Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Pasaże Pamięci w Tomaszowie przygotowuje wystawę o dawnych krawcach

Dagmara Kubczak
Na zdj. tomaszowscy krawcy i krawczynie, międzywojenny Tomaszów Mazowiecki (od lewej): Łaja Łokieć, Hersz Szaja, Alta Wajzberg, Rachmil Woland, Szewa Bromberg, Mordka Ajzenberg, Rojza Frajndlich.
Na zdj. tomaszowscy krawcy i krawczynie, międzywojenny Tomaszów Mazowiecki (od lewej): Łaja Łokieć, Hersz Szaja, Alta Wajzberg, Rachmil Woland, Szewa Bromberg, Mordka Ajzenberg, Rojza Frajndlich. Fundacja Pasaże Pamięci w Tomaszowie Maz.
Fundacja Pasaże Pamięci w Tomaszowie poszukuje zdjęć oraz informacji o dawnych krawcach i warsztatach krawieckich w Tomaszowie. Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje w swoich rodzinnych zbiorach, fundacja prosi o kontakt.

Fundacja Pasaże Pamięci zamierza skompletować jak najwięcej informacji oraz materiałów o dawnych warsztatach krawieckich oraz zaprezentować je w formie wystawy.

- Jedną z bardziej częstych profesji w międzywojennym Tomaszowie było krawiectwo - mówi Justyna Biernat z Fundacji Pasaże Pamięci. - W archiwalnych aktach meldunkowych oraz podaniach o dowody osobiste wielokrotnie pojawiają się: krawiec, krawczyni, krawcowa.

Wszyscy, którzy posiadają w swoich rodzinnych zbiorach materiały związane z dawnym krawiectwem - a mogą to być między innymi zdjęcia, listy, zaświadczenia, dyplomy, informacje o ich warsztatach i czeladnikach, a nawet narzędzia krawieckie - mogą je przekazać do siedziby fundacji (ul. Legionów 18) lub skontaktować się mailowo i telefonicznie. Będzie to pierwsza niewirtualna wystawa, jaką przygotują opiekunowie fundacji - prezes i fundator Justyna Biernat, Bartłomiej Sęk, wiceprezes oraz Karolina Gajek - Szczepanik, sekretarz Pasaży Pamięci.

Fundacja chciałaby nie tylko zgromadzić cenne materiały, ale również przeprowadzić wywiady z krawieckimi rodzinami. - Prosimy zatem o kontakt mailowy - [email protected]) lub telefoniczny (695-175-928) - podaje Justyna Biernat.

Wśród eksponatów, które już udało się odnaleźć w zbiorach oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie i urzędowych aktach miasta są m.in. fotografie żydowskich krawców i krawcowych z Tomaszowa, którzy żyli między pierwszą a drugą wojną światową. Na zdjęciach tych prezentują się Łaja Łokieć, Hersz Szaja, Alta Wajzberg, Rachmil Woland, Szewa Bromberg, Mordka Ajzenberg i Rojza Frajndlich.

Zobacz wydarzenia tygodnia w Łódzkiem:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto