MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Zofia Czekalska "Sosenka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego zmarła w wieku 100 lat. Pochodziła z Tomaszowa Mazowieckiego

OPRAC.:
Marek Obszarny
Marek Obszarny
Dariusz Kwapisiewicz/mat. UM
Nie żyje Zofia Czekalska "Sosenka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego zmarła 14 maja 2024 roku w wieku ponad 100 lat. Łączniczka w zgrupowaniu „Chrobry II” i sanitariuszka była wyróżniona m. in. tytułem „Zasłużona dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego”.

Zofia Czekalska "Sosenka" i jej związki z Tomaszowem Mazowieckim

Zofia Czekalska z domu Sosnowska, urodziła się 6 lipca 1923 w Tomaszowie Mazowieckim i tutaj spędziła pierwsze 21 lat swojego życia. Jej matka była hafciarką, a ojciec robotnikiem Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Ukończyła szkołę powszechną i pracowała w jednym z zakładów włókienniczych, pomagając utrzymać się rodzinę, która mieszkała na przystani nad Pilicą.

Gdy miała 13 lat, została harcerką, co, jak sama podkreślała, miało wpływ na całe jej życie, ukształtowało jej osobowość i ideały. W Tomaszowie przeżyła pierwsze lata II wojny światowej, była świadkiem bombardowań, ucieczki mieszkańców i aresztowań.

Do Warszawy uciekła w 1942 roku. W Powstaniu Warszawskim walczyła w szeregach Armii Krajowej, w zgrupowaniu „Chrobry II" była łączniczką, a później również sanitariuszką. Przyjęła pseudonim „Sosenka” od nazwiska rodowego. Pod ostrzałem nosiła rozkazy, kilkukrotnie otarła się o śmierć. Po upadku Powstania trafiła z innymi powstańcami do niewoli niemieckiej, gdzie opiekowała się rannymi i chorymi. Po wyzwoleniu obozu wróciła do Polski i zamieszkała w Warszawie. W listopadzie 1945 roku wyszła za mąż za Czesława Czekalskiego, którego znała od dzieciństwa i z którym działała w konspiracji. Po wojnie pracowała jako artysta plastyk w dziedzinie zabawkarstwa, a także pomagała innym.

Przez wiele lat po wojnie pani Zofia swoje wspomnienia trzymała schowane głęboko, w obawie przed represjami. Dopiero w latach 90. po namowie wnuczki, która również została harcerką, zaczęła dzielić się wspomnieniami z czasów młodości, wybuchu II wojny światowej i swojego udziału w Powstaniu Warszawskim.

Była aktywną uczestniczką wielu spotkań, m. in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas których wspominała czasy przedwojenne i okres okupacji. Szczególnie dobrze czuła się na spotkaniach z młodymi ludźmi, którym w niezwykły sposób potrafiła przekazać powstańcze historie. Jej wspomnienia ściśle wiązały się z okresem dzieciństwa i młodości w Tomaszowie, które ukształtowało jej patriotyczną drogę życiową. Utrzymywała bliskie kontakty z rodzinnym miastem, wiek nie był dla niej przeszkodą.

Zofia Czekalska 29 lipca 2018 r. „za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski” odznaczona została przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi.

6 lipca 2023 roku pani Zofia obchodziła swoje setne urodziny. Była żywą historią miasta Tomaszowa i okresu okupacji. Często wracała tu wspomnieniami, była skarbnicą wiedzy dla kolejnych pokoleń tomaszowian, a jej postawa wzorem dla młodych Polaków.

źródło: mat.UM w Tomaszowie Maz.

Nie żyje Zofia Czekalska "Sosenka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego zmarła w wieku 100 lat. Pochodziła z Tomaszowa Mazowieckiego

Nie żyje Zofia Czekalska "Sosenka". Uczestniczka Powstania W...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto