Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska rozpoczęła kontrole palenisk w Tomaszowie. Posypały się już mandaty

bead, UM Tomaszów
Straż miejska w Tomaszowie Maz.
Wraz z nadejściem nowego sezonu grzewczego Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęła wzmożone kontrole palenisk na terenie całego miasta. Interwencje podejmowane są po zgłoszeniach od mieszkańców, na podstawie wyników monitorowania powietrza w systemie Airly, a także z inicjatywy własnej strażników.

W ubiegłym sezonie grzewczym (od 1 października 2018 roku do 30 kwietnia br.) tomaszowska Straż Miejska przeprowadziła 671 interwencji związanych z kontrolą palenisk. W sezonie letnim (od 1 maja do 30 września) strażnicy miejscy w sprawach związanych z paleniem odpadów interweniowali 44 razy.

Od 1 października br. przeprowadzono już 31 kontroli palenisk. W ich wyniku tylko do 6 listopada nałożono siedem mandatów karnych z art. 191 Ustawy o odpadach. W dwunastu innych przypadkach skończyło się na udzieleniu pouczenia. Działania te strażnicy miejscy prowadzą na podstawie upoważnień wydanych przez Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na mocy art. 379 ust. 1 i 2 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Według ustawy kontrolujący uprawniony jest do:
- wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 na pozostały teren;
- przeprowadzania badań lub wykonania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
- żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
Palenie odpadami może skutkować pouczeniem lub nałożeniem mandatu w wysokości od 20 do 500 złotych z art. 191 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Straż miejska może też skierować wniosek do sądu o ukaranie. W ubiegłym sezonie grzewczym trzy takie sprawy dla osób, którym udowodniono palenie odpadami, zakończyły się karą grzywny. Jaj wysokość może wynieść do 5 tysięcy złotych.

Według obowiązujących przepisów, tj. art. 225 Kodeksu karnego, osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.

‒ Jak do tej pory nasi strażnicy mieli tylko jeden przypadek udaremnienia przeprowadzenia kontroli paleniska. Zgodnie z procedurami na miejsce wezwaliśmy patrol policji, a sprawa została skierowana do sądu – mówi Waldemar Świątek, zastępca komendanta tomaszowskiej Straży Miejskiej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku jednostka zakupiła dwa elektroniczne mierniki do badania wilgotności drewna, by pomagać mieszkańcom w wyeliminowaniu niewłaściwego i niedozwolonego opału, który wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Dotychczas z tej możliwości skorzystało 60 gospodarstw domowych. W tym roku strażnicy również będą prowadzić takie badania w każdą środę – po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby przez osoby zainteresowane. Zgłoszeń będzie można dokonywać telefonicznie (tel. 986) lub osobiście (ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 10/16).

Warto wiedzieć, że aby nie doprowadzić do znacznej emisji szkodliwych dla zdrowia substancji, wilgotność drewna nie powinna przekraczać 20 proc. Poza tym zbyt wilgotne drewno jest mniej wydajne energetycznie, gdyż duża część energii spalania zostaje zużyta na odparowanie wilgoci. Spalanie takiego opału przekłada się na wyższe koszty ogrzewania, powoduje obniżenie sprawności urządzeń odprowadzających spaliny, zwiększenie emisji pyłów, a co za tym idzie wzrost emisji rakotwórczych gazozoli i aerozoli.

Przypominamy co można, a czego nie wolno spalać w piecach.

Można spalać:
węgiel
czyste drewno
korę
korek
czyste trociny
ścinki drewna
czystą tekturę i papier

Nie można spalać:
plastikowych opakowań
opakowań typu TETRAPAK (np. opakowania po mleku, sokach)
butelek PET
opon
wyrobów z gumy
resztek farb i rozpuszczalników
przepracowanych olejów
starych mebli
płyt wiórowych
odzieży
papieru z kolorowych magazynów
zanieczyszczonych papierów i tektury
drewnianych elementów pokrytych farbami czy impregnatami
podkładów kolejowych

Warto wiedzieć!
Odpowiednia technika palenia daje możliwość ograniczenia zadymienia, a także pozwala oszczędzić paliwo! Jest kilka sposobów, by palić węglem i drewnem czyściej i efektywniej. W dowolnym piecu da się zastosować przynajmniej jeden z nich. Najłatwiej zacząć dokładać mniejszymi porcjami, jednak najlepsze efekty daje cykliczne rozpalanie od góry.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto