Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Ujazdu w Kosmos - wakacyjny kosmiczny projekt dzieci z Ujazdu [ZDJĘCIA]

wola
Materiały organizatorów
Balon stratosferyczny przygotowany przez młodzież w ramach naukowych warsztatów wakacyjnych Z UJAZDU W KOSMOS wniósł się na ponad 34 km. Taki wynik plasuje uczestników w pierwszej 10 najlepszych amatorskich stratosferycznych misji w Polsce. Po opadnięciu ładunek został odnaleziony dzięki nadajnikowi GPS Wkrótce zostanie opublikowany film nagrany przez kamerę umieszczoną w kapsule.

24 lipca rozpoczęły się zajęcia w ramach warsztatów wakacyjnych "Z Ujazdu w Kosmos". Projekt zakładał zorganizowanie cyklu spotkań, których efektem było wysłanie balonu do stratosfery i pomiar wartości temperatury powietrza na dużych wysokościach. Grupa dzieci i młodzieży z Ujazdu i okolic uczestnicząca w warsztatach zdobywała wiedzę na temat baloniarstwa w Polsce i na świecie, poszerzała informacje na temat praw fizycznych wykorzystywanych podczas lotu balonu oraz systemów namierzania obiektów. Uczestnicy konstruowali balony solarne, badali właściwości gazów: wodoru, tlenku węgla (VI) i helu w celu wybrania najwłaściwszego, który uniesie nasz balon jak najwyżej. Były wybuchy, próby wypuszczenia w powietrze różnych statków powietrznych: lampionów, balonów napełnionych wodorem, helem i gorącym powietrzem. Na zajęcia przyjęli zaproszenie radiowcy z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy opowiedzieli o swoim hobby oraz pochwalili się zdobyczami w postaci sond meteorologicznych namierzonych i odnalezionych dzięki systemom radiowym.

W efekcie 4 sierpnia udało się skonstruować i wysłać do stratosfery sondę z balonem meteorologicznym. Balon wystartował z placu targowego przy ulicy Leśnej w Ujeździe. Kapsuła wyposażona była w czujnik temperatury, aparat fotograficzny, nadajnik z GPS i APRS, który umożliwił sprawdzanie jej położenia i odnalezienie sondy po wylądowaniu. Oczywiście umieszczona również została kamera, która zarejestrowała lot. Misja została zakończona olbrzymim sukcesem. Balon wzniósł się na wysokość 34637 m! To więcej niż zakładali organizatorzy. Następnie balon pękł, a kapsuła na spadochronie osiadła w okolicach Rzeczycy, na terenie kompleksu leśnego, ok 30 km od miejsca startu. Grupa pościgowa, przy współpracy z grupą śledzącą lot z bazy w Ujeździe podjęła kapsułę. Umieszczony w kapsule sprzęt dostarczył wspaniałego materiału, który po opracowaniu zostanie przedstawiony szerszej publiczności w czasie podsumowania projektu i prezentacji 2 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe.

Projekt został przygotowany i poprowadzony przez Tomasza Sobczaka sołtysa Ujazdu, oraz Krzysztofę Knap-Misztal nauczyciela fizyki ze Szkoły Podstawowej w Ujeździe.

Przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ujeździe udało się uzyskać dotację na ten cel z fundacji grantowej Cedrob S.A. w ramach przedsięwzięcia ”Wspieramy rozwój”. Zajęcia przeprowadzone były w lokalu udostępnionym przez wójta gminy Ujazd Artura Pawlaka oraz na działce sołeckiej Sołectwa Ujazd.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto