Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alfabet Tomaszowski: Łyżwiarstwo, Bogusław Mec i Mazovia

ad, Beata Dobrzyńska
W naszym Tomaszowskim Alfabecie przyszedł czas na hasła na litery Ł i M. Proponujemy Ł jak łyżwiarstwo, M jak Mazovia i Bogusław Mec.

Ł jak łyżwiarstwo. Twórcą łyżwiarstwa jako dyscypliny sportowej w Tomaszowie był w latach 60. XX wieku Bogdan Drozdowski, który zachęcał swoich podopiecznych w Szkole Podstawowej nr 11 do uprawiania różnych dyscyplin sportu, w tym i łyżwiarstwa szybkiego na łyżwach krótkich, a potem panczenach. Tam powstał też pierwszy tor łyżwiarski. Latem 1967 roku KS PILICA zorganizował w oparciu o SP nr 11 sekcję łyżwiarstwa szybkiego, Drozdowski został zaś instruktorem klubowym. Jedną z pierwszych tomaszowskich łyżwiarek odnoszących sukcesy była Stanisława Pietruszczak, reprezentująca Polskę na igrzyskach w Innsbrucku w 1976 roku. Pięć lat wcześniej w Tomaszowie miało zaś miejsce inne historyczne wydarzenie - oddano do użytku tor łyżwiarski przy ul. Strzeleckiej. Na przełomie lat 70 i 80. do czołowych łyżwiarzy w mieście należeli: Marek Szymański, Andrzej Józwik i Marek Łakomski, Czesław Jargiłło, Jarosław Pawlik, Sławomir Łobuziński, Mariusz i Wojciech Rakowscy i Beata Brylska. Potem przyszedł czas na karierę Jaromira Radkego, który na igrzyskach w Albertville w 1992 zajął 16. miejsce w wyścigu na 5000 metrów oraz 14. na 10000 metrów. Na igrzyskach w Lillehammer w 1994 roku zajął 7. miejsce na 5000 metrów oraz 5. na 10000 metrów. Były to najlepsze miejsca wywalczone przez reprezentanta Polski na tych igrzyskach. W kraju wielokrotnie zdobywał tytuły mistrzowskie. Znanym łyżwiarzem, związanym z Tomaszowem jest Paweł Abratkiewicz (ur. w Opocznie) - wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, trzykrotny olimpijczyk (Albertville 1992, Nagano 1998, Salt Lake City 2002). Po zakończeniu kariery został trenerem m.in. kadry Rosji.

M jak Mec Bogusław. Któż nie zna piosenki "Jej portret" i zmysłowego głosu Bogusława Meca? Tomaszowianie mogą być dumni, że ten znany piosenkarz urodził się właśnie w Tomaszowie. Pochodził z rodziny ewangelików, mieszkał na piętrze plebanii parafii Zbawiciela przy ul. św. Antoniego. Zadebiutował w 1969 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki, otrzymując nagrodę główną, nagrodę publiczności oraz wyróżnienie specjalne. W 1972 roku podczas festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za utwór "Jej portret". Wielokrotnie wracał do Tomaszowa, także wtedy, gdy zachorował na białaczkę. Zmarł 11 marca 2012. Spoczywa na cmentarzu w Łodzi.

M jak Mazovia, czyli firma powstała w 1964 roku z połączenia Mazowieckich Zakładów Przemysłu Wełnianego i Tomaszowskich Zakładów Przemysłu Wełnianego. Przyjęła wówczas nazwę Mazowieckie Zakłady Przemysłu Wełnianego "Mazovia". Zakład stworzono na bazie dawnych, przemysłowych potęg: fabryk Piescha i Landsberga. W opuszczonych budynkach Mazovii przy ul. Barlickiego miała powstać galeria handlowa z prawdziwego zdarzenia, której brakuje tomaszowianom. Na razie są tylko ruiny i zgliszcza, a do galerii trzeba jechać do Piotrkowa lub Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto