Będzie podwyżka podatków od nieruchomości w Tomaszowie Maz.? Projekt nowych stawek na najbliższej sesji

bead
Wiele wskazuje, że szykuje się podwyżka podatków od nieruchomości w Tomaszowie Maz. Projekt uchwały w tej sprawie będzie omawiany podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej.

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej Tomaszowa został przygotowany projekt uchwały o nowych stawkach podatków od nieruchomości. Jak czytamy w uzasadnieniu, wzrosną wszystkie stawki, poza stawką od garaży. Podwyżka stawek podatków od nieruchomości będzie wprowadzona drugi rok z rzędu i ma dać do budżetu dodatkowe 1,8 mln zł. Jak również czytamy w uzasadnieniu, miasto zmienia swój wizerunek i aby ta tendencja się utrzymała potrzebne są większe dochody, także z podatków. Dodatkowo podwyżki podatków dla mieszkańców przyczynią się w pewnym stopniu do zniwelowania skutków powodujących utratę dochodów własnych gminy spowodowaną zmianami w ustawach o podatku dochodowym, minimalnym wynagrodzeniu za pracę i Karcie Nauczyciela wprowadzonymi przez władze centralne.

Jakie mają być nowe stawki podatków od nieruchomości w Tomaszowie? Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wynieść 0,94 zł za 1 mkw (obecnie to 0,91 zł) od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego nowa stawka 0,42 zł, (poprzednio 0,36 zł) od 1 mkw powierzchni. Ma wzrosnąć stawka podatku od budynków lub ich części mieszkalnych: - 0,75 zł od 1 mkw powierzchni użytkowej, podczas gdy obecna stawka to 0,65 zł; związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,55 zł, a obecnie to 20,60 zł.

Również podczas najbliższej sesji ma zostać przyjęta uchwała o ulgach w podatku od nieruchomości, dla właścicieli, którzy zamontują instalacje fotowoltaiczne. Uchwalona zostanie również nowa stawka za odbiór śmieci niesegregowanych, zgodnie z nowym prawem musi być ona co najmniej dwa razy wyższa niż stawka za odbiór śmieci segregowanych. W Tomaszowie oznacza to więc podwyżkę obecnej stawki o kilka złotych, stawka za śmieci posegregowane zostaje bez zmian.

Porządek sesji zwołanej na 28 listopada, godzina 10:
1. Otwarcie sesji i powitanie zebranych.
2. Przedstawienie porządku obrad XX sesji Rady Miejskiej.
3. Przyjęcie protokołu z XVIII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego
z dnia 4 października 2019 roku.
4. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w „Budżecie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na rok 2019”.
5. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały Nr IV/32/2019 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego w sprawie uchwalenia „Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2019-2030”.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznych.
7. Podjęcie uchwały w sprawie pomników przyrody.
8. Podjęcie uchwały w sprawie użytków ekologicznych.
9. Podjęcie uchwały w sprawie określenia metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty.
10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
11. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
12. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały Nr X/92/2015 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
13. Podjęcie uchwały w sprawie górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat na rzecz gminy oraz w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
14. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały nr XIX/151/2019 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego w sprawie częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ponoszonej przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych przez członków rodzin wielodzietnych.
15. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
16. Podjęcie uchwały w sprawie wspierania tomaszowskiego sportu.
17. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego do Młodzieżowej Rady Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
18. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2020”.
19. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji.
20. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działanie Zastępcy Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
21. Informacja o działalności Prezydenta Miasta w okresie między sesjami
oraz z wykonania uchwał podjętych na poprzedniej sesji.
22. Informacja o działalności Przewodniczącego Rady Miejskiej
i Wiceprzewodniczących w okresie między sesjami.
23. Korespondencja i sprawy różne.
24. Zamknięcie obrad XX sesji Rady Miejskiej.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nur warchait

A czego POPiS nie zepsuł...?Tylko stosunków z najeźdźcą Jarmułkowym.Zdrajcy i kolaboranci.Tfuu...

G
Gość

Wam to już się po[wulgaryzm]o... Nie macie skąd wziąść pieniędzy na swoje pensyjki to trzeba podatników o[wulgaryzm]!!!

Dodaj ogłoszenie