Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alfabet Tomaszowski: C jak cerkiew, Ceramika i chodniki, dziurawe chodniki

Beata Dobrzyńska, Joanna Dębiec
Cerkiew na pl. Kościuszki, ze zbiorów Grzegorza Węglarskiego
Cerkiew na pl. Kościuszki, ze zbiorów Grzegorza Węglarskiego
W Alfabecie Tomaszowskim czas na literę C. Dziękujemy za podesłane propozycje, będziemy je wykorzystywać przy okazji kolejnych liter w naszym Alfabecie. Dziś wybraliśmy C jak Ceramika Paradyż, c jak cerkiew i c jak chodniki.

C jak Ceramika Paradyż. Znana na świecie i w Polsce firma ma w Tomaszowie aż trzy zakłady produkcyjne. Są znakiem rozpoznawczym miasta dla tych, którzy podróżują "gierkówką". Wielkie, żółte budynki Ceramiki i kominy z których wydobywa się para wodna, widać z daleka. Wszystko zaczęło się od 1999 r. Wówczas to przy ul. Ujezdzkiej uruchomiono zakład "Tomaszów 1". Potem zbudowano salon firmowy i kolejne dwa zakłady. Już niedługo przy drodze S8 firma umieści tablicę informującą o walorach turystycznych i potencjale gospodarczym Tomaszowa. Na budynkach Ceramiki obok logotypu firmy umieszczony zostanie napis "w Tomaszowie Mazowieckim". Niewątpliwie będzie to promocja miasta. Dla wielu tomaszowian, od promocji ważniejszy jest jednak fakt, że znaleźli w tym miejscu pracę.

C jak cerkiew. W centralnym miejscu Tomaszowa, na pl.Kościuszki, stała kiedyś cerkiew. Pomysł jej budowy narodził się wśród tomaszowskich właścicieli fabryk dla okazania poddaństwa carowi. Świątynię wzniesiono w latach 1899-1901. Uroczysta konsekracja odbyła się 7 listopada 1901 r. z udziałem cara Mikołaja II. W 1925 r. cerkiew wyburzono. Coś jednak po niej pozostało. Materiały budowlane wykorzystano do wzniesienia m.in.ratusza. Metalowe ogrodzenie przeniesiono zaś na teren otaczający kościół przy ul. Spalskiej.

C jak chodniki... dziurawe chodniki. Od lat są zmorą mieszkańców. Ich stan dziwi też przyjezdnych. Najgorzej chodzi się ulicą św. Antoniego, Mościckiego, Polną, Berka Joselewicza, Piekarską i przez plac Kościuszki, czyli miejsca, które powinny być wizytówką miasta. Problem w tym, że ulice mają różnych właścicieli: miasto, powiat i województwo, a do tego jeszcze samorządy liczą każdy grosz...

W tym roku znów dowiedzieliśmy się, że jest szansa na przebudowę zrujnowanego chodnika naprzeciw kościoła św. Antoniego. Znajduje on się w ciągu drogi wojewódzkiej 713, do której przebudowy władze województwa zabierają się jak pies do jeża. Tylko ile razy już słyszeliśmy te obietnice...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto