18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Antoni Baran, rzeźbiarz, jeden z najbardziej cenionych twórców ludowych regionu opoczyńskiego

aw
Antoni Baran w trakcie tworzenia prac
Antoni Baran w trakcie tworzenia prac archiwum Muezum Regionalne w Opocznie
W wieku 83 lat zmarł Antoni Baran, rzeźbiarz, jeden z najbardziej cenionych twórców ludowych regionu opoczyńskiego.

Antoni Baran urodził się 1 lutego 1930 roku w wielodzietnej rodzinie w Gorzałkowie. Pracował zarobkowo na wsi zajmując się uprawą roli, następnie przyuczał się do stolarki i ciesiołki, zdobywając rzetelną umiejętność obróbki drewna. Już wtedy wykazał zdolności artystyczne wykonując ozdobne szczyty dachów, drzwi, okna i inne detale budowlane, poza tym konstruował ptaszki z cienkich deseczek, które miały wyobrażać Ducha Świętego, wykonywał także laski i skrzypce. Pracując w Zakładach Płytek Ceramicznych, ujawnił swój talent w rzeźbieniu w glinie.


Szczególne miejsce w twórczości Antoniego Barana zajmowała tematyka sakralna poświęcona Matce Bożej, Chrystusowi, świętym oraz sceny biblijne „Adam i Ewa w raju". W swoich dziełach uwieczniał również sceny z życia codziennego i świątecznego wsi, a także postacie związane z dziejami Polski.


W zbiorach muzeów polskich znajduje się ponad 300 prac tego twórcy. Prace Antoniego Barana można oglądać w Muzeum Regionalnym w Opocznie, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Piotrkowie Trybunalskim.


Wiele rzeźb zmarłego twórcy znalazło nabywców prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Niemczech, Bułgarii i Wietnamie. Według danych szacunkowych Antoni Baran wykonał około dwóch tysięcy realizacji.


Za swoją twórczość Antoni Baran otrzymał najwyższe odznaczenie przyznawane przez Ministra Kultury dla twórcy ludowego - Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Pogrzeb Antoniego Barana odbył się 10 maja w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie przy ul. Westerplatte, o godzinie 14.30, po czym szczątki artysty odprowadzone zostały na cmentarz przy ul. Granicznej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto