Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie Sejmiku Zalewu Sulejowskiego w Twardej. Żeglarze i przedsiębiorcy chcą mówić wspólnym głosem [ZDJĘCIA]

bead
W Twardej (gm. Tomaszów Maz.) 9 grudnia odbyło się III seminarium zorganizowane przez Sejmik Zalewu Sulejowskiego. Sejmik to wspólna inicjatywa żeglarzy, wodniaków i przedsiębiorców działających nad zalewem, którzy chcą wspierać działania związane z rewitalizacją Zalewu Sulejowskiego, a jednocześnie wspólnie walczyć o swoje interesy.

Sejmik Piotrkowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (najwyższa władza żeglarzy w okręgu łódzkim, w strukturze Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu) w sierpniu tego roku podjął uchwałę o realizacji projektu „Rewitalizacja Zalewu Sulejowskiego i jego otuliny”. Projekt polega na skutecznym oddziaływaniu środowiska żeglarskiego, wodniackiego, biznesowego, oświatowego, turystycznego, samorządowego na podmioty, od których zależy właściwe utrzymanie stanu wody w zbiorniku, gospodarowanie gruntami wokół zbiornika, rozwój ruchu turystycznego i obsługi turystycznej w celu uatrakcyjnienia i rozwoju turystyki na Zalewie i w otulinie Zalewu Sulejowskiego. Polega również na współpracy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą wokół zbiornika, szkoleniową, turystyczną, naukową. Współpraca ma polegać na wymianie informacji, doświadczeń, pomysłów w rozwijaniu turystyki i obsługi turystycznej na Zalewie i jego otulinie. Współpraca ma również polegać na wspólnym wypracowywaniu stanowisk prezentowanych wobec wyższych władz, urzędów, przedsiębiorców i turystów operujących na Zalewie i w jego otulinie. Celem projektu jest intensyfikacja ruchu turystycznego, podnoszenie jakości usług i obsługi turystycznej wraz z podnoszeniem jakości wody w Zalewie.

Na seminariach rozmawiają o problemach

Formą pracy w projekcie będą seminaria. Seminaria i ich postanowienia będą wytycznymi do współpracy z podmiotami takimi jak Wody Polskie, Lasy Państwowe, jednostki samorządu terytorialnego (JST), ministerstwa, Sulejowski Park Krajobrazowy, organizacje pozarządowe, Polska Akademia Nauk, biznes, placówki oświatowe i kultury. Seminaria mają również za zadanie podnoszenie wiedzy z zakresu przepisów tyczących Zalewu i jego otuliny oraz świadomości przyrodniczo-ekologicznej.

Jak do tej pory odbyły się trzy seminaria. We wrześniu odbyło się pierwsze seminarium z udziałem zastępcy dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, dyrektora Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, radnej Powiatu Piotrkowskiego, prezesa PtOZŻ oraz przedstawicieli podmiotów operujących na terenie Zalewu Sulejowskiego i w jego otulinie.

Uczestnicy przedstawili zakres swojej działalność, swoje doświadczenia na przestrzeni 7-30 lat działalności. Problemy, z którymi się borykają prowadząc przystanie, powtarzają się od lat i dotyczą krótkookresowych umów dzierżawy, niepewność dotycząca przedłużenia umów, niedostateczna przejrzystość decyzji, arogancja urzędników wobec dzierżawców i klientów. Relacje z władzami samorządów gmin wymagają poprawy. Problemy doskwierające to śmieci wokół Zalewu, brak planów zagospodarowanie przestrzennego, pozwolenia inwestycyjne, brak pełnej kanalizacji wokół Zalewu.

Uczestnicy wskazali na niską dochodowość małych przedsięwzięć szkoleniowych na Zalewie ze względu na weekendowy charakter turystyki nad Zalewem, brak zachęt dla turystów w formie atrakcji, brak reklamy Zalewu w Polsce, odczuwalny brak nadrzędnego „patrona” obszaru Zalewu i jego otuliny.

Kolejne seminarium odbyło się w październiku i wzięły w nim udział m.in. 34 osoby reprezentujących porty i przystanie, kluby szkolące żeglarzy, hotele Molo i Magellan, dzierżawców terenów nad Zalewem, biznes. Wówczas to podpisano porozumienie między partnerami projektu.

Rozmowy o kanalizacji i projekcie ekomariny

Ostatnie seminarium odbyło się 9 grudnia w Twardej (gm. Tomaszów) z udziałem przedstawicieli Sejmiku Województwa Łódzkiego, włodarzy gmin i powiatów otaczających Zalew Sulejowski, przedstawicielem RZGW, dyrektorami Dep. Rolnictwa i PROW, i Sportu i Turystyki . Poruszana tematyka to m.in. plany gmin dotyczące ochrony Zalewu przed presją wodno-ściekową, pomysły na intensyfikowanie ruchu turystycznego, podnoszenia jego standardu oraz drogi niwelowania przeszkód rozwoju turystyki na i nad Zalewem Sulejowskim w standardzie zbliżonym do oczekiwań turystów z okolic i z całej Polski, projekty dla dzieci i młodzieży: Szkolne Grupy Wodniackie i Aktywni Błękitni.

- Po ostatnim seminarium postawiono kilka postulatów skierowanych do samorządów gminnych i samorządu wojewódzkiego. To przede wszystkim pilne dokończenie infrastruktury kanalizacyjnej w sołectwach przylegających do Zalewu Sulejowskiego, egzekwowanie podłączeń kanalizacyjnych posesji w pasie Zalewu w odpowiedniej odległości od lustra wody, opracowanie gminnego planu promocji ruchu turystycznego w pasie przy zalewowym obejmującym najbliższe sołectwa - mówi Paweł Wojciechowski koordynator projektu.

Do władz Województwa Łódzkiego skierowano się z prośbą o objęcie patronatem i współfinansowanie majowej imprezy „Ogólnopolska promocja turystyki w regionie Zalewu Sulejowskiego na bazie inauguracji sezonu żeglarskiego- edycja 2022”, a także o zamówienie projektu ekomariny nad Zalewem Sulejowskim jako wyznacznika standardu obsługi ruchu turystycznego na Zalewie. Również podczas ostatniego seminarium przedstawiciele gminy Tomaszów opowiadali o projekcie rewitalizacji plaż w Smardzewicach, która wkrótce będzie realizowana.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto