Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni powiatu tomaszowskiego zadecydowali o likwidacji MDK i schroniska młodzieżowego

Beata Dobrzyńska
Podczas wtorkowej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego radni zadecydowali o zamiarze likwidacji schroniska młodzieżowego na Przystani oraz Młodzieżowego Domu Kultury wchodzących w skład Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego.

Podczas wtorkowej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego radni zadecydowali o zamiarze likwidacji schroniska młodzieżowego na Przystani oraz Młodzieżowego Domu Kultury wchodzących w skład Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego. Nie brakowało emocji, bo chociaż władze powiatu chcą dalej mieć jednostkę, która zajmie się szeroko rozumianą kulturą, to jednak pracownicy oraz podopieczni MDK tak łatwo nie chcieli odpuścić.

- Gdyby chodziło o likwidację, to sam bym z państwem trzymał te plakaty i podpisał się pod listą przeciwko likwidacji, ale chodzi o przekształcenie, które jest potrzebne powiatowi, m.in. by pozyskać środki na generalny remont obiektów byłej budowlanki - przekonywał starosta Mirosław Kukliński i pokazywał wizualizację, jak obiekty przy ul. Farbiarskiej będą wyglądać, jeśli uda się sięgnąć po unijne środki. Mówił także, że baza Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego jest zniszczona i wymaga remontu, że przecież przedstawiciel MDK uczestniczył w pracach nad koncepcją zagospodarowania byłej budowlanki i że obecna siedziba przy ul. Mościckiego zostanie sprzedana. Obecny za sesji Tomasz Zdonek, dyrektor zespołu bardzo emocjonalnie mówił o MDK-u, jego historii, działalności i problemach. Twierdził, że o likwidacji czy przekształceniu nie było mowy, a jedynie o przeprowadzce na ul. Farbiarską.

Jako pierwsze była procedowania uchwała o zamiarze likwidacji Schroniska Młodzieżowego, likwidacja podyktowana jest przede wszystkim względami ekonomicznymi. Schronisko pracuje cały rok, ale przychody w żaden sposób nie pokrywają kosztów.

Kolejna była u chwała o zamiarze likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury. Głównym powodem likwidacji MDK jest fakt, że funkcjonuje on w oparciu o przepisy prawa oświatowego. Po reorganizacji będzie działał na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Dzięki temu m.in. placówka będzie mogła zajmować się nie tylko dziećmi i młodzieżą, ale również dorosłymi czy osobami wykluczonymi, będzie miała większe możliwości pozyskiwania dochodów czy składania projektów.

Powiat liczy także na oszczędności, bo pracownicy nowego ośrodka nie będą już zatrudniani na kartę nauczyciela, a to oznacza, że będą pracować więcej godzin i bardziej elastycznie. Po przyjęciu tych uchwał radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o powołaniu Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, które zacznie działalność od kwietnia przyszłego roku.

Społeczność MDK opuszczała salę obrad zdenerwowana i rozgoryczona. Podkreślają, że nikt nie usiadł z nimi do stołu, by powiedzieć im, co ich czeka, na przenosiny byli gotowi, ale likwidacji się nie spodziewali. Niestety wraz z likwidacją będą pozbawieni przywilejów wynikających z karty nauczyciela, ale też boją się, czy w ogóle pracę utrzymają.

Schronisko ma działać tylko do sierpnia przyszłego roku. Młodzieżowy Dom Kultury również ma przestać działać w sierpniu 2017 roku, ale już 1 kwietnia przyszłego roku ma zacząć działać Powiatowe Centrum Animacji Społecznej, które przejmie zadania MDK.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto