Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 - 1940 udziela nam żywych lekcji historii. ZDJĘCIA, VIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
od 16 lat
Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 - 1940 z Poświętnego w powiecie opoczyńskim swoją działalnością udziela nam żywych lekcji historii i czyni to z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Jego szeregi tworzy grupa pasjonatów - rekonstruktorów kawalerzystów, którzy kultywują tradycje Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Zobaczcie zdjęcia, a także video!

Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 - 1940 udziela nam żywych lekcji historii

Stowarzyszenie Hubalczycy 1939-1940 założono w 2018, a zarejestrowano formalnie w czerwcu 2019 roku. Członkami organizacji są żołnierze zawodowi, żołnierze rezerwy oraz miłośnicy tradycji kawaleryjskich z różnych stron Polski, którzy kultywują ponad tysiącletnią tradycję jazdy polskiej.

Zobacz zdjęcia!

- Członkowie stowarzyszenia to nie są to ludzie przypadkowi, ale żołnierze wojska polskiego, niektórzy już emeryci, choć młodzi. Każdy z nas jest pasjonatem historii i przede wszystkim kawalerii. Miłość do kawalerii jest tym, co nas jednoczy - mówi Tomasz Łumiński, prezes Stowarzyszenia Hubalczycy 1939-1940.

Ostatnio ułani ze Stowarzyszenia Hubalczycy prezentowali umundurowanie, wyposażenie oraz dali pokaz musztry konnej i władania szablą podczas pikniku militarnego w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie.

W Poświętnem, w starej chacie wiejskiej przy ul. Mostowej 2 stworzyli niedawno Izbę Pamięci Kawalerii Polskiej. Zgromadzono tam pamiątki, dokumenty, zdjęcia, broń i wyposażenie z czasów międzywojennych, jak również z okresu II wojny światowej. Niedaleko znajduje się wieś Anielin, miejsce śmierci majora i „Szaniec Hubala”, a nieopodal miejscowość Bielawy, w której Oddział Wydzielony WP miał pamiętną wigilię i wreszcie Wólka Kuligowska, w której poległ ułan Józef Kośka.

Prezes Stowarzyszenia Hubalczycy 1939 - 1940 por. kaw. och. Tomasz Łumiński jest organizatorem corocznego rajdu mjr. Hubala, który rozpoczyna się z różnych miejscowości a kończy się zawsze 30 kwietnia na szańcu w Anielinie wartą honorową przy pamiątkowej mogile majora Dobrzańskiego „Hubala” oraz rajdu konnego na „Hubalową Wigilię”, gdzie w każdy piątek grudnia ułani spotykają się z dziećmi i młodzieżą ze szkół noszących imię majora, by dawać im żywe lekcje historii.

Członkowie Stowarzyszenia aktywnie uczestniczą też w obchodach Dnia Pamięci o Majorze Hubalu organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Opocznie.

Ostatnio ułani ze Stowarzyszenia Hubalczycy prezentowali umundurowanie, wyposażenie oraz dali pokaz musztry konnej i władania szablą podczas pikniku militarnego w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie

Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 - 1940 udziela nam żywych lek...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 - 1940 udziela nam żywych lekcji historii. ZDJĘCIA, VIDEO - Opoczno Nasze Miasto

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto