Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z termami w Tomaszowie Maz.? Urząd rozstrzygnął przetarg na wykonanie koncepcji Parku Zdrowia

bead
W Urzędzie Miasta w Tomaszowie rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie koncepcji Parku Zdrowia przy ul. Strzeleckiej, czyli basenów z wodą termalną, które mają powstać na tomaszowskich błoniach.

Przypomnijmy, że odwiert geotermalny na terenie położonym między areną lodową a osiedlem mieszkaniowym rozpoczął się w marcu 2019 roku. Całą kwotę na wykonanie odwiertu, czyli około 13 mln zł, przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rok później poznaliśmy parametry badanej wody. Okazało się, że są zbliżono do tych, które ma woda wykorzystywana termach w Mszczonowie. Jej temperatura to 42 st. C, a wydajność to ok. 80 m3/h. Choć jej parametry nie pozwolą na ogrzewanie całego miasta, jak planowano, to jednak woda będzie mogła być wykorzystana na wiele innych sposobów.

Jak wynikało z raportu, temperatura i wydajność wody termalnej z otworu Tomaszów Mazowiecki pozwalają na odbiór ciepła od wody termalnej przy wykorzystaniu sprężarkowych pomp ciepła do zasilania w ciepło wewnętrznych niskotemperaturowych sieci ciepłowniczych, np. obiektów sportowych, obiektów rekreacyjnych, basenów itp. Woda słodka, z jaką mamy do czynienia w odwiercie Tomaszów Mazowiecki GT-1, nie wymaga odwiertu zatłaczającego oraz kosztownych nakładów w infrastrukturę, z czym mamy do czynienia w przypadku solanek. Jak czytamy w raporcie uzyskane parametry eksploatacyjne wody termalnej pozwalają na wykorzystanie jej w balneologii (w zależności od zwartości składników swoistych - leczniczych) lub rekreacji, w tym do napełniania basenów rekreacyjnych.

Teraz urząd miasta wykonał kolejny krok w kierunku budowy basenów termalnych na tomaszowskich błoniach. Pod koniec sierpnia został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie koncepcji geotermalnego Parku Zdrowia przy ul. Strzeleckiej. Przetarg wygrała firma PRO-INVEST SOLUTIONS z Krakowa, która zaproponowała kwotę 151 tys. zł. Ponieważ oferta mieściła się w zakładanym budżecie, przetarg został rozstrzygnięty. Na wykonanie koncepcji firma na czas do listopada tego roku. Koncepcja będzie podstawą do pozyskania środków zewnętrznych, bo tylko dzięki nim inwestycja może zostać zrealizowana. Władze miasta zamierzają sięgać m.in. do programów RPO Województwa Łódzkiego oraz WFOŚiGW.

Jak ma wyglądać Park Zdrowia na Błoniach?
Obiekt będzie skupiał się głównie na funkcjach zdrowotnych, stąd jego nazwa. Nie zabraknie jednak niecek basenowych i atrakcji dla dzieci, ale założeniem jest by, nie był to tylko kolejny aquapark, tylko obiekt nastawiony na działania i funkcje związane ze zdrowiem, rehabilitacją, odnową, fizjoterapią, służący wszystkim mieszkańcom niezależnie od wieku. Oferta ma uzupełniać i poszerzać działania ORDN.

- Przygotowywana koncepcja ma przewidywać jak najszersze wykorzystanie źródła geotermalnego oraz możliwość etapowania inwestycji w ramach modułów wraz z rozwijającymi się potrzebami. Do celów basenowych zostanie w głównej mierze wykorzystana woda geotermalna. Służyć ona też będzie celom grzewczym i użytkowym, gdyż planowane jest wykorzystanie obiegu zamkniętego. Obiekt na być oparty o zieloną energię, także instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła. Zagospodarowanie terenu w nowej formie ma łączyć Wodny park Zdrowia Arenę Lodową z Przystanią. Celem jest także stworzenie miejsca na imprezy miejskie na błoniach - mówi Joanna Grześkowiak z Urzędu Miasta w Tomaszowie Maz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto