MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szaniec Hubala do renowacji. Powołano komitet jego odbudowy

Andrzej Wdowski
Szaniec Hubala, miejsce śmierci legendarnego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, poddany ma być renowacji...
Szaniec Hubala, miejsce śmierci legendarnego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, poddany ma być renowacji... Andrzej Wdowski
Szaniec Hubala do renowacji. Przy szańcu ma stanąć tzw. "ściana pamięci". Znajdą się na niej tablice Hubalczyków i osób zasłużonych dla oddziału. Na czele komitetu odbudowy szańca stanął starosta opoczyński Marek Ksyta.

Szaniec Hubala do renowacji.

Szaniec majora Henryka Dobrzańskiego Hubala, wybudowany przed 35 laty w miejscu jego bohaterskiej śmierci w Anielinie koło Opoczna jest w złym stanie technicznym. Także jego otoczenie pozostawia wiele do życzenia.

Obiekt narażony na naturalną degradację, akty wandalizmu i częste kradzieże nie prezentuje się dziś tak jak życzyłby sobie tego zapewne twórca projektu szańca śp. prof. Wiesław Śniadecki. Także postać legendarnego majora nakazuje, by to miejsce wyglądało zgoła inaczej. I wszystko wskazuje na to, że tak wkrótce się stanie.

Podjęta została bowiem decyzja o powołaniu "Komitetu Renowacji Szańca Majora Hubala" w Anielinie koło Opoczna. W jego skład weszli m.in. członkowie grupy inicjatywnej: Marek Ksyta, starosta opoczyński, Henryk Sobierajski, wnuk mjra Hubala, ppłk Marcin Budzyński, dowódca 25. batalionu dowodzenia w Tomaszowie Maz., Wiesław Turek, przedstawiciel starostwa oraz redaktorzy strony www.majorhubal.pl - Andrzej Dyszyński i Łukasz Ksyta.
Do składu komitetu zaproszono też płk. Mariana Zacha - wiceprezesa Środowiska Hubalczyków, Tadeusza Krepsa - prezesa Stowarzyszenia "Rodzin Westerplatczyków i Hubalczyków", a także Mieczysława Stępnia, wójta gminy Poświętne.

- Przygotowanie niezbędnej dokumentacji i uzyskanie stosownych pozwoleń na przeprowadzenie prac renowacyjnych szańca, a także zgromadzenie środków finansowych potrzebnych by ten cel zrealizować będzie głównym zadaniem powołanego komitetu - mówi Marek Ksyta, jego przewodniczący. -Uznano również, że w najbliższym sąsiedztwie szańca powinna stanąć tzw. "ściana pamięci", na którą zostaną przeniesione aktualnie znajdujące się w szańcu tablice Hubalczyków oraz osób zasłużonych dla oddziału majora Hubala.

W przyszłości, jak dodaje Marek Ksyta, na tej ścianie pamięci będą umieszczane kolejne tablice upamiętniające żołnierzy OWWP mjr. Hubala i współpracowników oddziału.

W miejscu, gdzie obecnie stoi szaniec, umieszczono najpierw prosty, brzozowy krzyż i tabliczkę z napisem: "Tu poległ w bohaterskiej walce z najeźdźcą major Dobrzański Hubal. Rok 1940. Cześć Jego Pamięci". Stało się to w czerwcu 1945 roku, gdy do anielińskiego lasu, miejsca ostatniej bitwy Hubalczyków z Niemcami, przybyło kilku z nich, z byłym adiutantem Hubala Henrykiem Ossowskim na czele. Miejsce to wskazał 16-letni Zygmunt Laskowski, który mieszkał najbliżej młodnika, w którym 30 kwietnia 1940 r. zginął Hubal.

Od tej pory, co roku, w niedzielę najbliższą daty śmierci majora, przybywali tam jego byli podkomendni, by uczcić rocznicę jego śmierci.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto