Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Arkady obchodzi 50 lat działalności. Od miejskich jatek do centrum kultury [ZDJĘCIA]

bead
Galeria Arkady to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na kulturalno-rozrywkowej mapie Tomaszowa Mazowieckiego. Właśnie świętuje 50-lecie działalności kulturalnej. Jak zmieniały się Arkady?

Centrum Tomaszowa, tym zawsze były Arkady. Ich historia rozpoczęła się około 180 lat temu wraz z rewolucją przemysłową, która przyciągnęła w nasze rejony hrabiego Antoniego Ostrowskiego. To właśnie on w 1788 roku sprowadził do nadpilickich lasów piece hutnicze, oraz dał nazwę osadzie na cześć swojego ojca Tomasza. Osada zaczęła się intensywnie rozwijać w 1822 roku kiedy to hrabia postawił na rozwój włókiennictwa. 6 lipca 1830 roku Tomaszów otrzymał prawa miejskie i wtedy też została podjęta decyzja o budowie w centrum jatek rzeźniczo-piekarniczych. Arkady w tym czasie były najważniejszym centrum handlowym miasta.

Źródła podają, że ich budowa trwała od 1830 do1837/38 roku. Prawie 130 lat na dawnej osiemdziesięciometrowej ulicy Marcepanowej sprzedawano mięsa, pieczywo, ciastka z kremem i owocami… W małych sklepikach można było kupić najtańsze i świeże mięso, a później także słodkości warzywa i owoce.

Przeznaczenie jatek zmieniło się około 1970 roku. Dzięki pomocy wojewódzkiego konserwatora zabytków z Łodzi Mieczysława Pracuty zaniedbane jatki adaptowano na działalność kulturalną. Na potrzeby "Galerii pod Arkadami" wyburzono wówczas ściany, dzielące wnętrze na dziesięć pomieszczeń oraz dołączono w północnej części ścianki, tworząc pomieszczenie socjalne. Poza tym wymieniono tynki i pokrycie dachu.

Pierwszym opiekunem galerii było tomaszowskie muzeum, a następnie Wydział Kultury Urzędu Miasta. Jatki stały się miejscem wystaw malarstwa, grafiki i fotografii artystycznej oraz spotkań z aktorami, ludźmi nauki, podróżnikami i literatami. Często wyświetlano także filmy połączono z dyskusjami z ich twórcami.

W roku 1995 galerię wydzierżawiła rodzina Państwa Sobańskich. Na ulicy Rzeźniczej urządzono Galerię Arkady, połączoną z kawiarnią. Organizowano wiele imprez kulturalnych takich jak: „Lenonade”, „Jam Sessions”, „Lato Miłości” , oraz zapraszano wspaniałych gości ze świata kultury i sztuki.

Ważną datą w historii był 14 lutego 2012 roku, gdy w Galerii doszło do poważnego pożaru. Pod wielkim znakiem zapytania stanęła jej dalsza działalność. Dzięki determinacji rodziny Sobańskich udało się przywrócić blask Galerii, która kilka lat później powróciła w wielkim stylu i działa do dziś.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto