Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu gimnazjalnego w Tomaszowie: które szkoły wypadły najlepiej?

Dagmara Kubczak
Na początku czerwca podsumowano 6. Między gimnazjalny Konkurs Matematyczny o puchar prezydenta Tomaszowa. Wśród laureatów byli uczniowie Gimnazjów nr 4, 7 i 8. Matematykiem Roku został Konrad Strzechowski, uczeń Gim. nr 4
Na początku czerwca podsumowano 6. Między gimnazjalny Konkurs Matematyczny o puchar prezydenta Tomaszowa. Wśród laureatów byli uczniowie Gimnazjów nr 4, 7 i 8. Matematykiem Roku został Konrad Strzechowski, uczeń Gim. nr 4 Archiwum UM
Tomaszowscy gimnazjaliści, podobnie jak i maturzyści, mogą odetchnąć z ulgą - poznali już wyniki tegorocznego testu gimnazjalnego. Nim jednak na dobre rozpoczną wakacje, mają jeszcze kilka dni na to, by wybrać szkołę średnią. A które gimnazja w Tomaszowie mogą pochwalić się najlepszymi wynikami? Raport opublikowany przez CKE w tym roku nie zaskoczył... Które gimnazja w Tomaszowie najlepsze?

Na kilka dni przed końcem roku szkolnego Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi podała wyniki egzaminu gimnazjalnego w województwie łódzkim. Wyniki testu jednak nie zaskoczyły, bo swój sukces z minionego roku powtórzyły dwie szkoły. Gimnazja nr 3 i 7 - to szkoły, które w tym roku najlepiej poradziły sobie z egzaminem gimnazjalnym. Ci z "trójki", podobnie jak rok temu, okazali się bezkonkurencyjni w części przyrodniczej. Z kolei gimnazjaliści z "siódemki" ponownie osiągnęli najwyższą średnią w Tomaszowie z przedmiotów humanistycznych (68,4 i 68,2 procent).

- Co roku mamy wysokie wyniki i to powyżej średniej krajowej - nie kryje zadowolenia Marek Parada, dyrektor Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie. - Rocznik rocznikowi nierówny, a mimo to wyniki są wysokie - komentuje wyniki i dodaje, że do gimnazjum w ostatnich latach trafia więcej humanistów, niż uczniów przodujących w naukach ścisłych.

Gimnazjaliści siódemki bardzo dobrze poradzili sobie również z egzaminami z języka angielskiego i niemieckiego, zostawiając resztę szkół daleko w tyle. Ich wyniki w części z jęz. angielskiego to 70,2 proc. na poziomie podstawowym i 50,7 proc. na poziomie rozszerzonym. Tutaj szkołę nieco wyprzedzili uczniowie z "trójki", którzy osiągnęli 52 proc. "Siódemka" za to jeszcze lepiej wypadła z jęz. niemieckiego - 83,4 proc. poziom podstawowy i 92,5 proc. poziom rozszerzony.

W "siódemce" aż pięciu uczniów osiągnęło wyniki powyżej 90 procent we wszystkich sześciu częściach egzaminu. Wysokimi wynikami mogą pochwalić się Jakub Smólski i Filip Kościsty, laureaci konkursów kuratoryjnych, którzy dzięki temu zostali zwolnieni z części humanistycznej, a także Magda Bucholz, Michał Grad i Jarek Drzymalski. I jak wynika z informacji dyrekcji, uczniowie "7" najczęściej wybierają II lub I Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie.

Część matematyczno - przyrodnicza, to ta część egzaminu, która słabiej wypadła nie tylko w pow. tomaszowskim, ale i całym woj. łódzkim - wynik był zawsze niższy od wyniku z części humanistycznej. W Tomaszowie najlepiej z naukami ścisłymi poradzili sobie uczniowie z Gimnazjum nr 3 (53,9 i 56,4 procent). To również druga szkoła w mieście, która osiągnęła wynik powyżej 50 procent. "Siódemka" odnotowała wynik 52,5 i 50,3 proc. W części z przedmiotów przyrodniczych wynik 51,3 proc. uzyskało Gimnazjum nr 8.

"Ósemka" nieco lepiej wypadła też w części humanistycznej w porównaniu do "trójki". Szkoły zmierzyły się dosłownie na kilka dziesiątych procenta - obie odnotowały wynik powyżej 67 i 66 procent.

Tomaszów i powiat na tle województwa łódzkiego

Na tle innych powiatów w Łódzkiem powiat tomaszowski wypadł całkiem nieźle. Wyższe wyniki tomaszowski ma w części humanistycznej w porównaniu do pow. piotrkowskiego, radomszczańskiego, brzezińskiego czy skierniewickiego. Matematyka też lepiej wypadła niż w pow. piotrkowskim czy bełchatowskim. Lepszym wynikiem z części matematycznej - o 2,9 pkt - może pochwalić się powiat opoczyński.

Wśród wszystkich powiatów we wszystkich pięciu kategoriach (wzięliśmy pod uwagę część matematyczną i humanistyczną oraz jęz. angielski podstawowy, ponieważ był to najczęściej zdawany test językowy) najlepiej egzamin napisali uczniowie ze Skierniewic. Powiat łaski ma najsłabszych "humanistów". Najsłabsi matematycy są w powiecie radomszczańskim, a przyrodnicy w powiecie wieruszowskim, gdzie także zanotowano najsłabsze wyniki z języka angielskiego. Warto wspomnieć o egzaminie z jęz. angielskiego na poziomie podstawowym -w gm. Poświętne (pow. opoczyński), w której średnia dla 12 uczniów jedynego gimnazjum to 84,6 proc. Średnia z Łódzkiego to 66 proc.

W pow. tomaszowskim z egzaminem z jęz. polskiego najlepiej poradzili sobie gimnazjaliści z gm. Rokiciny - 65,3 (podajemy średni wynik w procentach). Wynik ten wypracowało 40 uczniów. Niewiele mniejsze wyniki odnotowały gm. Tomaszów, gdzie egzamin pisało 81 uczniów (wynik 65,2) i gm. Inowłódz (59 uczniów, wynik 65,1). Najsłabiej wypadła gm. Rzeczyca (48 uczniów, wynik 57,2).

Egzamin z matematyki najlepiej napisało 41 gimnazjalistów z gminy Będków (56,5). I zarazem w tej części okazali się lepsi niż ich koledzy w Tomaszowie. W ubiegłym roku gmina przodowała na tle powiatu w części humanistycznej. Najsłabiej egzamin z matematyki w tym roku napisało 58 gimnazjalistów z gm. Lubochnia (36,2).

Najlepsi w powiecie opoczyńskim
Biorąc pod uwagę zestawienie średnich wyników w procentach gmin z tomaszowskiego i opoczyńskiego, to powiat opoczyński wypada o wiele lepiej. Tutaj z jęz. polskiego najlepiej wypada gmina Mniszków (45 gimnazjalistów, wynik 67,9), przy czym należy wspomnieć o gminie Opoczno, gdzie egzamin pisało 439 uczniów, a osiągnęli wynik 62,5. Najlepszych matematyków mają gm. Poświętne i Żarnów (wyniki po 55,6), najsłabszych Białaczów (40,5).

Jeszcze tylko dzisiaj (środa 1 lipca) gimnazjaliści mają czas na dostarczenie dokumentów potwierdzających ich osiągnięcia w nauce. We wtorek, 7 lipca o godzinie 13 zostaną bowiem podane wyniki rekrutacji do szkół średnich również w Tomaszowie i Opocznie.
Wcześniej, w piątek 3 lipca szkoły opublikują listy zakwalifikowanych osób do przyjęcia. Wtedy też, tylko do 7 lipca do godziny 12, gimnazjaliści będą jeszcze mieli czas na potwierdzenie woli nauki w wybranej przez siebie szkole średniej.

Z danych o naborze do szkół średnich wynika, że wolnych miejsc nie ma już m.in. w I i II LO (dane z 24 czerwca, www.lodzkie.edu.com.pl)).
W I LO na 460 chętnych, odnotowano też nadkomplet chętnych w I pref. Podobnie jest w II LO. W III LO chętnych na 64 miejsca jest 224 osób, 41 w I pref. Nadkomplet chętnych ma także Liceum Plastyczne, przy czym na 30 m. w I pref. chętnych jest 29. W ZSP nr 1 na 210 miejsc chętnych ogółem jest 521, w I pref. 236, w ZSP 2 na 132 m., chętnych jest 373, w I pref. 108. W ZSP 3 na 70 m., chętnych 121, w I pref. 31.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto