MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ordery Ecce Homo będą wręczone poza Tomaszowem

Beata Dobrzyńska
achiwum dziennika łódzkiego
Order Ecce Homo, od 15 lat przyznawany wybitnym osobistościom z całego świata, a od początku związany z Tomaszowem Maz., w tym roku będzie wręczony w Krakowie.

Przez 14 lat orderami Ecce Homo zostało odznaczonych kilkadziesiąt wybitnych osobistości z różnych dziedzin życia. Zdecydowana większość z nich do Tomaszowa przyjeżdżała, by ordery odebrać osobiście.

Gościliśmy m. in. ks. Jana Twardowskiego, Janinę Ochojską, Ryszarda Kapuścińskiego, Annę Dymną, Ewę Błaszczyk, Henrykę Krzywonos, Krzesimira Dębskiego, Jana Jakuba Kolskiego, Bohdana Smolenia i wielu innych, których nie sposób tu wymienić. Order był wręczany ludziom, którzy wbrew przeciwnościom, poprzez swoją działalność niosą świadectwo miłości do ludzi.

Order od 15 lat przyznaje kapituła w składzie: siostra Zofia Zdybicka, prof. Jan Ostrowski, prof. Józef Lipiec, ks. pastor Roman Pawlas i Dariusz Walczak (pomysłodawca idei). Przez lata nie zdarzyło się, by ktoś odmówił przyjęcia orderu.

Poza docenieniem wybitnych ludzi, korzyści z orderu także czerpał Tomaszów Maz., mieszkańcy mogli poznać wyjątkowych ludzi, a ci wybitni mieli okazję odwiedzić Tomaszów i dobrze go wspominać.

Co stało się, że w tym roku wręczenie orderów zamiast w Tomaszowie odbędzie się w Krakowie?
Dariusz Walczak, kanclerz kapituły, przez lata dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, w którym odbywały się dekoracje, mówi, że zwyciężył pragmatyzm. - Członkowie kapituły są coraz starsi i niestety dojechanie do Tomaszowa sprawia im trudność - mówi i dodaje, że pomysły, by ceremonię przenieść do innego miasta już się wcześniej pojawiały.

Z drugiej strony przyznaje, że współpraca na linii kapituła - urząd miasta nie układała się tak, jakby chciała kapituła. Uroczystości były coraz skromniejsze. Już w ubiegłym roku ceremonia odznaczenia Sławomira Mrożka odbyła się w Krakowie.

Jak się jednak okazuje, wiadomość o tym, że w tym roku uroczystość wręczenia orderów Ecce Homo nie odbędzie się w Tomaszowie, a w Krakowie, zaskoczyła także urzędników w magistracie na czele z prezydentem Rafałem Zagozdonem. Ratusz o sprawie dowiedział się z mediów.
- Nie mieliśmy w tym roku żadnego wpływu na to, że wręczenie orderów nie odbędzie się w Tomaszowie, bo żadne rozmowy w tej sprawie nie były prowadzone - mówi Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta Tomaszowa i dodaje, że co roku było tak, że urząd otrzymywał listę kawalerów i dam i odbywały się spotkania organizacyjne. - Gdy prezydent przeczytał o wręczeniu orderów poza Tomaszowem skontaktował się z przedstawicielami kapituły z prośbą o informację, ale do tej pory jej nie uzyskał. Ze strony urzędu w tym roku kapituła mogła liczyć na pomoc w organizacji uroczystości. Zastanawia nas, czy inni członkowie wiedzą, w jaki sposób jednostronnie współpraca z Tomaszowem została rozwiązana?

Dariusz Walczak nie wyklucza, że ordery mogą jeszcze wrócić do Tomaszowa.

Tylko czy po takim zgrzycie współpraca będzie jeszcze możliwa?

W tym roku orderami Ecce Homo zostało docenionych sześć osób: cztery damy i dwóch kawalerów. Wszyscy zapowiedzieli swój udział w uroczystości dekoracji, która odbędzie się 26 maja w Hotelu Galaxy w Krakowie.

Dr n. med. Anna Orońska,
lekarska specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny paliatywnej. Order otrzymała "za wielkie serce i wrażliwość w niesieniu ulgi w cierpieniu, walkę o to, że choroba nie musi boleć oraz szacunek dla majestatu śmierci".
Dr Hanna Strużanowska-Balsiene, emerytowany lekarz położnik i ginekolog na Litwie. Order otrzymała "za bezinteresowność profesjonalizm, poświęcenie i radość dla rodzącego się życia, pomoc biednym i umiejętność mediacji w trudnych sytuacjach i warunkach".
Eleni Tzoka piosenkarka pochodzenia greckiego, urodzona w Polsce, znana również ze swojej działalności charytatywnej. Medal otrzymała "za zawartą w jej twórczości miłość i radość życia, heroiczny akt wybaczenia oraz konsekwentną pracę i pomoc więźniom, osobom niepełnosprawnym, biednym i potrzebującym".
Elisabeth Nottenkemper
mieszka w Niemczech, od lat organizuje pomoc do domów dziecka w Polsce i na Litwie. Order otrzymała "za pełnię życia i ogrom poświęcenia oraz konsekwencję w niesieniu pomocy osobom najsłabszym i najbardziej potrzebującym"
Tadeusz Wrona, pilot szybowcowy i samolotowy, który w 2011 roku awaryjnie lądował na lotnisku w Warszawie, mając na pokładzie 231 osób. Order otrzymał "za profesjonalizm i wielkie serce w obszarze wykonywanej pracy, niezwykłe opanowanie w sytuacji zagrożenia i ratowania ludzkiego życia.
Stanisław Niemczyk
wybitny architekt, twórca wielu niezwykłych kościołów w Polsce. Orderem został odznaczony "za konsekwentne kształtowanie oryginalnych przestrzeni architektonicznych, w których łączy harmonię, piękno, duchowość i pragmatyzm.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto