Wrotkarskie sukcesy tomaszowskich zawodników. Wygrywali w czeskim Żdarze i Modzurowie k. Raciborza

Wrotkarskie sukcesy tomaszowskich zawodników
Wrotkarskie sukcesy tomaszowskich zawodników IUKS Dziewiątka
Po sukcesach w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie rozgrywanych w Tomaszowie Lubelskim 31 maja, gdzie - przypomnijmy - zawodnicy IUKS ,,Dziewiątka ” Tomaszów Mazowiecki zdobyli 5 medali (Karolina Bosiek w kat. kadet - 2 m i w kategorii open półmaraton - 2 m; Jakub Piotrowski w kat. kadet - 2 m, Karolina Gąsecka w kat. junior B - 3 m i Mateusz Owczarek w kat. junior A - 2 m) nasi zawodnicy wzięli udział w zawodach wrotkarskich 7 czerwca w czeskim Żdarze nad Sazawą i Modzurowie k. Raciborza.

8-osobowa ekipa tomaszowian (Iga Kapruziak, Mateusz Owczarek, Damian Żurek, Natalia Kowalska, Natalia Jabrzyk, Iza Tejchman, Filip Kowalski i Jagoda Owczarek) na zaproszenie Martiny Sablikowej i jej trenera Petera Nowaka wystartowała w Int. Olympic Hopes Competition, in-line speedskating.
Zawodnicy ścigali się na 300-metrowym torze (o niezbyt dobrej nawierzchni) na dwóch dystansach wg przepisów obowiązujących w łyżwiarstwie szybkim w 6 kategoriach wiekowych. Startowało 80 zawodników z Czech, Słowacji, Polski i Węgier.

Nasi zawodnicy zaprezentowali się bardzo dobrze zdobywając dla Polski 5 medali.
W kategorii Junior B - start na dystansie 1000 i 3000 m - złoty medal zdobyła Iga Kapruziak, srebrny Damian Żurek, a Filip Kowalski był ósmy.

W kategorii Junior A - start na dystansie 1500 i 5000 m - srebrne medale zdobyła Natalia Kowalska i Mateusz Owczarek.

W kategorii junior C - start na dystansie 500 i 1500 m – srebrny medal zdobyła Natalia Jabrzyk, Iza Tejchman zajęła 6 m, a najmłodsza w tej kategorii Jagoda Owczarek uplasowała się na ósmym miejscu.

Druga 12-osobowa ekipa tomaszowskiej ,,Dziewiątki“ wystartowała w V Ogólnopolskim Biegu na Łyżworolkach o Puchar Wójta Gminy Rudnik i Gminy Pietrowice zaliczanym do Pucharu Śląska.

Trasę liczącą 5,75 km zawodnicy pokonywali wahadłowo. W biegu głównym kobiet na 11,5 km wystartowały nasze czołowe zawodniczki Karolina Bosiek i Karolina Gąsecka oraz ich młodsze koleżanki Karolina Świnoga i Kasia Dela.

W biegu głównym panów na 23 km wystartował Patryk Kacperek.
Poza biegami głównymi odbyły się biegi dla dzieci ze szkół podstawowych na 200 i 800 m i dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych na 2 km, w których wystartowała w poszczególnych kategoriach cała ekipa tomaszowska zajmując miejsca na podium.

W kategorii rocznika 2007-2005 zwyciężyli Szymon Wojtakowski i Natalia Jakszuk .
W kategorii rocznik 2004-2002 wśród dziewcząt zwyciężyła Daria Kopacz, druga była Zosia Pluta, wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Kamil Rybiński, a drugie Jakub Brzostowicz.

W kategorii gimnazjów wśród dziewcząt tryumfowała Karolina Bosiek, druga była Karolina Gąsecka, trzecia Karolina Świnoga i czwarta Kasia Dela.
W śród chłopców w tej kategorii wygrał Patryk Kacperek, a Karol Jabłoński był trzeci.

Bieg główny kobiet wygrała Karolina Bosiek, druga była Karolina Gąsecka jednocześnie plasując się na tych samych miejscach w kategorii K-1 do 32 lat. Karolina Świnoga była odpowiednio 11 i 8 a Kasia Dela 12 i 9. Patryk Kacperek w biegu głównym mężczyzn zajął 20 miejsce, a w kategorii M-1 do 39 lat uplasował się na 11 m. Poza pamiątkowymi medalami i dyplomami zawodnicy otrzymali wartościowe nagrody.

Wszystkim medalistom gratulujemy osiągnięć. Zawodnicy są uczniami klas sportowych SP 1, SP 12, Gim. 6 oraz ZSP nr 3 i II LO w Tomaszowie Maz. podopiecznymi trenerów: Rafała Brzostowicza, Pawła Jakszuka, Jolanty i Wiesława Kmiecików. Prezesem IUKS ,,Dziewiątka”, a równocześnie dyrektorem Gimnazjum nr 6, skąd najwięcej uczniów uczestniczyło w zawodach, jest Jolanta Jabłońska.

Obie imprezy w których startowali zawodnicy IUKS ,,Dziewiątki” były bardzo udane i potwierdziły wysoki poziom sportowy najlepszych tomaszowskich zawodników. Wystartują oni po raz kolejny w najbliższy weekend w Słomczynie, gdzie odbędzie się najważniejsza impreza mistrzowska - Torowe Mistrzostwa Polski we Wrotkarstwie Szybkim. Zawodnicy w MP ścigać się będą od piątku do niedzieli na 5 dystansach i w sztafecie w 5 kategoriach wiekowych: Jun C - młodzik, Kadet, Jun. B, Jun. A i Senior. Dodatkowo w Pucharze Słomczyna w sobotę i niedzielę ścigać się będą dzieci z kat. Junior D, E, F na 4-3 dystansach.
W obu imprezach wystartuje ponad 40 zawodników z IUKS ,,Dziewiątka”. Liczymy na medale.

Zarząd Klubu dziękuje za pomoc w organizacji wyjazdu na zawody dyrektorowi OSIR Krzysztofowi Janikowi, p. Robertowi Chmielewskiemu, p. Bugusławie Kacperek i trenerom: Rafałowi Brzostowiczowi i Jaromirowi Radke. Jednocześnie Zarząd Integracyjnego Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Dziewiątka – Organizacji Pożytku Publicznego nr KRS 0000412793 zachęca wszystkich chętnych darczyńców i sponsorów do pomocy w doposażeniu klubu w specjalistyczny sprzęt sportowy w postaci wrotek i łyżew wyczynowych dla utalentowanych zawodników, który są najlepszymi ambasadorami naszego miasta i regionu dzięki sukcesom sportowym odnoszonym w kraju i poza jego granicami.

Klub nie posiada jeszcze strategicznego sponsora, ma natomiast potencjał w młodych utalentowanych zawodnikach z szansami na start w II Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Hammar 12-22.02.2016 r. i w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pyeong Chang w Korei w 2018 r. Na prawdę warto w ten potencjał zainwestować!