Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Tomaszowa przez Ujazd coraz bliżej. Wybrano projektantów dla łącznika S8 od węzła Łódź Południe do węzła Kozenin

OPRAC.:
Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wybrano projektantów dla łącznika S8 od węzła Łódź Południe do węzła Kozenin
Wybrano projektantów dla łącznika S8 od węzła Łódź Południe do węzła Kozenin mat. GDDKiA
Obwodnica Tomaszowa przez Ujazd coraz bliżej. Wybrano projektantów dla łącznika S8 od węzła Łódź Południe (A1/S8) do węzła Kozenin (S12/S74) koło Opoczna. To bardzo ważny odcinek nowej drogi ekspresowej, spinający sieć tras najwyższej klasy w ścisłym centrum kraju. Koszt opracowania to nieco ponad 32 miliony złotych.

Obwodnica Tomaszowa przez Ujazd coraz bliżej. Wybrano projektantów dla łącznika S8 od węzła Łódź Południe do węzła Kozenin

Transprojekt Gdański opracuje Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla łącznika drogi ekspresowej S8 do węzła Łódź Południe (A1/S8) do węzła Kozenin (S12/S74). Dla Tomaszowa Mazowieckiego i sąsiednich gmin, przede wszystkim Ujazdu, ów łącznik stanowić będzie ważną obwodnicę, dzięki której będziemy mogli szybko dojechać do Łodzi. 60 km drogi ma kosztować około 3,5 mld zł.

Odwołania wydłużyły przetarg

14 kwietnia GDDKiA poznała oferty firm projektowych zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji dla łącznika. 29 czerwca po raz pierwszy wskazano najkorzystniejszą ofertę, lecz w wyniku odwołania musiano ponowić wybór. Tym razem także wpłynęło odwołanie, w którym podważano doświadczenie jednego z projektantów. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała unieważnienie wyboru, odrzucenie jednego z wykonawców i przeprowadzenie ponownej oceny i wyboru oferty. Aktualnie oferenci mają jeszcze czas na złożenie ewentualnego odwołania. Jeśli tego nie uczynią, dojedzie do podpisania umowy.

Najistotniejsze zmiany w skali kraju

Nowa droga przede wszystkim będzie miała wpływ na połączenie Dolnego Śląska z Warszawą. Aktualnie większość kierowców jadących z Wrocławia, po dotarciu do węzła Łódź Południe wybiera dalszą trasę do stolicy przez autostradę A1 i mocno obciążoną ruchem A2. Bezpośrednie połączenie S8 do okolic Tomaszowa Mazowieckiego ułatwi podróż, przejmując część ruchu z bardzo zatłoczonej A2 (na odcinku Łódź - Warszawa), a także z A1 między węzłem Łódź Południe i Piotrkowem Trybunalskim.

Szybciej i sprawniej na południe i południowy wschód

To nie koniec korzyści, jakie przyniesie budowa tego 60 kilometrowego łącznika. Dalsza część nowej trasy do planowanego węzła Kozenin u zbiegu S12 i S74 bardzo ułatwi i usprawni przejazd od strony Wielkopolski w kierunku woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Jakie usprawnienia wprowadzi nowa trasa

Łącznik między węzłami Łódź Południe i Kozenin, to niemal 60 km, dwujezdniowej drogi ekspresowej o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Wyposażona będzie ona w niezbędne urządzenia, takie jak bezkolizyjne węzły drogowe, nowoczesny system zarządzania ruchem, a także wszelkie instalacje służące ochronie środowiska.

Nowa droga, której przebieg opracuje Transprojekt Gdański, stworzy wygodne i sprawne połączenie między Tomaszowem Mazowieckim i sąsiednimi miejscowości a Łodzią. Jednocześnie skróci czas przejazdu pomiędzy Warszawą i Wrocławiem. Dodatkowo trasa skomunikuje województwo łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Przyszła droga będzie miała kluczowe znaczenie nie tylko w komunikacji lokalnej, ale także dla całego transportu krajowego i zagranicznego ze szczególnym uwzględnieniem długodystansowego przewozu towarów.

Wybrano projektantów dla łącznika S8 od węzła Łódź Południe do węzła Kozenin

Obwodnica Tomaszowa przez Ujazd coraz bliżej. Wybrano projek...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto