Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrącenie nastolatek na hulajnogach w Tomaszowie. Policja przypomina o zasadach poruszania się hulajnogami

bead
archiwum naszemiasto.pl
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na pl. Kościuszki w Tomaszowie. Samochód potrącił nastolatki, które przejeżdżały przez przejście dla pieszych na elektrycznych hulajnogach. Policja przypomina, jakie obecnie zasady dotyczą poruszania się na hulajnogach.

Do niebezpiecznego wypadku doszło na pl. Kościuszki w Tomaszowie. We wtorek, 22 marca, około godziny 17 samochód osobowy marki volkswagen potrącił dwie nastolatki w wieku 12 i 18 lat, które przejeżdżały na hulajnogach elektrycznych przez przejście dla pieszych. Dziewczyny z obrażeniami zostały zabrane do szpitala.

Policja ustala okoliczności zdarzenia i przypomina, jakie obecnie zasady dotyczą poruszania się na hulajnogach. Co ważne, hulajnogą i rowerem nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych, nawet jeśli jest zielone światło. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wzdłuż przejścia jest wyznaczona ścieżka dla rowerów.

Obowiązki jeżdżących na hulajnogach

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
  • Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Jakie uprawienia są potrzebne?

  • Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może jeździć na hulajnodze elektrycznej wyłącznie w strefie zamieszkania, pod nadzorem osoby dorosłej.
  • Od momentu ukończenia 10 roku życia, można poruszać się na e-hulajnodze elektrycznej po drogach publicznych, jednak pod warunkiem nabycia uprawnień: karta rowerowa czy prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 i T.
  • Od osób, które ukończyły 18 rok życia posiadanie wyżej wymienionych uprawnień nie jest wymagane.

Przepisy zabraniają:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto