MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mali Lubochnianie na Jarmarku Wielkanocnym w Tomaszowie pokazali ludowe zwyczaje na śmigus-dyngus. ZDJĘCIA, WIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mali Lubochnianie na Jarmarku Wielkanocnym w Tomaszowie przypomnieli dawne, ludowe zwyczaje na śmigus-dyngus. Zobaczcie zdjęcia oraz materiał wideo!

Dawne zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi przybliżył tomaszowianom Młodzieżowo-Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lubochnianie”. Dał on widowisko na placu Kościuszki podczas odbywającego się w sobotę i niedzielę Jarmarku Wielkanocnego w Tomaszowie. Grupa zaprezentowała zwyczaj chodzenia z kurkiem i gaikiem po dyngusie.

- W wiejskiej chacie niespodziewanie spotkały się dwie grupy dyngusiarzy - przybliża scenariusz widowiska, opartego na tej ludowej tradycji, Małgorzata Tyce, opiekun zespołu Mali Lubochnianie. - Dziewczyny ścinały w lesie sosenkę, ubierały ją w piękne bibułkowe kwiaty i wstążeczki, wędrowały po wsi, śpiewały piosenki, składały życzenia. Dostawały w zamian jajka albo inną zapłatę. W tym samym czasie grupa chłopców, a właściwie kawalerów, wędrowała po wsi z dyngusowym kurkiem, czyli z drewnianym wózeczkiem malowanym na czerwono, w którym umieszczony był kogut - dawniej żywy, a dziś wypchany. Na takim wózku znajdowały się też czasem na ludowo ubrane laleczki, a pod spodem był sprytnie zamontowany pojemnik z wodą. Chłopcy odwiedzali chaty i rozglądali się za dziewczynami, bo przecież to chodzenie z kurkiem miało taki charakter zalotny.

Zespół „Mali Lubochnianie” na co dzień działa przy Gminnym Centrum Kultury w Lubochni. Liczy 35 osób w wieku od 7 do 18 lat. Grupa kultywuje tradycje ludowe, odtwarza dawne obrzędy i zwyczaje, a także tańce oraz pieśni ludowe.

Mali Lubochnianie na Jarmarku Wielkanocnym w Tomaszowie pokazali ludowe zwyczaje na śmigus-dyngus. ZDJĘCIA, WIDEO

Mali Lubochnianie na Jarmarku Wielkanocnym w Tomaszowie poka...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto