Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystość w Archiwum Państwowym: 30-lecie tomaszowskiego koła historycznego (zdjęcia)

Joanna Dębiec
Niezwykła uroczystość odbyła się dziś (14 grudnia) w siedzibie tomaszowskiego archiwum przy ul. Spalskiej 120. Zorganizowano ją z okazji trzydziestej rocznicy reaktywowania koła w Tomaszowie.

Część merytoryczną prowadziła prof. Jolanta Daszyńska, prezes Oddziału Łódzkiego PTH. Zapowiedziała ona referaty przedstawicieli koła tomaszowskiego. O tym, jak prężnie koło działało w naszym mieście opowiadał regionalista Jerzy Wojniłowicz, a wybitnych, zmarłych członków koła (Włodzimierza Rudzia, Jana Piotra Dekowskiego, Ryszarda Kotewicza, Antoniego Woskowskiego i Mariana Witka) przypomniał dr Andrzej Wróbel, kierownik archiwum oraz prezes Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Potem przemawiał dr Tomasz Matuszak -dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie, który opowiedział o współpracy swojej placówki z obchodzącym jubileusz kołem. Stwierdził, że tomaszowskie koło jest niezwykle aktywne, inne działające w Polsce komórki PTH mogą brać z niego przykład.

W uroczystości w archiwum brał udział prof. Jan Szymczak, prezes Zarządu Głównego PTH, który Jerzemu Wojniłowiczowi z Tomaszowa wręczył dyplom uznania „za długoletnią owocną pracę na rzecz Polskiego Towarzystwa Historycznego”.
Spotkanie uświetnił udany występ dzieci i młodzieży ze scholii parafii pw. św. Marcinaw Białobrzegach. Młodzi artyści zaprezentowali kolędy i pastorałki. Potem były życzenia dalszych sukcesów dla tomaszowskiego koła PTH składane na ręce dr Andrzeja Wróbla i pyszny tort.

Koło PTH koło zajmuje się popularyzacją wiedzy historycznej m.in. poprzez wygłaszane odczytów dla swoich członków oraz referatów dla szerszego forum, jak również organizowanie sesji popularnonaukowych, spotkań, wystaw i konkursów dla uczniów. Koło występuje też z inicjatywami takimi, jak np.: podjęcie starań o umieszczenie na budynku Urzędu Pocztowego tablicy upamiętniającej historyczne wydarzenia z listopada 1918 r. czy przekazanie do Urzędu Miasta propozycji tekstów do tablic informacyjnych, które miały być umieszczone na znaczących budowlach oraz na tych domach, w których urodziły się lub w młodości mieszkały osoby zasłużone później dla miasta i kraju. Takich inicjatyw było dużo więcej i zakończyły się one sukcesem. Wielu członków koła podejmowało i podejmuje się badań historycznych, dzięki którym wiedza o dziejach Tomaszowa i okolic staje się coraz bardziej pełna.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto