Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron odkopany na terenie budowy dworca Łódź Fabryczna trafi do Konewki w powiecie tomaszowskim

Dagmara Kubczak
W czasie budowy dworca Łódź Fabryczna robotnicy natrafili na niemiecki schron z II wojny światowej. Niebawem zostanie rozebrany, a jego cenne elementy trafią do bunkrów w Konewce

Schron o charakterze obronnym i przeciwlotniczym odkryto podczas budowy nowego dworca Łódź Fabryczna. Teraz, jego elementy, jak choćby żelbetowe drzwi pancerne trafią do zabytkowego bunkra w Konewce.

Bunkier odkryto na skarpie przy trasie kolejowej w pobliżu ulicy Tramwajowej. Takiego odkrycia nikt się nie spodziewał, bo bunkier nie był zaznaczony na żadnych mapach. Według służb konserwatorskich jest to schron o charakterze obronnym i przeciwlotniczym, który miał chronić przed bombami i ich odłamkami. Nie bez przypadku też Niemcy wybudowali go tuż obok dworca. Schron bowiem powstał w latach 1943 - 44, kiedy nad Polską coraz częściej pojawiały się samoloty alianckie i radzieckie.

- To jeden ze schronów przeciwlotniczych, który wybudowano dla pracowników kolei, czy parowozowni, by mogli się tam schronić w razie ataku - wyjaśnia Juliusz Szymański, szef trasy turystycznej Bunkier w Konewce. - Stacje często były celem ataku lotniczego, dlatego wybudowano ich sporo w Łodzi - dodaje.

Drogowcy wspólnie z konserwatorami zabytków zaplanowali już rozebranie schronu. Wcześniej przygotują dokumentację, w tym dokumentację fotograficzną tego historycznego odkrycia. Najcenniejsze elementy poniemieckiego bunkra trafią do Konewki.

- Najcenniejszym elementem są żelbetowe drzwi pancerne - razem z futryną - które zabezpieczały wejście przed wybuchami i odłamkami - mówi szef trasy w Konewce. - Ciekawa jest też zasuwa systemu wentylacyjnego, która dziś staje się coraz większą rzadkością.

Przedmioty te trafią do Konewki w najbliższych tygodniach, gdy przy dworcu rozpoczną się prace ziemne. Pancerne drzwi wzbogacą mini kolekcję drzwi od łódzkich schronów, które odkryto pod kamienicami.

Bunkier ma dwa wejścia, składa się z dwóch komór i korytarza w formie zygzaka. Liczy 12 metrów długości, prawie 7 metrów szerokości i ponad 2 metry wysokości. Do tego dochodzi strop o grubości 20 centymetrów. To pierwsze takie odkrycie przy budowie Dworca Fabrycznego.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto