Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smardzewice zawsze wolne w trzech aktach. Dziś wielkie widowisko

wola
Ostatnie próby przed piątkowym wydarzeniem
Ostatnie próby przed piątkowym wydarzeniem Fot. Szymon Panfil
Plejada łódzkich aktorów wspomagana przez mieszkańców Smardzewic na czele z wójtem Franciszkiem Szmiglem są gwarancją, że piątkowy wieczór nad Pilicą będzie niezapomniany. 
Już dzisiaj o godzinie 17 rozpoczną się uroczystości związane z 600-leciem Smardzewic.

Będą to obchody wyjątkowe, bo teatralne, a całe widowisko rozegra się w plenerze, w trzech miejscach Smardzewic. 
O godzinie 17 odbędzie się msza polowa w intencji mieszkańców Smardzewic, po niej o godz. 18 ruszy widowisko.

Pierwsza scena to objawienie św. Anny gospodarzowi ze Smardzewic, Wojciechowi Głowie, które miało miejsce w 1620 roku, tłem będzie źródełko bijące do dziś, a które według opowieści wytrysnęło na znak dany przez św. Annę. Druga część spektaklu rozegra się pod kościołem św. Anny, jest Wielka Sobota 1905 roku, a mieszkańcy wsi przeżywają ożywienie duchowe i patriotyczne, niechęć do cara się mnoży, mnożą się też represje, dochodzi do rozruchów...


Ostatnia scena rozegra się na terenie Ogrodów Smardzewickich. Przeniesiemy się w 1929 rok, gdy do wsi przyjeżdża prezydent Ignacy Mościcki. Gościa, którego zagra sam wójt gminy Tomaszów Franciszek Szmigiel, powita rodowity smardzewianin prof. Seweryn Dziubałtowski, w którego wcieli się wnuk profesora Antoni Miernik.


- W widowisku występuje dziesięciu zawodowych aktorów z Łodzi, w tym gronie są bardzo znani aktorzy, z dużym dorobkiem artystycznym. Obok nich mamy grupy amatorskie ze Smardzewic i z okolicznych wsi - mówi Tomasz Bieszczad, reżyser i twórca scenariusza spektaklu. - To będzie specyficzne widowisko, w pewnym sensie "autobiograficzne" - jeśli odniesiemy je do mieszkańców Smardzewic. Ten autentyczny, spontaniczny żywioł musi tam wybrzmieć, tego nie zagra żaden zawodowiec. Jestem pewien, że wszyscy znakomicie dadzą sobie radę i razem stworzą "piorunujący konglomerat". 


Tak więc oprócz łódzkich aktorów wystąpią dzieciaki z Boguszyc, Mali i Duzi Smardzewianie, orkiestra OSP ze Smardzewice, widzów powiozą właściciele koni i bryczek z całej gminy i gmin okolicznych .
Podstawą do stworzenia tego wyjątkowego scenariusza była autentyczna relacja Wojciecha Głowy z 1620 r. z objawienia, książka Ludwika Stańczykowskiego "Płonąca wieś", "Gawędy znad Modrych Wód" Andrzeja Kobalczyka i "Opoczyńskie Smardzewice" Dekowskiego i rękopisy Józefa Ostrowskiego z Muzeum w Opocznie.


Organizatorami imprezy są Łódzki Dom Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna oraz jednostka OSP w Smardzewicach. Patronat nad przedsięwzięciem objęli Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Piotr Kagankiewicz, starosta tomaszowski oraz Franciszek Szmigiel, wójt gminy Tomaszów Maz. Artystyczne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe przedsiębiorców związanych ze Smardzewicami. Wszystkim organizatorzy serdecznie dziękują, a widzów zapraszają na wieczór pełen emocji, wzruszeń i dobrej zabawy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto