Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy walczą o lasy, zarządzili opryski przeciw owadom

Dagmara Kubczak
Nadleśnictwo szykuje tablice ostrzegawcze. Na zdjęciu Mateusz Grabarz, zastępca nadleśniczego
Nadleśnictwo szykuje tablice ostrzegawcze. Na zdjęciu Mateusz Grabarz, zastępca nadleśniczego Beata Dobrzyńska
Na terenach leśnych w całym regionie obowiązuje zakaz wstępu aż do odwołania. Leśnicy zarządzili tam opryski. Cztery samoloty od 3 maja w lasach na terenie gmin Mniszków, Inowłódz, Tomaszów, Aleksandrów, Wolbórz i Opoczno będą rozpylać środki owadobójcze.

Decyzję o zakazie wstępu do lasu podjął dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. A wszystko przez szkody, jakie w lasach wraz z nadejściem wiosny wyrządzają pędraki chrabąszczy.

- Larwy chrabąszcza żyją w glebie, ale co cztery lata na wiosnę wylatują i wyrządzają szkody w drzewostanie, szczególnie na dębach i bukach - tłumaczy Marek Dyśko, nadleśniczy ze Smardzewic. - Podjęto więc decyzję o wykonaniu chemicznych oprysków, które mają zwalczyć te szkodniki.

Leśnicy zapowiedzieli ich unieszkodliwianie przy pomocy środka owadobójczego, który rozpylać będą cztery samoloty stacjonujące w Nowym Glinniku i Piotrkowie. Zarządzenie obowiązuje już od 3 maja w lasach na terenie gmin Mniszków, Inowłódz, Tomaszów, Aleksandrów, Wolbórz i Opoczno. Zabieg zwalczania szkodników obejmie łącznie ponad 3.700 hektarów lasów.

- Na bieżąco będziemy informować mieszkańców o miejscach, gdzie przeprowadzane będą opryski - mówi nadleśniczy Dyśko. - W miejscach gdzie będzie obowiązywać zakaz wstępu do lasu, zostaną umieszczone odpowiednie tablice informacyjne.

W związku z opryskami pracownicy Nadleśnictwa Smardzewice apelują też o zachowanie ostrożności, szczególnie w ciągu doby po zakończeniu oprysków.
- Nie należy wtedy przebywać w strefie zagrożonej i nie pozostawiać na pastwiskach i wybiegach zwierząt gospodarskich - mówi Mateusz Grabarz, zastępca nadleśniczego.

Ostrożne muszą być zatem osoby, które w maju zaplanowały wycieczki piesze lub rowerowe na terenie okolicznych lasów. Substancja użyta do oprysków działa na drogi oddechowe, może być szkodliwa dla człowieka i działać drażniąco na oczy. W ciągu 14 dni od oprysków nie zaleca się zbioru runa leśnego i pojenia zwierząt w lesie.

Czytaj także:
Zamiast wysokiego lasu będą domy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto