MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd w Opocznie zostaje. Minister Gowin zmienił zdanie

Andrzej Wdowski
Dla mieszkańców miasta i powiatu opoczyńskiego to bardzo dobra wiadomość. Dla pracowników sądu również...

Sądów, takich jak ten w Opocznie, zatrudniających nie więcej niż 14 sędziów, nie opłaca się utrzymywać - uznano w Ministerstwie Sprawidliwości i przygotowano projekt rozporządzenia "w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych (...)".
Jeśli ten dokument wszedłby w życie, Sąd Rejonowy w Opocznie przestałby istnieć i to już od 1 lipca.
Z projektu wynikało, że w miejsce sądu w Opocznie powstałyby wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Tomaszowie: karny, cywilny i rodzinny. Odrębnym rozporządzeniem mają być zaś powołane wydziały ksiąg wieczystych.
- Plany te zostały jednak zweryfikowane i już dziś możemy podać to do publicznej wiadomości, że sąd w Opocznie na pewno nie będzie przekształcony i zostanie w obecnym kształcie - mówi Elżbieta Madej, prezes sądu.- Taką informację przekazał nam na spotkaniu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Poinformował nas, że przekształceniu podlegać będą sądy zatrudniające dziewięciu i mniej sędziów. A my mamy ich jedenastu.
Dla mieszkańców miasta i powiatu, to dobra wiadomość, również dla pracowników sądu. - Musieliby dojeżdżać do Tomaszowa Maz., co wiązałoby się z obciążeniami finansowymi - dodaje prezes Madej. - Całe szczęście, że ten projekt zweryfikowano. Zresztą od początku moja opinia była negatywna, uważałam, że oszczędności będą żadne, bo przecież nikt nie brał pod uwagę kosztów utrzymania budynku, które wynoszą 400 tys. zł rocznie.
Prezes sądu przypomina decyzję o przeniesieniu sądu pracy. - Wszyscy znający temat są w swoich opiniach jednomyślni. To była bardzo chybiona decyzja - mówi Elżbieta Madej. - W zamyśle reformatorów miało to skrócić czas postępowania, tymczasem znacznie się on wydłużył.
Zdaniem prezes Madej tak ważne i strategiczne decyzje dla resortu powinny być podejmowane po dogłębnej, gruntowej analizie. Tymczasem zleca się ją firmom zewnętrznym, które kompletnie nie znają specyfiki profesji.
Przeciwko zniesieniu opoczyńskiego sądu noty protestacyjne wystosowały wcześniej władze samorządowe i poseł Robert Telus. Negatywne stanowisko przedstawił również prezes Sądu Okręgowego w Piotrkowie Tryb. Wszyscy podkreślali, że oszczędności będą pozorne. Nowoczesną siedzibę SR w Opocznie oddano do użytku w grudniu 2007 roku i w przypadku likwidacji obiekt byłby w znacznej części zupełnie niewykorzystany.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto