Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica Polskiego Państwa Podziemnego w Tomaszowie

dgk, MDK
Młodzieżowy Dom Kultury w Tomaszowie
Młodzieżowy Dom Kultury wspólnie ze starostwem zorganizował spotkanie z okazji 70. rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z Tomaszowa, a gościem honorowym spotkania była łączniczka Armii Krajowej, piotrkowianka ppłk dr Halina Kępińska- Bazylewicz „Kora”, którą już po raz piąty odwiedziła tomaszowski emdek.

We wrześniu 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwa Polski, pierwszą organizację konspiracyjną, dającą podstawy do utworzenia Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Polskie Państwo Podziemne z okresu II wojny światowej, to nie tylko organizacje wojskowe, ale także administracja, sądy, placówki oświatowe i społeczne, prasa. Historię tej organizacji przypomniał Młodzieżowy Dom Kultury w Tomaszowie, który zorganizował spotkanie z okazji rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego.

Gościem spotkania byli ppłk dr Halina Kępińska- Bazylewicz „Kora” i pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN Łódź Artur Ossowski.

- „Kora” to pseudonim z okupacji, który został ze mną na całe życie i przypomina mi trudne czasy okupacji, więzienie gestapowskie oraz wielu towarzyszy broni, którzy zginęli w czasie wojny oraz tych, którzy byli szykanowani, więzieni i prześladowani w czasach Polski Ludowej - mówiła dr Kępińska- Bazylewicz.

Młodzież z wielkim zaciekawieniem wysłuchała opowieści o tajnych kompletach, akcjach „Kedywu”, pracach sanitariuszki i łączniczki i nadziei na zwycięstwo i wolną Polskę. Tło historyczne oraz kulisy powołania struktur Polskiego Państwa Podziemnego zaprezentował pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN Łódź Artur Ossowski.

Z kolei młodzi wokaliści pracowni muzycznej MDK, przy akompaniamencie Anny Grabek, zaśpiewali piosenki przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed lat. Filip Kościsty z pracowni historycznej wygłosił słowa przysięgi, składanej przez żołnierzy podziemia.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali opracowane przez IPN książeczki z „Testamentem Polski Walczącej”. Na zakończenie spotkania, jego uczestnicy, poproszeni przez łączniczkę „Korę”, chwilą ciszy uczcili pamięć powstańców warszawskich (spotkanie odbyło się 02 października, czyli w dniu, w którym 70- lat temu upadło powstanie), a po jego zakończeniu uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona placówki rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego.

- Celem naszej inicjatywy było nie tylko przybliżenie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, ale przede wszystkim przekazanie młodzieży wartości patriotycznych, które w swoim życiu niezłomnie pielęgnuje, osoba bardzo bliska naszej palcówce ppłk Halina Kępińska- Bazylewicz „”Kora”, która zawsze bardzo ciepło wypowiada się o naszym mieście i z przyjemnością je odwiedza - podsumował Tomasz Zdonek, dyrektor MDK .

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto