Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny w Tomaszowie Maz. Jakie skutki likwidacji gimnazjów?

Beata Dobrzyńska
W poniedziałek uroczyście rozpoczyna się nowy rok szkolny. Największa zmiana dotyczy gimnazjów, które są wygaszane, zamiast nich już działają podstawówki.

Dopiero 4 września, w poniedziałek rozpocznie się nowy rok szkolny. Te kilka dodatkowych dni wakacji dały szkołom dodatkowy czas na przygotowanie się do zmian, które je czekają. Najpoważniejsza zmiana to oczywiście likwidacja gimnazjów, które albo zupełnie przestają istnieć, albo zmieniają się w szkoły podstawowe.

W Tomaszowie Maz. trzy samodzielnie gimnazja: nr 3, 7 i 6 zostały przekształcone w szkoły podstawowe. Gimnazjum nr 3 stało się Szkołą Podstawową nr 3, Gimnazjum nr 7 Szkołą Podstawową nr 11, a Gimnazjum nr 6, Szkołą Podstawową nr 9.

Aby jednak te szkoły mogły działać i zatrzymać swoich nauczycieli, konieczne były przenosiny części uczniów klas czwartych i siódmych do nowych podstawówek.

Po kilku miesięcznej walce o każdego ucznia, w Szkole Podstawowej nr 3 udało się utworzyć jedną klasę czwartą oraz trzy klasy siódme, Szkole Podstawowej nr 9 powstała również jedna klasa czwarta, a także dwie klasy siódme. W Szkole Podstawowej nr 11 udało się utworzyć dwie klasy czwarte oraz trzy klasy siódme.

Oprócz nich w tych oczywiście zostają klasy II i III gimnazjum. Nie było wystarczającej liczby uczniów, by utworzyć w nich klasy piąte czy szóste.

W szkołach tych nie było także naboru do klas pierwszych, bo budynki nie są dostosowane do potrzeb najmłodszych dzieci. Na to samorządy mają dwa lata, ale już w te wakacje w szkołach przeprowadzono remonty, które miały na celu dostosowanie łazienek i sal do potrzeb czwartoklasistów.

I tak miasto pozyskało ponad 170 tys. zł ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na remonty bieżące sanitariatów w celu dostosowania ich do potrzeb dzieci młodszych, doposażenie szkół i placówek w zakresie świetlic w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne, doposażenie pomieszczeń do nauki w meble. Pieniądze te trafiły do trzech nowych podstawówek.

Ponad 160 tys. zł miasto przeznaczyło na doposażenie pracowni do nauki fizyki i chemii w niezbędne pomoce dydaktyczne, w pozostałych szkołach podstawowych, w których takich pracowni brakowało. Dodatkowo, w ramach remontów bieżących wykonano adaptację pomieszczeń mieszkalnych na salę lekcyjną w Szkole Podstawowej nr 7 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 (koszt to 35 tys. zł), malowanie pomieszczeń w Gimnazjum nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Mazowieckim - (22 tys. zł) oraz cyklinowanie parkietu (w salach na świetlicy) w Gimnazjum nr 7 (4,3 tys. zł).

Ale likwidacja gimnazjów to nie tylko problemy lokalowe szkół, ale przede wszystkim problemy dotyczące pracy dla nauczycieli. W ostatecznym rozrachunku problem w Tomaszowie nie wygląda tak źle, jak przypuszczano. W związku z likwidacją żaden nauczyciel nie został zwolniony z pracy. Dwunastu nauczycieli odchodzi na emeryturę, trzynastu nauczycieli ma etaty łączone i będzie musiało pracować w dwóch placówkach. Problem ten dotyczy przede wszystkim przedmiotowców. Żaden nauczyciel nie ma ograniczonego etatu, a tylko jednemu nie przedłużono umowy na czas określony.

W sumie 4 września w tomaszowskich podstawówkach naukę zacznie ponad 5,5 tys. uczniów, z czego 545 to uczniowie klas pierwszych, a w przyszkolnych zerówkach uczyć się będzie 148 dzieci.

Zobacz wydarzenia tygodnia w Łódzkiem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto