Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych HUBAL 2023. Zobacz zdjęcia i wideo!

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
od 16 lat
Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych HUBAL 2023 odbywa się od 16 do 18 czerwca. W sobotę motocykliści zajechali przed Muzeum Regionalne w Opocznie, gdzie odbyła się prezentacja wszystkich pojazdów, które biorą udział w rajdzie. Zobacz zdjęcia, a także materiał wideo!

Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych HUBAL 2023

Opoczyński rajd HUBAL jest jedną z największych imprez gromadzących miłośników zabytkowych motocykli w Polsce. Brało w nim udział 127 ekip motocyklowych (ok. 180 osób).

Wszystkich fanów dawnej motoryzacji i jednośladów, którzy chcieli zobaczyć te wyjątkowe maszyny organizatorzy zaprosili w sobotę, 17 czerwca, przed Muzeum Regionalne w Opocznie. Tu odbyła się prezentacja wszystkich pojazdów biorących udział w rajdzie.

- Niezmiennie naszą imprezą chcemy upamiętnić postać majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i upowszechniać wiedzę na temat historii związanego z Ziemią Opoczyńską Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, którym „Hubal” dowodził. Promujemy także wyjątkowe walory turystyczne, krajoznawcze i przyrodnicze naszego regionu - mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie

Tegoroczna trasa rajdu liczyła około 120 km. Uczestnicy przejechali przez teren gminy Opoczno, gminy Inowłódz, gminy Rzeczyca, gminy Nowe Miasto, gminy Odrzywół, gminy Drzewica oraz gminy Gielniów.

- Zwiedzamy wszystkie punkty historyczne. Są to miejsca, w których fizycznie Hubal przebywał ze swoim oddziałem na jesieni 1939 roku oraz w kwietniu 1940 roku, zanim zginął - mówi Paweł Karbownik, organizator rajdu z Moto Boxer Servis. - Jak wiadomo, zginął na terenie powiatu opoczyńskiego, we wsi Anielin. Wszystkie te miejsca zwiedzamy, obdarzamy czcią i pokazujemy społeczeństwu. Chcemy przybliżyć historię oddziału majora Henryka Dobrzańskiego.

Na rajd przyjechali właściciele zabytkowych motocykli z całej Polski, niektórzy zrobili po 500, 600 km, żeby dotrzeć do Opoczna. Ograniczenia wiekowe pojazdów to rok 1990. Młodsze nie były wpuszczane. W większości można było podziwiać maszyny z lat 40. i 50. XX wieku, były np. Harleye Davidsony WLA, które pamiętają jeszcze II wojnę światową.

Były także zabytkowe samochody. Na przykład ekipa z Puszcza Kampinoskiej przyjechała do Opoczna Jeepem Wyllysem MB z 1944 rok, Gazem-67 nazywany potocznie Czapajewem oraz dwoma motocyklami z koszami.

- Jesteśmy na rajdzie Hubal już trzeci raz. Zlot nam się bardzo podoba, bo piękne są tutaj tereny - mówi Jacek Bachulski, rekonstruktor historyczny, właściciel Jeepa Wyllysa MB z czasów II wojny. - Dzięki uprzejmości nadleśnictwa jesteśmy wpuszczani na tereny leśne, po których nigdy nie bylibyśmy w stanie legalnie jeździć. Myślę, że jakby nas leśniczy w puszczy złapał, to by nas chyba chciał odstrzelić, a dzięki temu, że jesteśmy uczestnikami rajdu, możemy za te szlabany legalnie wjechać. Oczywiście to nie są samochody offroudowe, które będą ryły młodnik, tylko to stare, zabytkowe samochody, więc nie ma tu mowy o jakimś szaleństwie.

Organizatorami Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych HUBAL 2023 jest Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Moto Boxer Servis. Jako współorganizatorzy pomagają: Nadleśnictwo Opoczno, Gmina Opoczno oraz Gmina Drzewica.

Opoczyński rajd HUBAL jest jedną z największych imprez gromadzących miłośników zabytkowych motocykli w Polsce. Bierze w nim udział 127 ekip motocyklowych

Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych HUBAL 2023. Zobacz zdj...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych HUBAL 2023. Zobacz zdjęcia i wideo! - Opoczno Nasze Miasto

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto