Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszaki Trzech Króli w Tomaszowie przeszły ulicami 6 stycznia 2024. Tomaszowianie tłumnie przyszli pokłonić się Dzieciątku. ZDJĘCIA, FILM

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Orszaki Trzech Króli w Tomaszowie przeszły ulicami miasta, 6 stycznia 2024, w związku ze świętowaną w Kościele Katolickim uroczystością Objawienia Pańskiego. Tomaszowianie tłumnie przyszli pokłonić się Dzieciątku. Zobaczcie zdjęcia, a także film z tego wydarzenia!

Orszaki Trzech Króli przemaszerowały ulicami Tomaszowa Mazowieckiego 6 stycznia 2024 roku już po raz 12. Wyruszyły około godz. 14 z czterech tomaszowskich parafii: NMP Królowej Polski, św. Jadwigi Królowej, św. Antoniego i św. Rodziny, by dotrzeć na plac przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Tam wspólnie kolędowano, a później w zaaranżowanej na scenie betlejemskiej stajence oraz z wykorzystaniem wielkiego telebimu, odbyło się okolicznościowe, plenerowe widowisko. Byli Pasterze, Aniołowie i oczywiście Trzej Królowie, którzy przyszli złożyć pokłon nowonarodzonemu Dzieciątku. Kacper, Melchior i Baltazar przynieśli dary - mirrę, kadzidło i złoto. Przedstawienie reżyserowała Kamila Anna Dubilas, dyrektorka Wolborskiego Centrum Kultury.

Święta Rodzina i świadectwo Baltazara

Role Świętej Rodziny przypadły prawdziwej tomaszowskiej rodzinie z parafii NSJ. Maryją była Katarzyna Mucha, Józefem Sławomir Mucha, a malutkim Jezuskiem ich synek, Józef Mucha. Rodzinę tę podczas niedzielnych mszy świętych wypatrzył w kościele ksiądz Łukasz Biś, wikariusz. To on spinał też organizacyjnie całe wydarzenie, jakim był Orszak Trzech Króli w Tomaszowie Mazowieckim.

W Pasterzy wcielili się Łukasz Durma i Daniel Buczyński, w Aniołów Anna Wiśniewska, Marta Gogól, Barbara Bernaciak i Piotr Czapnik, zaś w Heroda - Andrzej Fąk.

Z aplauzem tłumnie przybyłych tomaszowian spotkały się także role Trzech Króli, których zagrali Mamuye Silassie, Antoni Świercz i Oliwier Kuźba. Zainteresowanie wzbudzał zwłaszcza pochodzący z Etiopii Mamuye jako Baltazar, który w tomaszowskim orszaku uczestniczył już po raz 11. W Polsce poznał przed laty swoją przyszłą żonę i żyje z nią tu już od 1992 roku. Czym dla niego jest udział w takiej uroczystości?

- To świadectwo - odpowiada bez chwili wahania Mamuye Silassie. - Świadectwo, że chrześcijanie powinni się w takim dniu, jakim jest Objawienie Pańskie, zebrać po to, żeby oddać pokłon Jezusowi. Przecież On jest dawcą życia, On przyszedł na świat po to, żebyśmy my mogli razem z nim mieszkać w Niebie. Taka jest nasza wiara i wielkim zaszczytem jest uczestniczyć w takich chwilach.

Na wszystkich uczestników Orszaku Trzech Króli w Tomaszowie czekał przy kościele NSJ gorący żurek, pajda ze smalcem, oscypki i ciasto, a także kawa, herbata i czekolada. Później w kościele odbył się koncert Macieja Miecznikowskiego, a wieczorem msza święta o Objawieniu Pańskim. Rozstrzygnięto też konkurs "Najpiękniejsza bombka bożonarodzeniowa".

Partnerem Orszaku Trzech Króli w Tomaszowie Mazowieckim był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a współorganizatorami lokalne samorządy - powiat tomaszowski, miasto Tomaszów oraz gmina Tomaszów Mazowiecki.

Orszaki Trzech Króli w Tomaszowie przeszły ulicami 6 stycznia 2024. Tomaszowianie tłumnie przyszli pokłonić się Dzieciątku. ZDJĘCIA, FILM

Orszaki Trzech Króli z czterech tomaszowskich parafii przeszły ulicami miasta, by w szopce przy kościele NSJ pokłonić się Dzieciątku

Orszaki Trzech Króli w Tomaszowie przeszły ulicami 6 styczni...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto