18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na drugi brzeg Pilicy. Wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy

Andrzej Wdowski
Na drugi brzeg Pilicy - interesująca wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz.
Na drugi brzeg Pilicy - interesująca wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. archiwum skansenu
Na drugi brzeg Pilicy proponuje przeprawę Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. Od świątecznego czwartku zwiedzający Skansen mogą oglądać nową wystawę czasową o intrygującym tytule „Pilickie przeprawy”.

Jest ona pierwszą w historii Pilicy tak obszerną prezentacją różnych sposobów przeprawiania się przez tę wyjątkowo wartką i niespokojną rzekę w ciągu trzech ostatnich wieków.

- Ekspozycja ukazuje, jak w tym czasie pokonywano Pilicę mostami, kładkami, promami i łodziami ludowymi - krypami, ale także… brodami - mówi Andrzej Kobalczyk, dyrektor Skansenu. - Wystawa uwzględnia również podjętą w 1892 roku próbę uruchomienia żeglugi pasażerskiej na Pilicy oraz pływające po tej rzece większe jednostki pływające do celów rekreacyjnych i gospodarczych.

Szczególnym walorem wystawy, jak podkreśla dyrektor Kobalczyk, jest imponująca ilość prawie 450 archiwalnych fotografii (w tym - lotniczych), mających niejednokrotnie unikatowy charakter.

Ukazują one różne, często nowatorskie, konstrukcje pilickich mostów oraz ich dramatyczną historię. Dotyczy to m.in. wojennych losów mostów drogowych w Spale i Nowym Mieście oraz mostów kolejowych w Tomaszowie Maz. i Warce.

Ten okres ilustruje także unikatowa kolekcja zdjęć z ćwiczeń niemieckich saperów na Pilicy w latach II w. św. - Wiele zdjęć obrazuje nie tylko komunikacyjną, ale także integracyjną rolę pilickich mostów dla okolicznej ludności oraz ich emocjonalną więź z tymi przeprawami - dodaje Andrzej Kobalczyk.

Osobny dział wystawy zawiera archiwalne dokumenty oraz publikacje książkowe i prasowe, poświęcone pilickim mostom, promom i łodziom ludowym. Najstarsza metrykę ma sporządzona w 1775 roku przez Jana Ferdynanda Naxa mapa Pilicy z zaznaczonymi miejscami przepraw mostowych i promowych. Są także oryginalne projekty budowy i remontów pilickich mostów, jak też rysunki konstrukcyjne promów i łodzi.

Duży walor poznawczy ma prezentowana na wystawie niecodzienna kolekcja czterech modeli mostów pilickich. Mają one niezwykle atrakcyjną formę dioram, ukazujących nie tylko konstrukcję mostów, ale także ich otoczenie.

Dwie z dioram są dziełem nieżyjącego już Jerzego Sosnowskiego - wielkiego przyjaciela Skansenu Rzeki Pilicy, wytrawnego historyka-regionalisty i znakomitego modelarza. Wystawa, na którą złożyły się zbiory własne Skansenu Rzeki Pilicy, będzie czynna do końca 2013 roku.

Na drugi brzeg Pilicy - to niezwykle interesująca wystawa, którą naprawdę warto zobaczyć.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto