Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od listopada będą niższe ceny miejskiego ciepła w Tomaszowie Maz.

Beata Dobrzyńska
Po raz pierwszy od lat tomaszowianie zapłacą mniej za miejskie ciepło. Nowe taryfy już zostały zaakceptowane i zaczną obowiązywać od 1 listopada. Niektórzy zapłacą nawet 25 proc. mniej. Na razie nie wiadomo jeszcze, co z cenami wody od nowego roku.

Od listopada mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego zapłacą mniej za ciepło dostarczane przez Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe stawki. Po raz pierwszy od 16 lat nastąpiła obniżka ceny ciepła dla mieszkańców Tomaszowa we wszystkich sześciu grupach taryfowych jednocześnie.

Nowe taryfy zatwierdzone

Na początku października, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził trzynastą taryfę dla ciepła zaproponowaną przez Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Łączna obniżka wskaźnikowa wynosi niecałe 2 proc., natomiast dla odbiorców w podstawowej taryfie obniżka wynosi 0,52 proc., dla odbiorców u których funkcjonuje węzeł ZGC obniżka wynosi 2,68 proc., a co najważniejsze, duże obniżki występują u odbiorców dla których ZGC produkuje ciepło pochodzące z gazu - tutaj obniżki wynoszą od 21,98 do 25,34proc. Trzeba jednak zaznaczyć, że nadal najtaniej zapłacimy za ciepło produkowane przez ZGC z węgla. Ile wyniosą w takim razie stawki po zmianie? Dla odbiorców zasilanych w ciepło w postaci ciepłej wody wytwarzanej w kotłowi węglowej cena ciepła do tej pory wynosiła 26,63 zł/GJ, a od listopada będzie wynosiła 26,07 zł/GJ. Natomiast w przypadku odbiorców zasilanych w ciepło wytwarzane z lokalnych kotłowni gazowych ceny wynosiły od 50,73 zł/GJ do 62,53 zł/GJ, a teraz będą wynosiły od 42,39 zł/GJ do 58,62 zł/GJ.

- Dzięki obniżce w tej ostatniej taryfie jest szansa na rozwiązanie problemu nieruchomości przy ul. Farbiarskiej 18, która jest w zarządzie TTBS - mówi prezydent Tomaszowa Maz. Marcin Witko. - Do tej pory był problem z wynajęciem mieszkań w tym budynku, ze względu na ceny ciepła. Stąd nasze starania o takie, a nie inne stawki. Nowe ceny powinny zniwelować problem. Cały czas będziemy pracować jednak nad włączeniem tej nieruchomości do podstawowej, czyli jeszcze tańszej sieci ZGC.

ZGC inwestuje i podłącza nowych odbiorców

Przypomnijmy, że cały czas trwają prace studyjne nad ekologicznymi rozwiązaniami produkowania ciepła. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej cały czas poszerza także liczbę swoich odbiorców w całym mieście. Największym odbiorcą została w ostatnim czasie Galeria Tomaszów, to z powodu tej inwestycji prowadzona była nitka ciepłociągu całą ulicą Zgorzelicką, następnie przez Wolbórkę na ulicę Barlickiego.

Na zdemolowanej ul. Zgorzelickiej już położono nowy asfalt, a dzięki tej inwestycji do miejskiego ciepła tańszego i bardziej ekologicznego niż piece, którymi mieszkańcy ogrzewają mieszkania będzie można podłączać kolejne gospodarstwa.

W tym roku Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zakład realizował także wymianę sieci ciepłowniczej wzdłuż ulicy O. Lange. Do sieci podłączane były także kolejne gospodarstwa m.in. na ulicach Opalowej czy Smugowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto