Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminy Ujazd 2023. Uroczyste święto plonów w parku w Ujeździe. Zobacz zdjęcia i VIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
od 16 lat
Dożynki gminy Ujazd 2023. Uroczyste święto plonów w parku w Ujeździe odbywało się w niedzielę, 3 września. Zobaczcie zdjęcia, a wkrótce także materiał VIDEO!

Dożynki gminy Ujazd 2023. Uroczyste święto plonów w parku w Ujeździe - ZDJĘCIA VIDEO

Ujezdzkie dożynki rozpoczęły się od poświęcenia wieńców przez ks. kan. Bogumiła Bylinkę, proboszcza miejscowej parafii i uroczystej mszy świętej w kościele św. Wojciecha. Po niej dożynkowy korowód przeszedł do parku, w którym odbywał się ceremoniał dożynkowy. Pieśnią „Piękna nasza Polska cała” Wincentego Pola rozpoczął go Chór Gminnego Ośrodka Kultury „Ambitus”, kierowany przez wybitnego dyrygenta chóralnego, wokalistę, trenera wokalnego i wykładowcę akademickiego Adama Rymarza.

Zobacz zdjęcia!

Ceremoniał prowadził Jarosław Cielebon, który zaprosił na scenę gospodarzy dożynek - burmistrza Artura Pawlaka oraz przewodniczącego rady miejskiej Grzegorza Wilkowskiego.

- Dzięki ciężkiej pracy rolnika, codziennie na stoły w naszych domach trafia polski chleb. Ziemia, która jest warsztatem pracy rolnika, rodzi i karmi, ale pozbawiona opieki nie jest w stanie dać plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką - mówił burmistrz Pawlak.

- Z wdzięcznością i szacunkiem pochylamy głowę przed tymi którzy tę ziemię uprawiają. Chcemy Wam dziś podziękować za ten całoroczny trud i wspólne z Wami świętować szczęśliwie zakończone żniwa. Dożynki to zawsze był okres radosny i pełen wdzięczności. Niech dzisiejszy dzień będzie taki sam - dodał przewodniczący Wilkowski.

Starostowie dożynek w Ujeździe

Starostowie tegorocznych dożynek w Ujeździe, Paweł Karp i Anna Kwarciana, wręczyli gospodarzom bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż.

Anna Kwarciana wraz z mężem mieszka w Józefinie, ma dwóch synów w wieku 21 i 11 lat. Jest Sołtysem sołectwa Józefin. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha. Specjalizuje się w chowie bydła mlecznego i młodego bydła opasowego. Produkcja roślinna zbóż i kukurydzy wykorzystywana jest na potrzeby gospodarstwa.

Państwo Kwarciani inwestują w rozwój gospodarstwa poprzez zakup nowoczesnych maszyn rolniczych, który finansują ze środków własnych. Pani Anna jest absolwencką liceum ekonomicznego w Czarnocinie. Jej pasją jest ogrodnictwo, w którym eksperymentuje hodując nie tylko rodzime rośliny, ale również egzotyczne takie jak arbuzy, bakłażany czy kiwi.

Paweł Karp mieszka wraz z rodziną w Kolonii Dębniak, ma dwie córki. Jest sołtysem sołectwa Dębniak od trzech kadencji. Posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 5 hektarów, które ukierunkowane jest na uprawę warzyw metodą ekologiczną. Specjalizuje się w uprawie ogórków gruntowych, kapusty głowiastej oraz ziemniaków. Produkowane w gospodarstwie rośliny sprzedawane są na rynku krajowym.

Pan Karp podejmowane inwestycje w gospodarstwie finansuje ze środków własnych. Prywatnie jest miłośnikiem sportów, w szczególności piłki nożnej, interesuje się także kuchnia polską, uwielbia gotować oraz produkować swojskie wędliny.

Burmistrz i przewodniczący rozkroili bochen chleba i wspólnie ze starostami dożynek częstowali nim wszystkich uczestników uroczystości. Delegacja sołtysów gminy Ujazd przekazała tradycyjny wieniec ks. kan. Bogumiłowi Bylince, proboszczowi parafii św. Wojciecha. Ośpiewały go panie z zespołu Skrzynkowianki. Drugi wieniec z rąk radnych gminy Ujazd odebrał burmistrz, a ośpiewał go zespół Łucy-Babki.

Przyjaciele miasta i gminy Ujazd

Przy okazji dożynek burmistrz i przewodniczący rady miejskiej przyznali tytuły "Przyjaciela Miasta i Gminy Ujazd". Odebrali je:

  • Tomasz Rosset, wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi
  • płk Zbigniew Kowalski, szef szkolenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej
  • st. bryg. Krzysztof Iskierka, komendant powiatowy PSP w Tomaszowie Maz.
  • mł. insp. mgr Tomasz Jędrzejczyk, komendant powiatowy Policji w Tomaszowie Maz.

Była także nagroda specjalna dla sołectwa za działalność na rzecz gminnej społeczności. W tym roku „za doskonałą współpracę, dużą aktywność mieszkańców i zaangażowanie w życie i promocję miasta, gminy Ujazd" otrzymało ją sołectwo Ujazd.

W części artystycznej na scenie wystąpiły m .in. Orkiestra Dęta OSP Ujazd, ŁUCY BABKI, zespół BUŁGARIKA, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Niewiadów i, SKRZYNKOWIANKI. Później na scenie pojawiła się skrzypaczka Agnes Violin (Agnieszka Flis), a gwiazdą dożynek w Ujeździe był zespół PECTUS.

Uroczyste święto plonów odbyło się w parku w Ujeździe

Dożynki gminy Ujazd 2023. Uroczyste święto plonów w parku w ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto