitwę wodną.

Do kurka i gaika dołączyła strażacka sikawka OSP Smardzewice

Bo smardzewicki śmigus-dyngus to nie przelewki, zwłaszcza, gdy do akcji wkraczają strażacy z miejscowej OSP, którzy w tym roku wsparli ludowe zespoły Smardzewianie i Mali Smardzewianie nie tylko swoimi druhami, ale i wozem bojowym wyposażonym w prawdziwą strażacką sikawkę!

- Na dużym wozie mamy 5.200 litrów wody, ale nie laliśmy aż tak do przesady, bo wszyscy byliby cali mokrzy, raczej symbolicznie. Pogoda dopisała, więc nawet jak ktoś niechcący został zmoczony, to wybaczy - mówi Marcin Dąbrowski z OSP Smardzewice.

Tradycja lanego poniedziałku przekazywana z pokolenia na pokolenie

Tradycja chodzenia z kurkiem i gaikiem po dyngusie jest w Smardzewicach bardzo stara, a dzięki takim pasjonatom jak Aleksandra Grad-Rychwalska, etnograf i instruktor tańca ludowego w Zespole Pieśni i Tańca Mali Smardzewianie oraz w Zespole Folklorystycznych Smardzewianie, przypominana i ciągle żywa.

- W lany poniedziałek, rano, jeszcze przed kościołem, panowie, chłopcy, kawalerowie wychodzili z domów z kogutkiem. Mieli ze sobą wiaderka, garnuszki i podchodzili pod domy dziewcząt - tam, gdzie były najpiękniejsze panienki, gdzie można było znaleźć wybrankę swojego serca. Oblewano je suto wodą, bo chodziło o to, że która panna najbardziej mokra, ta będzie miała najlepsze wzięcie i wyjdzie za mąż - przybliża ludową tradycję Aleksandra Grad-Rychwalska. - Dziewczęta natomiast wychodziły z gaikiem, czyli świerkiem lub brzózką ubraną w kolorowe kwiatki i wstążki. W Smardzewicach zawsze chodzono z kogutkiem, a gaik przyszedł do nas od Opoczna. Tak opowiadała moja ciocia Waleria Dziubałtowska, a ja przekazuję tę tradycję dalej.

Smardzewianie głoszą w ten sposób zmartwychwstanie pańskie już od 2008 roku, a tegoroczny wielkanocny, lany poniedziałek dzięki pięknej, słonecznej pogodzie wyjątkowo sprzyjał temu, by nie oszczędzać wody. Lała się ona nie tylko strumieniami, ale czasem i miskami, wiadrami, szlaufem ogrodowym czy strażacką sikawką. Najczęściej na piękne panny, które nikomu nie miały tego za złe.

- Mi się bardzo podoba ta tradycja. To piękne, że dalej ją obchodzimy i lejemy się wodą niezmiennie od tylu lat - mówi Klaudia z zespołu Smardzewianie, która była mokra od stóp do głów i wykręcała wodę z ludowej sukienki.

Śmigus-dyngus w Smardzewicach 2024. Smardzewianie i OSP Smardzewice pokazali lany poniedziałek, jakiego nie widzieliście! ZDJĘCIA, WIDEO

Śmigus-dyngus w Smardzewicach 2024, czyli lany poniedziałek ...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto