MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akumulator. Ładowarki potrzebne bardziej niż myślisz…

Paweł Piątek
Czy ładowarka do akumulatora rzeczywiście jest mi potrzebna?  A jeśli tak, to czy nie wystarczy jakiś najtańszy, podstawowy produkt dostępny na rynku? Oto dwa najpopularniejsze pytania, które zadają sobie użytkownicy współczesnych samochodów, kiedy na półce sklepowej lub w internecie widzą ładowarkę. Eksperci marki NOCO wyjaśniają jaką rolę odgrywają obecnie ładowarki i czym realnie różni się markowy sprzęt od najtańszych zamienników.
Czy ładowarka do akumulatora rzeczywiście jest mi potrzebna? A jeśli tak, to czy nie wystarczy jakiś najtańszy, podstawowy produkt dostępny na rynku? Oto dwa najpopularniejsze pytania, które zadają sobie użytkownicy współczesnych samochodów, kiedy na półce sklepowej lub w internecie widzą ładowarkę. Eksperci marki NOCO wyjaśniają jaką rolę odgrywają obecnie ładowarki i czym realnie różni się markowy sprzęt od najtańszych zamienników. Archiwum
Czy ładowarka do akumulatora rzeczywiście jest mi potrzebna? A jeśli tak, to czy nie wystarczy jakiś najtańszy, podstawowy produkt dostępny na rynku? Oto dwa najpopularniejsze pytania, które zadają sobie użytkownicy współczesnych samochodów, kiedy na półce sklepowej lub w internecie widzą ładowarkę. Eksperci marki NOCO wyjaśniają jaką rolę odgrywają obecnie ładowarki i czym realnie różni się markowy sprzęt od najtańszych zamienników.

Spis treści

Większość kierowców jest przekonanych, że problem rozładowanego akumulatora dotyczy wyłącznie posiadaczy starych, mniej sprawnych technicznie modeli samochodów. Inny popularny mit to taki, że do ładowania akumulatora wystarczy najtańszy prostownik, choćby taki znaleziony u dziadka w piwnicy. Rzeczywistość wygląda niestety zupełnie inaczej.

Współczesne samochody mają spory problem z samodzielnym doładowywaniem akumulatora, co drastycznie skraca jego żywotność, a elektronika pokładowa i rozwiązania konstrukcyjne stosowane od wielu już lat w zasadzie uniemożliwiają stosowanie najprostszych ładowarek, którymi można jedynie zepsuć zarówno akumulator jak też obwód ładowania. Co więcej – ostatnia deska ratunku, czyli wymiana akumulatora na nowy nie jest już tak prosta jak dawniej.

Mit pierwszy: mam młody samochód, więc temat akumulatorów mnie nie dotyczy

Niestety – jest to błędne założenie. Współczesne samochody mają bardzo rozbudowaną elektronikę pokładową oraz sporo „prądożernego” wyposażenia. Typowym problemem modeli luksusowych jest np. samoczynne rozładowywanie akumulatora podczas postoju na parkingu. Skarży się na to wiele osób, które pozostawiają auta na lotniskowych parkingach lub które jeżdżą nimi okazjonalnie. Fakt, że z trudem, ale jednak, udaje się w końcu uruchomić samochód, nie oznacza, że pojazd natychmiast doładuje akumulator.

Niestety w większości przypadków auto zaczyna jeździć z niedoładowanym akumulatorem. Jeśli kierowca nie wybierze się w dalszą, kilkugodzinną trasę, niski poziom naładowania akumulatora może utrzymywać się miesiącami, co drastycznie skraca żywotność akumulatora.

Innym „pożeraczem” prądu są popularne systemy start/stop. Wielokrotne, samoczynne uruchamianie silnika podczas jazdy w mieście sprawia, że akumulator rozładowuje się stosunkowo szybko. Wielu kierowców zwróciło zapewne uwagę na wyświetlający się komunikat – „działanie systemu start/stop chwilowo niemożliwe”. Oznacza to zazwyczaj, że akumulator jest już na granicy wyczerpania, i system odłącza wszelkie dodatkowe odbiorniki prądu, aby w razie potrzeby działał jeszcze rozrusznik…
Bardzo duża grupa samochodów z systemem start/stop jeździ w taki sposób miesiącami, a to oznacza, że mają bez przerwy niedoładowany akumulator.

Mit drugi: wystarczy mi najtańsza ładowarka

Najtańsze ładowarki oczywiście wytwarzają prąd umożliwiający ładowanie akumulatora. Tyle tylko, że nie potrafią prawidłowo dobrać jego wartości do poziomu rozładowania akumulatora. Chodzi przynajmniej o dwie istotne kwestie: dobór napięcia do rozpoczęcia procesu ładowania oraz niezbędne zmiany napięcia w procesie ładowania. W obu przypadkach ryzykujemy zniszczeniem akumulatora lub niepowodzeniem w procesie ładowania, zwłaszcza jeśli akumulator był głęboko rozładowany.
Oczywiście – najtańsze ładowarki nie chronią w żaden sposób elektroniki pojazdu zarówno przed podaniem zbyt dużego napięcia, iskrzeniem lub omyłkowym, błędnym podpięciem biegunów. Każda z tych pomyłek może zakończyć się kosztowną wizytą w warsztacie.

Akumulator. Ładowarki potrzebne bardziej niż myślisz…

Mit trzeci: najwyżej kupię nowy akumulator

Oczywiście akumulatory są obecnie powszechnie dostępne. Niestety – po pierwsze do większości współczesnych modeli samochodów są one stosunkowo drogie. Po drugie – ich wymiana jest w zasadzie niemożliwa bez użycia komputera warsztatowego.

Chodzi o to, że pojazdy wyposażone w system start/stop a także wszystkie mikrohybrydy są wyposażone w akumulatory AGM (Absorbed Glass Mat, czyli wykonane z użyciem płynnego elektrolitu zaabsorbowanego w separatorze wykonanym z maty szklanej) lub EFB (Enhanced Flooded Battery, czyli z większym zbiornikiem elektrolitu, płytami ze stopu ołowiu, wapnia i cyny oraz dwustronnymi separatorami z mikrowłókien polietylenu i poliestru). Oba typy są znacznie droższe od starych akumulatorów kwasowo-ołowiowych i nie da się ich zastąpić starszymi/tańszymi odpowiednikami.

Problem drugi to konieczność „poinformowania” samochodu, że akumulator został wymieniony. Bez podłączenia odpowiedniego komputera diagnostycznego nie da się tego zrobić, a elektronika pojazdowa będzie traktować nowy akumulator jak stary i dość szybko go zniszczy.

Receptą są markowe ładowarki

Decydując się na zakup ładowarki powinniśmy decydowac się na modele, których obsługa została ograniczona do niezbędnego minimum, a ich praca zautomatyzowana.
Warto także, by ładowarka realizowała poniższe funkcje:

  • była całkowicie bezpieczne nawet w przypadku omyłkowego, niewłaściwego podłączenia (wykrywała błędną polaryzację);
  • automatycznie dopasowywała się do akumulatora. Po podłączeniu diagnozowała jego stan i prawidłowo dobierała napięcie w razie potrzeby zmieniając go wielokrotnie podczas pracy;
  • potrafiła uratować głęboko rozładowany akumulator.

- W dzisiejszych czasach warto się wyposażyć w nowoczesną ładowarkę i okresowo – np. raz na 2-3 miesiące podłączać do niej akumulator bez wyciągania go z pojazdu. Oczywiście jest to porada dla osób, które mają takie techniczne możliwości (garaż, źródło prądu na parkingu, etc.). Pozwoli to nie tylko uniknąć niespodziewanych problemów z rozruchem, ale także znacznie wydłuży żywotność każdego akumulatora – możliwe, że nawet dwukrotnie - mówi Sławomir Gosławski, NOCO

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akumulator. Ładowarki potrzebne bardziej niż myślisz… - Motofakty

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto