Kto zostanie patronami rond w mieście? W czwartek sesja Rady Miejskiej w Tomaszowie. Czy będzie rondo WOŚP?

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
Rondo u zbiegu ul. Seweryna i Kawki ma zostać nazwane imieniem WOŚP
Rondo u zbiegu ul. Seweryna i Kawki ma zostać nazwane imieniem WOŚP
Patroni dla pięciu rond, tytuły dla zasłużonych tomaszowian, nowe stawki podatków i nowe opłaty na tomaszowskim cmentarzu przy ul. Dąbrowskiej - najbliższa sesja Rady Miejskiej w Tomaszowie Maz. zapowiada się na bardzo emocjonującą.

Jednymi z najważniejszych punktów nadchodzącej sesji Rady Miasta w Tomaszowie będzie uchwalenie patronów dla pięciu rond: trzech nowych, które powstały na ul. Orzeszkowej/Zawadzkiej, na Białobrzegach i na Mireckiego/Szczęśliwej, a także dwóch małych, które czekają na patronów od lat: na Zielonej/Legionów i na Seweryna/Kawki. Kolejka proponowanych patronów okazała się bardzo długa i liczyła kilkanaście pozycji. Co rusz pojawiały się nowe propozycje, ale nie trudno było odnieść wrażenie, że były składane na przekór innym, by koniecznie przeforsować swój pomysł i nie dać wygrać politycznym przeciwnikom. Temat był omawiany od kilku tygodni, a może i miesięcy, aż wreszcie w miniony wtorek zebrały się komisje stałe Rady Miejskiej, by wybrać te jedynie słuszne pomysły, które zostaną przedstawione do głosowania na sesji rady. Dwie godziny tejże komisji upłynęło na omawianiu spraw proceduralnych, bo pierwszy raz w historii tomaszowskiego samorządu taka sytuacja miała miejsce.

Po burzliwej dyskusji i głosowaniem każdej komisji nad każdym wnioskiem do porządku obrad wprowadzono pięć propozycji uchwał z nowymi nazwami. I tak, dla ronda przy ul. Orzeszkowej i Zawadzkiej proponowana jest ostatecznie nazwa Ronda Żołnierzy Wyklętych, choć złożono kilkaset podpisów pod petycją, by rondo to nosiło nazwę WOŚP. Klub PiS złożył jednak swój wniosek i on zyskał wstępną rekomendację. Dla tego ronda pojawiła się również propozycja, by nosiło nazwę Rafała Wójcikowskiego, tragicznie zmarłego posła z Tomaszowa, a także... Solidarności. Wniosek ten również głosowano, choć od lat w Tomaszowie Rondo Solidarności już jest. Gdzie? U zbiegu ulic Spalskiej i Popiełuszki (dawne rondo 18 stycznia).

Jeśli radni przychylą się do wniosku komisji, to Tomaszów będzie miał rondo WOŚP, a znajdzie się ono u zbiegu ulic Seweryna i Kawki. To mniejsze rondo, ale zdaniem wielu, również wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie liczy się wielkość ronda, a sama idea. Tutaj również była inna propozycja, a mianowicie majora Kazimierza Ptaszyńskiego ps. Zaremba, mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego zasłużonego podczas działań wojennych w obronie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Wiele wskazuje, że to jednak Fundacja WOŚP będzie patronem tego niewielkiego ronda.

Patrona będzie miało też nowe rondo u zbiegu Mireckiego i Szczęśliwej. Rekomendacja wskazuje na Ewę Demarczyk, która piosenką "Tomaszów" rozsławiła nasze miasto, ale swoją propozycję złożyło Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa, by patronką była Joanna Kulmowa, również artystka związana z Tomaszowem.

Kolejka chętnych ustawiła się również do ronda na Białobrzegach. Tomaszowscy regionaliści proponowali Mariana Szymańskiego, ostatniego właściciela majątku Białobrzegi. Była też propozycja od strażaków, by patronami Strażacy Polscy, ostatecznie jednak na sesję rady został wskazany wniosek Krzysztofa Kuchty, by było to po prostu Rondo Białobrzeskie.

Będzie również coś dla miłośników sportu, wiele wskazuje, że rondo na ul. Zielonej/Legionów będzie miało za patrona Włodzimierza Smolarka, znanego polskiego piłkarza, związanego z Widzewem Łódź. W kontrpropozycji stał jako patron klub RKS Lechii Tomaszów 1923. Klub w przyszłym roku będzie obchodził 100-lecie działalności i byłby do dobry moment na uhonorowanie. Niestety, wszystko wskazuje, że przyjdzie nam uhonorować nietomaszowskiego piłkarza.

Choć zdecydowana większość radnych uważa, że patroni rond powinni być związani z naszym regionem, to w efekcie okaże się, że wcale tak nie będzie...

Na tym jednak z pewnością nie będzie końca emocji, bo podczas czwartkowej sesji radni będą decydować również o nowych stawkach podatków w mieście i nowych stawkach opłat na cmentarzu przy ul. Dąbrowskiej. Najbliższa sesja zapowiada się więc na bardzo długą...

Program sesji Rady Miasta zwołanej na 1 grudnia na godz. 11:
1. Otwarcie obrad LXVI sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego oraz powitanie zebranych.
2. Przedstawienie porządku obrad LXVI sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego.
3. Przyjęcie protokołu z LXIII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 4 października 2022 roku oraz protokołu z LXIV sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 27 października 2022 roku.
4. Podjęcie uchwały w sprawie nadania „Tytułu „Zasłużony dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego”.
5. Podjęcie uchwały w sprawie nadania „Tytułu „Zasłużony dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego”.
6. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy rondu drogowemu na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego u zbiegu ulic: Zielonej i Legionów (im. Włodzimierza Smolarka).
7. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy rondu drogowemu na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego u zbiegu ulic: Opoczyńskiej, Wąwalskiej, Radomskiej i Gminnej (Rondo Białobrzeskie).
8. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy rondu drogowemu na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego u zbiegu ulic: Szczęśliwej i Mireckiego (im. Ewy Demarczyk).
9. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy rondu drogowemu na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego u zbiegu ulic: Bohaterów 14 Brygady, Tadeusza Kawki i prof. Tadeusza Seweryna (im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy).
10. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy rondu drogowemu na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego u zbiegu ulic: Zawadzkiej i Elizy Orzeszkowej (im. Żołnierzy Wyklętych).
11. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
12. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
13. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w „Budżecie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na rok 2022”.
14. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały nr LII/392/2021 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 16 grudnia 2021 roku w sprawie uchwalenia „Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2022 – 2038”.
15. Podjęcie uchwały w sprawie zasad prowadzenia naboru wniosków o zawarcie umów najmu lokali mieszkalnych w ramach pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.
16. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej dla terenu położonego przy ulicy Spalskiej 105B w Tomaszowie Mazowieckim.
17. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu Cmentarza Miejskiego przy ul. Dąbrowskiej 71/81 w Tomaszowie Mazowieckim.
18. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia stawek opłat za usługi cmentarne na Cmentarzu Miejskim przy ul. Dąbrowskiej 71/81 w Tomaszowie Mazowieckim.
19. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz wprowadzenia regulaminu określającego zasady prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.
20. Podjęcie uchwały w sprawie Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023.
21. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawki za 1 km przebiegu pojazdu, uwzględnianej przy obliczaniu zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży, uczniów oraz rodziców.
22. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały nr LIX/460/2022 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 23 czerwca 2022 r. w sprawie powołania nowych członków Rady Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego.
23. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały nr II/10/2018 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego w sprawie powołania Komisji Spraw Społecznych i Rodziny Rady Miejskiej i ustalenia jej składu osobowego.
24. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działanie Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim.
25. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy – Miasto Tomaszów Mazowiecki za rok szkolny 2021/2022.
26. Informacja o podmiotach, w których wykonywana jest kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna.
27. Informacja o działalności Prezydium Rady Miejskiej w okresie między sesjami.
28. Informacja o działalności Prezydenta Miasta w okresie między sesjami oraz z wykonania uchwał podjętych na poprzedniej sesji.
29. Korespondencja i sprawy różne.
30. Zamknięcie obrad LXVI sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie