Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta w Tomaszowie na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

Beata Dobrzyńska
Już po raz szesnasty w Tomaszowie odbędzie się kwesta na rzecz ratowania najstarszych nekropolii. Organizatorzy proszą o hojność, bo cel jest szczytny renowacja lapidarium przy kościele na ul. Słowackiego oraz groby rodziny Augspachów. Kwestować będą także opocznianie

Główna aleja cmentarza katolickiego przy ul. Smutnej w Tomaszowie Maz. to podróż w czasie przez historię miasta. To w tej alei stoi najwięcej nagrobków z czasów XIX wieku i, niestety, większość z nich wymaga stałej opieki. Nie ma potomków, którzy mogliby się zająć grobami, nawet tych najbardziej znanych postaci w historii miasta, jak dr Jan Rode, dr Augspach czy Moritz Piesch.

Aby ocalić je od zapomnienia i niszczenia, każdy może dać coś od siebie, każda złotówka jest cenna i każda pomoc, jak ta, którą co roku przed Wszystkich Świętych wykonuje na cmentarzach młodzież i dzieci z tomaszowskich szkół. Biorą miotły, wodę, zapalają znicze, układają kwiaty. To chichot losu, że ludzie którzy przed laty tworzyli nasze miasto, dziś leżą zapomniani i nie mają bliskich, którzy zapalą na ich grobach w te szczególne dni światełko.

Czytaj też: Jak dojechać na tomaszowskie cmentarze [MAPY]

To z myślą o tych zapomnianych nagrobkach już po raz szesnasty odbędzie się w Tomaszowie kwesta na rzecz ratowania zabytków tomaszowskich cmentarzy.

- Przez 16 lat organizowania kwesty wykonaliśmy renowację wielu nagrobków, niestety czas płynie nieubłaganie i już powinniśmy powracać do tych, które odnawiane były jako pierwsze - mówi Marian Fronczkowski wiceprzewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, która zajmuje się organizacją kwesty.

W tym roku kwesta będzie prowadzona dwa dni 1 i 2 listopada. Weźmie w niej udział ok. 130 wolontariuszy, a wśród nich będą oczywiście znane tomaszowskie osobistości ze świata polityki, kultury, a także młodzież.
Kwestujący w pierwszy dzień obstawią wszystkie bramy na cmentarzy przy ul. Smutnej oraz cmentarz przy ul. Dąbrowskiej. Kwestujących będzie można spotkać w godzinach od 10-16, a na pamiątkę będzie można zabrać jedną z pocztówek, na których artyści SAP namalowali najstarsze tomaszowskie nekropolie. W drugi dzień, 2 listopada kwesta odbędzie się już tylko przy głównej bramie cmentarza katolickiego przy Smutnej.

Zobacz także: Jak kursują tomaszowskie emzetki z okazji Wszystkich Świętych

Komitet liczy na hojne datki mieszkańców, bo cel jest bardzo szczytny i ambitny. - W przyszłym roku, o ile pozwolą nam środki chcemy zająć się lapidarium przy kościele MMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego - mówi Marian Fronczkowski. - To miejsce, w którym chowani byli katolicy przed powstaniem cmentarza przy ul. Smutnej. Niestety przez lata miejsce było zaniedbywane. Dziś nawet mało kto wie, gdzie się znajduje.
Starania o to, by otrzymać zgodę na renowację lapidarium komitet podjął półtora roku temu. Teraz udało się uzyskać zgodę kurii i proboszcza. Renowacji wymaga sześć nagrobków, plus kilka tablic, ale całość może kosztować nawet 20 tys. zł.

Także w przyszłym roku komitet chce się zająć grobami rodziny doktora Augspacha. Te nekropolie leżą już na terenie cmentarza ewangelickiego. To kilka grobów kolejnych pokoleń rodziny Augspachów, które wymagają odnowienia murku otaczającego je, ułożenia murawy, być może ustawienia płotków i renowacji napisów. Na ile będzie można sobie pozwolić, zależeć będzie od hojności mieszkańców.

Czytaj także: Góry śmieci na cmentarzu ewangelickim [ZDJĘCIA]

Jako dowód na to, że pieniądze z kwesty nie przepadają Marian Fronczkowski pokazuje tegoroczne renowacje m.in. grób powstańca Ignacego Furgalskiego czy ks. kanonika Zajtza, kapelana powstańców i proboszcza parafii św. Antoniego pod koniec XIX wieku.

Kwesta prowadzona będzie również w Opocznie na cmentarzu parafialnym przy ul. Moniuszki. Od piątku do niedzieli w zbieranie datek zaangażowane będą znane w mieście osoby, wśród nich znajdować się będą starosta opoczyński Marek Ksyta, burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski, a także dyrektorzy i kierownicy podległych samorządom placówek.
Kwesta na tym cmentarzu prowadzona jest już od kilku ładnych lat. W tym roku jej organizatorem jest powiat opoczyński. Wszystkie zebrane w trakcie zbiórki pieniądze przeznaczone zostaną na dalszy remont i renowację zabytkowego kościółka św. Marii Magdaleny.

Kościółek św. Marii Magdaleny to perełka architektury. Ten cenny, zabytkowy obiekt od pewnego czasu poddawany jest pracom renowacyjnym i konserwatorskim. Świetność przywracali mu już m.in. górale, którzy wymienili na nową całą jego konstrukcję na zewnątrz i wewnątrz. Renowacji poddane zostały ołtarze i obraz.

Koncert wspominkowy organizuje Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Tegoroczna impreza odbędzie się w Zaduszki, czyli w sobotę, 2 listopada. Na scenie wystąpi zespół El Fuego. Koncert poświęcony będzie pamięci tomaszowian, którzy odeszli w tym roku. Początek o godzinie 20.00.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwesta w Tomaszowie na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków - Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto