Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów 2023 w okręgu nr 10 - piotrkowskim. Oto wygrani i przegrani głosowania do Sejmu. Komentarze, zdjęcia

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Oto wygrani i przegrani głosowania do Sejmu. Zobacz na kolejnych slajdach!
Oto wygrani i przegrani głosowania do Sejmu. Zobacz na kolejnych slajdach! oby, dag, ds, mk, pp, KPRP
Wyniki wyborów 2023 w okręgu nr 10 - piotrkowskim są już oficjalne znane ze 100 procent obwodów. Oto wygrani i przegrani głosowania do Sejmu. Nie brakuje niespodzianek. Sprawdźcie, kto zdobył najwięcej głosów i przeczytajcie pierwsze komentarze "starych" posłów wybranych ponownie, nowych, którzy zdobyli mandat po raz pierwszy oraz tych, którzy muszą już pożegnać się z sejmowymi ławami.

Wygrani i przegrani wyborów 2023 w okręgu nr 10 - piotrkowskim. Wyniki, komentarze, zdjęcia

Posłami PiS z okręgu nr 10 - piotrkowskiego zostali (kolejność wg liczby zdobytych głosów):

  • Robert Telus (PiS) - 49 262
  • Bogusław Wołoszański (KO) - 35 202
  • Antoni Macierewicz (PiS) - 32 496
  • Anna Milczanowska (PiS) - 22 595
  • Dariusz Klimczak (Trzecia Droga, PSL) - 21 826
  • Grzegorz Lorek (PiS) - 19 711
  • Adrian Witczak (KO) - 16 287
  • Paweł Sałek (PiS) - 15 200
  • Krzysztof Ciecióra (PiS) - 10 426

Wysoka wygrana PiS w Okręgu nr 10

W okręgu nr 10 - piotrkowskim, w którym do zdobycia było łącznie 9 mandatów poselskich, zdecydowanie najwięcej głosów zebrał komitet Prawo i Sprawiedliwość - łącznie 184.929 (46,60 proc.), co przełożyło się na sześć mandatów (tyle samo, co 4 lata temu). Koalicja Obywatelska zdobyła 86.083 głosów (21,69 proc.) i przypadły jej dwa mandaty (o jeden więcej niż w wyborach w 2019 r.), zaś Trzecia Droga osiągnęła w naszym okręgu wynik 54.479 (13,73 proc.) i otrzyma jeden mandat.

Czwarty wynik należy do Konfederacji - 30.247 (7,62 proc.), a piąty zdobyła Nowa Lewica - 25.340 (6,39 proc.), co oznacza, że straci ona dotychczasowy mandat należący do posłanki Anity Sowińskiej.

Przetasowanie w szeregach PiS

Niespodzianek jest jednak więcej, także na liście PiS, gdzie najwięcej głosów zdobył nie jej lider Antoni Macierewicz, ale Robert Telus - aż 49.262!

- Wynik prawie 50 tysięcy głosów przyprawił mnie o ogromną radość. Jestem dumny z tego, że mi Państwo zaufali i chcą bym dalej Was reprezentował w Sejmie przez kolejne lata. Moim celem jest interes Polski i Polaków. Będę działał na rzecz obrony naszych największych wartości, będę działał na rzecz Ojczyzny i dla Was - zadeklarował Robert Telus w mediach społecznościowych.

Marszałek senior miał tu drugi wynik - 32.496 i choć to o ponad tysiąc głosów więcej niż 4 lata temu, to jednak mniej niż konkurencyjna jedynka z listy KO, Bogusław Wołoszański (35.202 głosy).

- Najważniejszy jest jednak wynik komitetu, ponieważ polityka to gra zespołowa. Udało nam się utrzymać 6 mandatów w naszym okręgu - skomentował Antoni Macierewicz na swoim facebookowym profilu i pogratulował ministrowi Telusowi za kapitalny wynik oraz pozostałym, którzy dostali się do Sejmu. - Społeczność Piotrkowa Trybunalskiego i okolic nie zawiodła po raz kolejny. Przyznanie nam po raz kolejny 6 z 9 mandatów, to najlepsza nagroda za naszą pracę i motywacja do tego, by kontynuować ją przez kolejne 4 lata - dodał.

Trzeci najlepszy wynik na liście PiS w okręgu piotrkowskim wykręciła Anna Milczanowska - 22.595. Startujący dopiero z szóstego miejsca piotrkowianin Grzegorz Lorek otrzymał 19.711 głosów i zdobył czwarty wynik na liście PiS w okręgu nr 10.

Z sejmowymi ławami pożegna się posłanka Małgorzata Janowska, która po tym, jak nie trafiła na sejmową listę PiS, wystartowała na senatora z komitetu Polska Jest Jedna. Bez powodzenia (otrzymała 16.001 głosów). Posłem ponownie nie będzie także Grzegorz Wojciechowski, który otrzymał 7.726 głosów.

Za to PiS w okręgu piotrkowskim będzie mieć dwóch nowych posłów. Jednym z nich jest Paweł Sałek (15.200 głosów), radny Sejmiku Województwa Łódzkiego ze Skierniewic i doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy od spraw ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. Drugi to Krzysztof Ciecióra (10.426 głosów) z Radomska, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowi posłowie KO i nowy "stary" poseł Trzeciej Drogi w okręgu nr 10

Pierwszy na liście komitetu Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 10 - Bogusław Wołoszański, znany autor telewizyjnych "Sensacji XX wieku", zdobył 35.202 i jeden z dwóch mandatów poselskich.

- Zwyciężyłem w moim okręgu z Antonim Macierewiczem. Zasiądę na Wiejskiej. To zaszczyt. Dziękuję. Miałem odpocząć trochę. Ale tyle ciekawych rzeczy do zobaczenia i usłyszenia. Wdzięczny jestem - skomentował swój wynik Wołoszański na facebookowym profilu.

Drugi mandat zdobył, startujący z trzeciego miejsca 32-letni Adrian Witczak (16.287 głosów), tomaszowski radny miejski, lider PO w Tomaszowie Mazowieckim, nauczyciel w prywatnej szkole prowadzonej przez Fundację Proem.

- Dziś mogę powiedzieć tylko jedno: Ten mandat poselski wygraliśmy razem! Dziękuję - napisał krótko w mediach społecznościowych Adrian Witczak.

Komitet Trzecia Droga PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI wprowadzi z okręgu piotrkowskiego jednego posła i jest nim Dariusz Klimczak (zdobył 21.826 głosów) z Rawy Mazowieckiej, wiceprezes PSL.

- Dziękuję za Wasze głosy! To była niezwykle ważna kampania wyborcza. Cała lista wspaniałych kandydatów Trzeciej Drogi walczyła o każdy głos, który już wkrótce zagwarantuje nam możliwość utworzenia nowego rządu dla Polski. Dziękujemy - napisał Dariusz Klimczak na swoim profilu.

Porażka Lewicy w okręgu piotrkowskim

W skali kraju Nowa Lewica ma szansę na współtworzenie koalicji z KO i Trzecią Drogą, ale w okręgu piotrkowskim wynik jest blady i oznacza utratę jedynego mandatu, piastowanego jeszcze dziś przez posłankę Anitę Sowińską. Na listę Lewicy oddano w okręgu nr 10 25.340głosów, w tym niemal połowę właśnie na Sowińską - 12.053.

- Zwycięstwo ma dla mnie słodko-gorzki smak. Z jednej strony cieszę się, że w końcu odsunęliśmy złych ludzi od władzy, z drugiej wynik Lewicy trochę rozczarował. 8,6% poparcia oznacza, że w Sejmie będzie mniej posłanek i posłów Lewicy. Nie będzie też w nim mnie - napisała w mediach społecznościowych Anita Sowińska.

Podziękowała wszystkim współpracownikom za pomoc w kampanii wyborczej, a na koniec mężowi Jarkowi:
"Brakuje mi słów, aby opisać Twoją miłość, mądrość i cierpliwość... Dlatego tu napiszę tylko: dziękuję, kochanie."

Posłanka wspomniała, że potrzebuje teraz trochę czasu, aby wszystko sobie poukładać i zdradziła, że ma plany związane z dalszym życiem zawodowym.

- Chciałabym móc kontynuować misję zmieniania świata na lepsze – ku Zielonej Polsce. Mam nadzieję, że taką szansę dostanę i jeszcze będę mogła służyć społeczeństwu swoją wiedzą i doświadczeniem. Coś się kończy i coś się zaczyna, może na lepsze, kto wie? - napisała Sowińska i dodała, że chce teraz zadbać o swoją kondycję fizyczną i idzie pobiegać.

Oto wygrani i przegrani głosowania do Sejmu. Zobacz na kolejnych slajdach!

Wyniki wyborów 2023 w okręgu nr 10 - piotrkowskim. Oto wygra...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto