Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesty na ratowanie nagrobków ruszą na miejskich cmentarzach

Joanna Dębiec
Pieniądze z kwesty przeznaczymy m.in. na podniesienie grobu Marii Ostoi Obrębskiej - mówi Jan Rybak
Pieniądze z kwesty przeznaczymy m.in. na podniesienie grobu Marii Ostoi Obrębskiej - mówi Jan Rybak Joanna Dębiec
Okres Wszystkich Świętych jest nie tylko okazją do zadumy nad śmiercią i wspomnieniem naszych bliskich zmarłych, ale też czasem zbierania pieniędzy na groby zasłużonych.

Im bliżej 1 listopada ruch na cmentarzach coraz bardziej się zagęszcza. Pełną parą idą też przygotowania do kwest, organizowanych w tym pełnym zadumy czasie na potrzeby nekropolii i zabytków. Mieszkańcy Tomaszowa i Opoczna po raz kolejny zdawać będą test z ...hojności i wrażliwości na sprawy, związane z tym, o czym tak często chcemy zapomnieć, czyli ze śmiercią.

W Tomaszowie kwesta "Ratujemy stare cmentarze" organizowana jest już po raz czternasty i jak zwykle odbędzie się w dzień Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. Do puszek przy każdej bramie cmentarzy przy ul. Smutnej datki wrzucać możemy od godz. 9 do 16. Pieniądze zbiorą wolontariusze, wśród których tradycyjnie znajdą się m.in. harcerze.

W tym roku po raz pierwszy zbiórkę przygotowuje Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Wcześniej organizował ją Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Zasłużonych Tomaszowian, któremu przewodniczył Jan Rybak.

Dzięki kwestom udało się odnowić m.in. grób dr Jana Serafina Rodego, fabrykanta i filantropa Moritza Piescha, płk Lucjana Bończy - Ruszewskiego i ks. proboszcza Ludwika Zajtza. Wykaz wszystkich dwudziestu jeden odrestaurowanych grobów oraz szkic ich usytuowania znajdziemy w opracowanym przez Jacka Augustyniaka i Danutę Mec-Wypart folderze. Darczyńczy dostaną go 1 listopada na cmentarzu.

Dochód z tegorocznej kwesty TPTM przeznaczy m.in. na odnowienie napisów na nagrobkach Jerzego i Stanisława Narewskich, podniesienie płyty nagrobka Marii Ostoi Obrębskiej (wdowy po powstańcu styczniowym)i renowację grobu powstańca Ignacego Furgalskiego. - Większość nagrobków zasłużonych była już odnawiana, ale po latach znów potrzebują renowacji - informuje Jan Rybak, który teraz działa w komitecie organizacyjnym, odpowiedzialnym za zbiórkę.
- Planujemy również zrobienie lapidarium z nagrobków z cmentarza ewangelickiego i nagrobków, niszczejących na placu kościoła NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego. Kiedyś był tam cmentarz - dodaje Marian Fronczkowski z TPTM, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Pracy na tomaszowskich cmentarzach jest dużo, zwłaszcza, że w tym roku ze względu na zakończenie działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Zasłużonych Tomaszowian renowacje...utknęły w miejscu i żaden z zaniedbanych grobów nie zyskał nowego oblicza.
- Pieniądze, a konkretnie 9 tysięcy złotych trafi do Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa, które czuwa teraz nad grobami wybitnych obywateli miasta - mówi Jan Rybak.
W opiekę nad tymi mogiłami włączyły się też tomaszowskie szkoły. Zadaniem uczniów jest ich uporządkowanie przed 1 listopada. Uczennice klasy 2c z I LO posprzątały na przykład miejsce pochówku Jerzego i Stanisława Narewskich oraz płka Lucjana Bończy-Ruszewskiego. - Co roku nasz ogólniak pamięta również o zmarłych nauczycielach szkoły, takich jak np. Tadeusz Grębecki - mówi Irena Błaszkowska, wychowawca IIc.

Lepiej ma szansę też wyglądać cmentarz żydowski w Tomaszowie, do którego wejście (zamknięte) położone jest od strony ul. gen. Stefana Grota Roweckiego. Tomaszowska firma Jerzego Zysiaka, na polecenie łódzkiej gminy żydowskiej, naprawiła bowiem ogrodzenie kirkutu, łatając m.in. wielką dziurę w murze, przez którą wchodzili wandale. - Naprawiliśmy też ponad ośmio-metrowy mur wewnątrz cmentarza- informuje Jerzy Zysiak.
Może wreszcie zabytkowy cmentarz przestanie być miejscem pijaństwa, sesji zdjęciowych nastolatków, a nawet... orgii, o których mówią mieszkający nieopodal ludzie.

Pieniądze zbierać będzie też Opoczno i to aż trzy dni. W niedzielę 30 października i we wtorek 1 listopada kwesta na cmentarzu przy ul. Moniuszki odbędzie się w godz. 9-17, a w poniedziałek 31 października od 14 do 17.
- Zbiórka polega na tym, że każdy może nabyć płytkę, wyprodukowaną przez Ceramikę Paradyż, która przedstawia akwarelę z zabytkowym kościołem św. Marii Magdaleny. Obraz powstał w czasie drugiej wojny światowej - mówi Wiesław Turek z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Opocznie.- Dochód przeznaczony będzie na drugi etap remontu tej świątyni. Zrobiono już elewację zewnętrzną i dach, a teraz odnowić trzeba wnętrze - dodaje.

Mieszkańcom Tomaszowa i Opoczna pozostaje pamiętać o śmierci, ponadczasowych kościołach i ludziach, którzy zasłużyli, by spoczywać w godnych warunkach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwesty na ratowanie nagrobków ruszą na miejskich cmentarzach - Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto