Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zabytkowy most w Spale doczeka się remontu? Gmina pozyskała środki na dokumentację. Most powstał za czasów prez. Mościckiego [ZDJĘCIA]

bead
Most żelbetowy na Pilicy w Spale w dniu uroczystości poświęcenia, 27 września 1936 r.
Most żelbetowy na Pilicy w Spale w dniu uroczystości poświęcenia, 27 września 1936 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czy zabytkowy most w Spale doczeka się remontu? Gmina Inowłódz pozyskała środki na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia prac. Zabytkowy most powstał za czasów prezydenta Mościckiego.

Początkowo przez Pilicę w Spale przeprawiano się przez drewniany most wybudowany w 1884 roku. 30 lat później został on zniszczony przez wycofujące się wojska rosyjskie podczas I wojny światowej. W jego miejsce niemieccy żołnierze utworzyli prowizoryczny „most saksoński”. W 1936 roku przeprowadzono nowatorską operację wymiany pięciu drewnianych przęseł na stalowe.

W uroczystym poświęceniu i otwarciu zmodernizowanego i oryginalnego mostu z zatokami z kamiennymi ławkami i nowoczesnym oświetleniem uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki. Było to 27 września 1936 roku. Most został zburzony podczas II wojny światowej, a odbudowy dokonał w 1948 ten sam zespół ludzi, którzy przed wybuchem wojny go utworzyła, pod kierunkiem inżyniera Zygmunta Kossowskiego.

W 2011 roku patronem mostu został gen. broni Tadeusz Buk, dowódca Wojsk Lądowych, mieszkaniec Spały. Z uwagi na swoją bogatą historię wpisany został do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Jego długość to 125 metrów.

Niestety jest w złym stanie, wymaga pilnego remontu. O pozyskanie środków na ten cel zabiega gmina Inowłódz, koszty remontu szacuje się na 6 mln zł. Pierwszy krok w tym kierunku został zrobiony, władze gminy Inowłódz pozyskały środki na wykonanie dokumentacji projektowej. W dniu 2 listopada 2020 r. pomiędzy Województwem Łódzkim, a Gminą Inowłódz została zawarta umowa o przyznaniu dotacji na zadanie pn. „Remont mostu na rzece Pilicy w Spale – wykonanie dokumentacji projektowej”. Dotacja w wysokości 67 700,00 zł została udzielona z budżetu Województwa Łódzkiego w ramach konkursu na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto