Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Inowłódz odzyska prawa miejskie? Radni zdecydowali o konsultacjach z mieszkańcami [ZDJĘCIA]

dag
Czy Inowłódz odzyska prawa miejskie? Na ostatniej sesji radni gminy Inowłódz podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących nadania Inowłodzowi statusu miasta. Wynik konsultacji z mieszkańcami zdecyduje o złożeniu wniosku o nadanie praw miejskich.

Wójt gminy Inowłódz Bogdan Kącki i Rada Gminy podjęli inicjatywę, którą jeszcze w grudniu ubiegłego roku zaproponował wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński. Inicjatywa wojewody ma związek z rządowym planem, by na 160. rocznicę Powstania Styczniowego miejscowości, które utraciły prawa miejskie w wyniku działań zaborców, ponownie mogły zostać miastem.

Status miasta nadaje w drodze rozporządzenia Rada Ministrów na wniosek rady gminy. Przed złożeniem wniosku muszą zostać przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami gminy w tej sprawie, a wola mieszkańców będzie kluczowa. Procedura będzie dalej prowadzona, jeśli mieszkańcy zaakceptują inicjatywę.

- Rodzą się pytania o pozytywne i negatywne aspekty w przypadku odzyskania praw miejskich przez Inowłódz. Zmiana gminy wiejskiej w miejsko-wiejską nie przyniesie ze sobą negatywnych konsekwencji, jeśli chodzi o podatki, ustalenie ich wysokości leży bowiem w kompetencji rady - informuje Urząd Gminy w Inowłodzu. - W przypadku pozyskiwania środków zewnętrznych, to według obecnie obowiązujących przepisów zasady dotyczące ich pozyskiwania dla miejscowości do 5 tys. mieszkańców będą takie same jak do tej pory. Aspektów negatywnych nie widać, a pozytywne trudno określić, Gmina Inowłódz z miastem prawdopodobnie zyska wizerunkowo, ponadto, jeśli Inowłódz był kiedyś miastem to może warto skorzystać z możliwości, aby status miasta odzyskał, przede wszystkim, żeby w tej sprawie wypowiedzieli się mieszkańcy.

Inowłódz był kiedyś liczącym się w kraju miastem
Przypomnijmy, że Inowłódz otrzymał prawa miejskie w połowie XIV wieku od Króla Kazimierza Wielkiego, ale już na przełomie IX i X wieku pełnił ważną rolę. Inowłodzka przeprawa bowiem stanowiła ważny element szlaków drogowych, zarówno o charakterze krajowym, jak i prowadzących m.in na Ruś i Węgry. Król Kazimierz Wielki nadając osadzie prawa miejskie nakazał kupcom podróżującym z Torunia do Krakowa i dalej na Węgry, aby wybierali szlak prowadzący przez Inowłódz. Podniosło to rangę miasta, które stało się ważnym punktem na mapie i wkroczyło w najlepszy okres w swych dziejach - informuje Urząd Gminy w Inowłodzu. - Potop szwedzki położył kres świetności miasta, które nigdy nie odzyskało dawnej rangi. A dodatkowo, drugi rozbiór Polski i późniejsza polityka zaborców spowodowały, że w 1870 roku Inowłódz stracił prawa miejskie.

Obecnie Inowłódz jest bardzo znaną i lubianą miejscowością turystyczno-wypoczynkową nie tylko w naszym regionie. Na początku 19. wieku, po odkryciu źródeł wód mineralnych, do Inowłodza zaczęli licznie przyjeżdżać rekonwalescenci i wczasowicze, a wakacje spędzał również Julian Tuwim, który atrakcyjność inowłodzkiego regionu chwalił także w swoich utworach.

1 stycznia 2023 roku, po ponad 150 latach, prawa miejskie odzyskał Ujazd w powiecie tomaszowskim. Tym samym powiat tomaszowski poza stolicą powiatu ma drugie miasto.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto