MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Samochód używany. Zobacz co oszuści robią z młodymi rocznikowo autami

Paweł Piątek
Na krajowym rynku aut używanych bardzo pożądane są samochody mające od 3 do 5 lat. Fakt, że pochodzą od pierwszego właściciela często zwiększa ich wartość, a to, że mają już za sobą największą utratę wartości, czyni je atrakcyjną opcją dla kierowców dbających o budżet. Młode samochody używane wciąż wyglądają nowocześnie i bardzo często mają jeszcze fabryczną gwarancję. Na potencjalnego nabywcę czają się za tymi zaletami jednak pewne pułapki.
Na krajowym rynku aut używanych bardzo pożądane są samochody mające od 3 do 5 lat. Fakt, że pochodzą od pierwszego właściciela często zwiększa ich wartość, a to, że mają już za sobą największą utratę wartości, czyni je atrakcyjną opcją dla kierowców dbających o budżet. Młode samochody używane wciąż wyglądają nowocześnie i bardzo często mają jeszcze fabryczną gwarancję. Na potencjalnego nabywcę czają się za tymi zaletami jednak pewne pułapki. Newspress
Na krajowym rynku aut używanych bardzo pożądane są samochody mające od 3 do 5 lat. Fakt, że pochodzą od pierwszego właściciela często zwiększa ich wartość, a to, że mają już za sobą największą utratę wartości, czyni je atrakcyjną opcją dla kierowców dbających o budżet. Młode samochody używane wciąż wyglądają nowocześnie i bardzo często mają jeszcze fabryczną gwarancję. Na potencjalnego nabywcę czają się za tymi zaletami jednak pewne pułapki.

Spis treści

Założenie, że zakup nowszego pojazdu uchroni nabywcę przed oszustwami związanymi z przebiegiem jest niestety błędne. Badania przeprowadzone przez firmę carVertical ujawniły, że wśród pojazdów, których wiek nie przekroczył 5 lat, prawie 10% ma już cofnięty licznik!

Największe ryzyko samochodu z cofniętym licznikiem występuje w przypadku aut sprowadzanych. Samochody jadąc do Polski przekraczają nieraz kilka granic, co daje okazję oszustom do fałszowania ich rzeczywistego przebiegu. Ponieważ niektóre kraje nie wymieniają się danymi o historii pojazdu, ryzyko wykrycia takiego procederu istotnie maleje.

Choć proceder cofania liczników jest domeną przede wszystkim zawodowych handlarzy samochodów, warto mieć na uwadze, że za manipulacje przebiegiem biorą się czasem także prywatni użytkownicy.

- Niektórzy klienci salonów biorą pojazdy w leasing lub wynajem długoterminowy na korzystniejszych warunkach i podpisują umowę, w której zobowiązują się, że nie będą przekraczać określonego przebiegu. Niestety – czasem znacznie przekraczają ograniczenia i później cofają licznik, aby uchronić się przed dopłatą. Wówczas firma, która udostępniła samochód w leasingu lub na wynajem nie wie nawet, że po zakończeniu umowy lub leasingu otrzyma i wystawi do sprzedaży samochód z cofniętym licznikiem – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny carVertical

Uwaga na Porsche!

Wśród samochodów od pierwszych właścicieli marką z najwyższym wskaźnikiem cofniętych przebiegów jest Porsche – aż 16,1% wszystkich modeli w wieku do 5 lat miało zmanipulowany licznik. Kolejne miejsca na tej niechlubnej liście zajmują BMW (12,7%), Audi (12,7%), Opel (12,2%) i Land Rover (10,9%).

Na krajowym rynku aut używanych bardzo pożądane są samochody mające od 3 do 5 lat. Fakt, że pochodzą od pierwszego właściciela często zwiększa ich wartość,
Na krajowym rynku aut używanych bardzo pożądane są samochody mające od 3 do 5 lat. Fakt, że pochodzą od pierwszego właściciela często zwiększa ich wartość, a to, że mają już za sobą największą utratę wartości, czyni je atrakcyjną opcją dla kierowców dbających o budżet. Młode samochody używane wciąż wyglądają nowocześnie i bardzo często mają jeszcze fabryczną gwarancję. Na potencjalnego nabywcę czają się za tymi zaletami jednak pewne pułapki. CarVertical

Szukając używanego samochodu, zwłaszcza młodego, kierowcy preferują egzemplarze z mniejszym przebiegiem. Według danych carVertical, przeciętny samochód w Polsce przejeżdża w pierwszym roku 37 771 km, w ciągu trzech lat 74 835 km i 107 366 km w ciągu pięciu lat. Wyjaśnia to, dlaczego niektórzy nieuczciwi sprawcy mogą ulec pokusie zmiany przebiegu pojazdu i zwiększenia jego wartości.

- Przebiegi młodych samochodów rosną dość szybko, ponieważ przyjemnie i bezpiecznie się nimi jeździ, a gwarancja chroni przed ewentualnymi niespodziankami podczas dalszych podróży – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny carVertical

Korekta licznika wyraźnie zawyża cenę

Eksperci branżowi doradzają kupującym, aby nie spieszyli się z transakcjami i nawet w przypadku młodych samochodów z pierwszej ręki dokładnie sprawdzali ich historię i weryfikowali przebieg. Tak jak w przypadku starszych egzemplarzy należy sprawdzić historię pojazdu, dokumenty, odbyć jazdę próbną i oddać samochód na przedzakupowy przegląd, najlepiej do autoryzowanego warsztatu.

Szacuje się, że cofnięcie licznika w przypadku młodych aut zwiększa ich wartość nawet o 25%. Ujawnienie realnego stanu licznika może zatem być podstawą do radykalnego obniżenia ceny. Kupujący, który zlekceważy to zalecenie, naraża się na problemy w przyszłości. Teraz przepłaci, a później, jeśli kolejny nabywca ujawni nieprawidłowości, poniesie finansową stratę. Należy podkreślić, że w przypadku młodych samochodów, różnica w cenie na poziomie 25% oznacza utratę sporej ilości gotówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samochód używany. Zobacz co oszuści robią z młodymi rocznikowo autami - Motofakty

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto