Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają przygotowania do 25. Kwesty Ratujmy Tomaszowskie Cmentarze. Potrzebni wolontariusze!

bead
Trwają przygotowania do 25. Kwesty Ratujmy Tomaszowskie Cmentarze, która odbędzie się w dniach 30 października i 1 listopada na tomaszowskich nekropoliach. W tym roku zbiórka będzie prowadzona na renowację symbolicznego nagrobka pastora Maya.

Trwają przygotowania do Kwesty "Ratujmy Tomaszowskie Cmentarze", która już po raz 25. odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim podczas Wszystkich Świętych. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Poszukiwani są wolontariusze, którzy staną z puszkami przy bramach tomaszowskich nekropolii.

W tym roku zaplanowano, że zbiórka odbędzie się nie tylko 1 listopada, ale również w niedzielę, 30 października, ponieważ z pewnością tego dnia wielu mieszkańców będzie odwiedzać groby bliskich. W tym roku również po raz pierwszy oprócz cmentarzy przy ul. Smutnej i Dąbrowskiej, kwesta odbędzie się na cmentarzu na Białobrzegach. Wolontariusze będą czekać na datki do godziny 16. Ale aby udało się plany zrealizować, potrzebna jest pomoc. Mile widziani są uczniowie tomaszowskich szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie miasta, seniorzy, samorządowcy, przedstawiciele miejskich instytucji, którzy w dyżurach godzinnych będą czekać z puszkami.

W tym roku za zebranie pieniądze odnowiony będzie nagrobek pastora i działacza społecznego Leona Witolda Maya, który znajduje się na cmentarzu ewangelickim przy ul. Smutnej. L. W. May urodził się na Litwie i był polskim duchownym luterańskim. Od 1913 był proboszczem parafii ewangelickiej w Tomaszowie Mazowieckim piastując tę funkcję do wybuchu II wojny światowej. Deklarował się jako Polak, co w Tomaszowie z silną i dobrze zorganizowaną mniejszością niemiecką było postawą wzbudzającą kontrowersje wśród lokalnej wspólnoty luterańskiej. W czasie drugiej okupacji niemieckiej został aresztowany i uwięziony najpierw w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie w Łodzi, zaś latem 1940 został deportowany do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie zmarł.

Pastor jest patronem ulicy na drugim pod względem wielkości osiedlu mieszkaniowym w rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim na Osiedlu Hubala. Jest również wymieniony na tablicy pamiątkowej przed najstarszą szkołą średnią – I LO im. Jarosława Dąbrowskiego, jako część polskiej inteligencji wymordowanej przez Niemców podczas drugiej okupacji Tomaszowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto