Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alfabet tomaszowski: Tomaszowianka, tor Pilica i Joanna Trzepiecińska

Beata Dobrzyńska
Alfabet Tomaszowski robi się coraz dłuższy i powoli zbliża się do końca. Dziś prezentujemy Państwu hasła na literę T.

T jak tor łyżwiarski. Któż z nas nie jeździł w dzieciństwie na łyżwach?Wielu to hobby zostało też na lata. Historia tego sportu i samego toru łyżwiarskiego "Pilica" w Tomaszowie jest bardzo ciekawa.

Pierwszy tor łyżwiarski powstał na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 11 na przełomie lat 1965/1966.
Jego pomysłodawcą był nauczyciel Bogdan Drozdowski, który zachęcał swoich podopiecznych do uprawiania różnych dyscyplin sportu, w tym i łyżwiarstwa szybkiego na łyżwach krótkich, a potem panczenach.
Latem 1967 roku KS PILICA zorganizował w oparciu o SP nr 11 sekcję łyżwiarstwa szybkiego, Drozdowski został zaś instruktorem klubowym. W 1968 roku zarząd klubu podjął historyczną decyzję o budowie naturalnie mrożonego toru łyżwiarskiego na terenach nad Pilicą, przy ul. Strzeleckiej.
Finansowego wsparcia udzielił Zarząd Główny Związków Zawodowych Chemików, Zakładu i Miasta. Tor powstał w 1971 roku. Trenowały na nim takie sławy sportu, jak m.in. Stanisława Pietruszczak, Jaromir Radke czy Paweł Abratkiewicz. Dla tomaszowskiej młodzieży zawsze był zaś miejscem świetnej zabawy i spotkań z rówieśnikami.

T jak Joanna Trzepiecińska. Ta znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna urodziła się właśnie w Tomaszowie. Ukończyła państwową szkołę muzyczną w klasie fortepianu i średnią w klasie fletu.
W 1988 roku uzyskała dyplom PWST w Warszawie i rozpoczęła pracę w Teatrze Studio. Grała m.in. w filmach: "Rzeka kłamstwa", "Dotknięci", "Sztuka kochania", "Papierowe małżeństwo", "Prowakator", "Pleabania", "Rodzina zastępcza" i "Barwy szczęścia".
Oprócz talentu aktorskiego może pochwalić się talentem muzycznym. Nagrała kilka płyt, występuje z własnymi recitalami oraz jako gość w jazzowym projekcie Janusza Szroma pt. "Straszni Panowie Trzej" śpiewając piosenki z Kabaretu Starszych Panów.
Zajmuje się też dubbingiem, co również przynosi jej sukcesy- za rolę Dory w filmie "Gdzie jest Nemo?" dostała nagrodę Kłapy 2003 The Walt Disney Company Polska dla najlepszych twórców polskiej wersji językowej w filmach animowanych.

T jak Tomaszowianka, czyli słynny lokal przy placu Kościuszki 1, gdzie w latach 50 i 60. funkcjonował również hotel. Można tam było napić się i posłuchać muzyki. Tomaszowianka miała pierwszą w mieście szafę grającą.
- Namiętnie słuchaliśmy tam szlagieru "Good Golly Miss Molly" Little Richarda- opowiada Antoni Malewski, autor książek o Tomaszowie. Tomaszowianka często mylona jest z "Mazovianką". Ta równie popularna knajpa stała w innym miejscu, w okolicach obecnego McDonalds'a. Tam, gdzie niegdyś była Tomaszowianka, dziś są sklepy.

Jeśli mają Państwo pomysły do naszego alfabetu, być może na kolejne litery, które nam pozostały, a może coś istotnego pominęliśmy, prosimy je kierować na adres mailowy: [email protected] lub pocztą tradycyjną - Redakcja Dziennika Łódzkiego, ul.Jerozolimska 6, 97-200 Tomaszów Mazowiecki. Można też zadzwonić pod numer 44 724-78-44.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto