Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Listy z getta. Przejmujący spektakl przy Zgorzelickiej 27. Widzowie wzruszeni, aktorzy szczęśliwi

Andrzej Wdowski
Listy z getta. Około 500 widzów na spektaklu!
Listy z getta. Około 500 widzów na spektaklu! Andrzej Wdowski
Piękna historia miłości tomaszowianina Izraela Aljuche "Lutka" Orenbacha (1919-1942) do jego ukochanej Edith Blau, Żydówki pochodzącej z Wolnego Miasta Gdańska, opowiedziana ruchem, gestem, mimiką i ciałem przez młodych tomaszowskich artystów, w surowej scenerii pofabrykanckiego budynku, wprawiła w zachwyt liczną tomaszowską publiczność, która aż trzykrotnie w ciągu dwóch dni miała okazję obejrzenia spektaklu "Listy z getta".

- Pierwotnie spektakl miał być zagrany raz, w piątek o godz. 19.30 - mów Barbara Przybysz, dyrektorka OK Tkacz. - Ale zainteresowanie spektaklem było tak ogromne, że postanowiliśmy zaprezentować go publiczności dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, bo w czwartek zorganizowaliśmy specjalny pokaz dla rodziców młodzieży występującej w tym projekcie. Jego odbiór przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Łącznie "Listy z getta" obejrzało blisko pół tysiąca osób. Publiczność w skupieniu i ze wzruszeniem obejrzała to niecodzienne przedstawienie. Inspiracją spektaklu, który powstał w ramach projektu „Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim” był zbiór korespondencji prywatnej o dużej wartości literackiej i historycznej. Listy przez głównych bohaterów, zagranych w przedstawieniu przez Marcelinę Jaromę i Marcina Grabolusa, były pisane w latach 1939-1941.

- Listy są obecnie przechowywane w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie - mówi Barbara Przybysz. - Udało nam się z nich skorzystać dzięki zabiegom koordynatorki projektu Justyny Biernat. Zachowało się jedynie około sto listów Lutka Orenbacha pisanych do ukochanej dziewczyny.

Warto pokrótce poznać historię ich pięknej miłości. Młodzi poznali się latem 1939 roku w Bydgoszczy, gdzie osiedliła się żydowska rodzina Blau, która w latach trzydziestych uciekła z Gdańska z obawy przed ekscesami nazistowskimi. Lutek Orenbach przeniósł się z rodzicami z Tomaszowa Mazowieckiego do Bydgoszczy i tu zdał maturę w maju 1939 roku. Ich miłość trwała dwa miesiące. Po wybuchu wojny kochankowie zostali rozdzieleni. Lutek Orenbach powrócił do Tomaszowa i trafił do getta, a Edith Blau wraz z matką zamieszkała w miasteczku Minden koło Bielefeld. Młodzi utrzymywali stały kontakt między sobą. On pisał do niej po polsku, ona odpowiadała po niemiecku. Korespondencja urywa się wraz wywiezieniem Edith Blau do getta w Rydze pod koniec 1941 roku...

Spektakl wyreżyserowała Karina Góra, a jego scenografią i kostiumami zajęła się Małgorzata Jochan, tomaszowianka, absolwentka ASP, dziś pracująca w Warszawie i Krakowie.

Spektakl wystawiony został w kamienicy przy ul. Zgorzelickiej 27, która była częścią getta i gdzie pod numerem 14 mieszkał Lutek Orenbach, główny bohater spektaklu.

W spektaklu "Listy z getta" zagrali: Klaudia Koścista, Marcin Grabolus, Marcelina Jaroma, Jagoda Jasnowska, Kasia Garczyńska, Ismena Piasecka, Adrianna Rumińska, Tomasz Dobski, Bartłomiej Dębiec, Maja Pinczewska, Kornel Celoch, Natalia Wojciechowska, Aleksandra Banasiak, Paulina Kowalczyk, Wiktoria Jagoda Obłog, Lena Kapruziak, Marcelina Bińczyk, Maja Ostalska, Maciej Majchrzak, Kosma Góra, Julia Sikora, Wiktoria Kondejewska, Martyna Romańska, Zuzanna Kudlik.

Po zakończonych spektaklach publiczność brawami na stojąco nagrodziła młodych aktorów i twórców tego wyjątkowego przedstawienia. Była też okazja żeby z nimi porozmawiać, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami i zrobienia sobie z nimi wspólnych zdjęć. Udanego przedsięwzięcia młodzieży i jej opiekunom pogratulowała też obecna na spektaklu wiceprezydent Tomaszowa Maz. Zofia Szymańska.

Autorem świetnego plakatu promującego spektakl był Dariusz Kwapisiewicz

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto