Czy Inowłódz zostanie miastem? Znamy wyniki konsultacji z mieszkańcami

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
Znamy już wyniki konsultacji wśród mieszkańców Inowłodza w sprawie przywrócenia praw miejskich. Zainteresowanie nimi było niewielkie, ale większość jego uczestników była na tak.

Inowłódz to kolejna miejscowości w naszym regionie, która stara się o odzyskanie praw miejskich. Niedawno prawa miejskie odzyskał Ujazd, który od 1 stycznia tego roku jest już miastem. Teraz z tematem zasugerowanym przez wojewodę łódzkiego, który mierzą się mieszkańcy i władze Inowłodza. Inicjatywa wojewody ma związek z rządowym planem, by na 160. rocznicę Powstania Styczniowego miejscowości, które utraciły prawa miejskie w wyniku działań zaborców, ponownie mogły zostać miastem. Inowłódz to jedna z najstarszych miejscowości w powiecie tomaszowskim, która prawa miejskie otrzymała już w 1370 roku, a jej początki sięgają przełomu IX i X wieku. Status miasta Inowłódz stracił w 1870 roku w wyniku decyzji zaborców, czyli dokładnie pół wieku później.

Przez ostatnie tygodnie w sprawie mogli się wypowiedzieć mieszkańcy Inowłodza, niestety zainteresowanie konsultacjami było niewielkie, udział w nich wzięło 312 osób, co stanowi 8,3 proc. wszystkich (3748) uprawnionych do głosowania mieszkańców. 199 osób było za przywróceniem praw miejskich, 102 osoby były przeciwko, a kilka wstrzymało się od głosu. W ubiegłym roku podobne konsultacje odbywały się w Ujeździe, tam również zainteresowanie sprawą było niewielkie, udział wzięło w nich niewiele ponad 20 proc. mieszkańców.

Wyniki konsultacji zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Rady Gminy Inowłódz, które odbędzie się 23 marca. To w rękach radnych będzie podjęcie decyzji o wystąpienie z wnioskiem o nadanie statusu miasta.

Kalendarz nadania miejscowości Inowłódz statusu miasta:

  • 23 marca 2023 r. - Przyjęcie uchwały Rady Gminy Inowłódz w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości Inowłódz statusu miasta
  • do 31 marca 2023 r. - Złożenie do Wojewody Łódzkiego wniosku o nadanie miejscowości Inowłódz statusu miasta (art. 4b ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym)
  • do 31 lipca 2023 r. - Rozpatrzenie wniosku i ogłoszenie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta (§ 1 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic gmin, nadawanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalania i zmiany nazw gmin i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach)
  • 1 stycznia 2024 r. - Nadanie miejscowości Inowłódz statusu miasta (art. 4 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym)

Inowłódz był kiedyś liczącym się w kraju miastem
Przypomnijmy, że Inowłódz otrzymał prawa miejskie w połowie XIV wieku od Króla Kazimierza Wielkiego, ale już na przełomie IX i X wieku pełnił ważną rolę. Inowłodzka przeprawa bowiem stanowiła ważny element szlaków drogowych, zarówno o charakterze krajowym, jak i prowadzących m.in na Ruś i Węgry. Król Kazimierz Wielki nadając osadzie prawa miejskie nakazał kupcom podróżującym z Torunia do Krakowa i dalej na Węgry, aby wybierali szlak prowadzący przez Inowłódz. Podniosło to rangę miasta, które stało się ważnym punktem na mapie i wkroczyło w najlepszy okres w swych dziejach - informuje Urząd Gminy w Inowłodzu. - Potop szwedzki położył kres świetności miasta, które nigdy nie odzyskało dawnej rangi. A dodatkowo, drugi rozbiór Polski i późniejsza polityka zaborców spowodowały, że w 1870 roku Inowłódz stracił prawa miejskie.

Obecnie Inowłódz jest bardzo znaną i lubianą miejscowością turystyczno-wypoczynkową nie tylko w naszym regionie. Na początku 19. wieku, po odkryciu źródeł wód mineralnych, do Inowłodza zaczęli licznie przyjeżdżać rekonwalescenci i wczasowicze, a wakacje spędzał również Julian Tuwim, który atrakcyjność inowłodzkiego regionu chwalił także w swoich utworach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie