Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Inowłódz zostanie miastem? Znamy wyniki konsultacji z mieszkańcami

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
Znamy już wyniki konsultacji wśród mieszkańców Inowłodza w sprawie przywrócenia praw miejskich. Zainteresowanie nimi było niewielkie, ale większość jego uczestników była na tak.

Inowłódz to kolejna miejscowości w naszym regionie, która stara się o odzyskanie praw miejskich. Niedawno prawa miejskie odzyskał Ujazd, który od 1 stycznia tego roku jest już miastem. Teraz z tematem zasugerowanym przez wojewodę łódzkiego, który mierzą się mieszkańcy i władze Inowłodza. Inicjatywa wojewody ma związek z rządowym planem, by na 160. rocznicę Powstania Styczniowego miejscowości, które utraciły prawa miejskie w wyniku działań zaborców, ponownie mogły zostać miastem. Inowłódz to jedna z najstarszych miejscowości w powiecie tomaszowskim, która prawa miejskie otrzymała już w 1370 roku, a jej początki sięgają przełomu IX i X wieku. Status miasta Inowłódz stracił w 1870 roku w wyniku decyzji zaborców, czyli dokładnie pół wieku później.

Przez ostatnie tygodnie w sprawie mogli się wypowiedzieć mieszkańcy Inowłodza, niestety zainteresowanie konsultacjami było niewielkie, udział w nich wzięło 312 osób, co stanowi 8,3 proc. wszystkich (3748) uprawnionych do głosowania mieszkańców. 199 osób było za przywróceniem praw miejskich, 102 osoby były przeciwko, a kilka wstrzymało się od głosu. W ubiegłym roku podobne konsultacje odbywały się w Ujeździe, tam również zainteresowanie sprawą było niewielkie, udział wzięło w nich niewiele ponad 20 proc. mieszkańców.

Wyniki konsultacji zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Rady Gminy Inowłódz, które odbędzie się 23 marca. To w rękach radnych będzie podjęcie decyzji o wystąpienie z wnioskiem o nadanie statusu miasta.

Kalendarz nadania miejscowości Inowłódz statusu miasta:

  • 23 marca 2023 r. - Przyjęcie uchwały Rady Gminy Inowłódz w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości Inowłódz statusu miasta
  • do 31 marca 2023 r. - Złożenie do Wojewody Łódzkiego wniosku o nadanie miejscowości Inowłódz statusu miasta (art. 4b ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym)
  • do 31 lipca 2023 r. - Rozpatrzenie wniosku i ogłoszenie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta (§ 1 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic gmin, nadawanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalania i zmiany nazw gmin i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach)
  • 1 stycznia 2024 r. - Nadanie miejscowości Inowłódz statusu miasta (art. 4 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym)

Inowłódz był kiedyś liczącym się w kraju miastem
Przypomnijmy, że Inowłódz otrzymał prawa miejskie w połowie XIV wieku od Króla Kazimierza Wielkiego, ale już na przełomie IX i X wieku pełnił ważną rolę. Inowłodzka przeprawa bowiem stanowiła ważny element szlaków drogowych, zarówno o charakterze krajowym, jak i prowadzących m.in na Ruś i Węgry. Król Kazimierz Wielki nadając osadzie prawa miejskie nakazał kupcom podróżującym z Torunia do Krakowa i dalej na Węgry, aby wybierali szlak prowadzący przez Inowłódz. Podniosło to rangę miasta, które stało się ważnym punktem na mapie i wkroczyło w najlepszy okres w swych dziejach - informuje Urząd Gminy w Inowłodzu. - Potop szwedzki położył kres świetności miasta, które nigdy nie odzyskało dawnej rangi. A dodatkowo, drugi rozbiór Polski i późniejsza polityka zaborców spowodowały, że w 1870 roku Inowłódz stracił prawa miejskie.

Obecnie Inowłódz jest bardzo znaną i lubianą miejscowością turystyczno-wypoczynkową nie tylko w naszym regionie. Na początku 19. wieku, po odkryciu źródeł wód mineralnych, do Inowłodza zaczęli licznie przyjeżdżać rekonwalescenci i wczasowicze, a wakacje spędzał również Julian Tuwim, który atrakcyjność inowłodzkiego regionu chwalił także w swoich utworach.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto